Doonoripäevadel antakse üle kingitused vähekindlustatud peredele

Verekeskus kutsub hiidlasi doonoripäevadele ja annab üle kingitused vähekindlustatud peredele.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama 12. juunil kell 13–18 Kärdla Kultuurikeskuses (Rookopli 18) ja 13. juunil kell 9–12 Käina Huvi- ja Kultuurikeskuses (Mäe 2) toimuvale doonoripäevale. Ühtlasi antakse Hiiumaa vallale üle 86 kingipakki vähekindlustatud perede lastele.

Kui regionaalhaigla verekeskuse doonor ei soovi pärast vereloovutust meenet, saab ta selle annetuskaardi kaudu loovutada vähekindlustatud peredele. Mõned korrad aastas annab verekeskus magusatest kingitustest koosnevad pakid üle erinevate piirkondade valdadele, seekord siis Hiiumaa vallale. Igas kingikotis on kaks verekeskuse šokolaadi ning kaks purki mett. Kingipakkidesse on panustanud 344 doonorit.

„Meil on siiras heameel, et nii paljud doonorid soovivad lisaks vereloovutusele aidata teisi Eestimaa inimesi ka muul moel," ütles verekeskuse õendusjuht Heidi Saar. „Loodame, et kingikotist on väikestele Hiiumaa lastele palju rõõmu ja täname selle eest kõiki annetuskaardi täitnud doonoreid."

Viimati käis Regionaalhaigla verekeskus Hiiumaal Kärdlas ja Käinas 30. ja 31. jaanuaril ja siis külastas doonoripäevi kogunisti 125 hiidlast, eduka vereloovutusega lõppes külastus 107 doonoril. „Meie verevarud said tõhusa täienduse: saarelt lahkusime rahulolevalt ja heas meeleolus kaasas üle 48 liitri hinnalist verd. Loodame südamest, et seekord on söakate hiidlaste aktiivsus vähemasti sama suur ning meie verevarud täienevad jõudsalt," ütles verekeskuse tootmisjuht dr Erna Saarniit. „Verekeskusel on viimasel ajal nappinud kõikide veregruppide reesusnegatiivset verd ning haiglad on palju tellinud ka A reesuspositiivsest verest valmistatud verekomponente, sestap on kõik endast ja teistest hoolivad inimesed väga oodatud head tegema ning meie verevarusid täiendama."

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne üle 18 000 patsiendile aastas.

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt. Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt "Doonorid ja Sõbrad". Verekeskus on ka Instagramis @verekeskus.

Doonoripäevad Hiiumaal