Eriolukord seoses koroonaviirusega

Alates 8. maist on taas avatud saarte ja mandri vahel liikumine kõigile inimestele sõltumata elukohast.

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale!

Lapsele koolilõuna toidupaki saamiseks anna samuti märku!

Eriolukorra info ettevõtjatele leiad Hiiumaa arenduskeskuse veebilehelt.

Hiiumaal algab testimine hooldekodudes

Täna vahetasid kriisiolukorraga seotud infot Hiiumaa valla, terviseameti, Hiiumaa haigla, politsei, päästeameti ja kaitseliidu esindajad.

Terviseameti esindaja andis infot, et hooldekodude laustestimise järg on jõudmas Tohvri ja Samaaria hooldekoduni – testitakse nii kliente kui töötajaid. Kokkuleppel lähevad Hiiumaa haigla töötajad Tohvrile proove võtma homme.

Vallavanem Toomas Rõhu selgitas infomüra seoses terviseameti asutusesiseseks kasutamiseks saadetud kirjaga sotsiaalministrile Hiiumaale võimalike lisapiirangute kehtestamiseks. Vallavanem on selgitanud olukorda peaministri ja sotsiaalministriga eile ja täna ning andnud edasi Hiiumaa seisukoha, et tuleb jätkata olemasolevate piirangute täitmist. Hiiumaa haigla juht Riina Tamm lisas, et oli samuti eile infovahetuses peaministriga ja sama meelt, et lisapiiranguid ei ole vaja.

Tänahommikuse seisuga ei ole Hiiumaal võetud proovidele COVID-19-positiivseid vastuseid lisandunud. Esmaspäeval võeti drive-in-meetodil 9 proovi, teisipäeval drive-in-meetodil 14 ja haiglas 1, kolmapäeval drive-in-meetodil 11 proovi. Seega on kokku täna kell 15 seisuga Hiiumaal võetud 139 COVID-19 analüüsi, neist 122 drive-in-meetodil.

Drive-in testimisele saadab jätkuvalt perearst oma saatekirjaga. Terviseamet on muutnud testimise põhimõtteid: perearst saab otsustada testimise vajaduse üle patsiendi east ja varasematest haigustest sõltumata, kuid sümptomite ilmnemisel. Hiiumaa perearstidele tutvustas uusi põhimõtteid tänahommikusel videokoosolekul terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov.

Kohtumisel rääkisid Hiiumaa perearstid, et võrreldes tavapärase kevadega on tänavu ülemiste hingamisteede haiguseid vähem.

Perearstiga ühendust võtma on oodatud kõik inimesed, kel on olnud külmetushaiguste sümptomid ja kes ei ole seni perearstiga ühendust võtnud, sest ei vaja haiguslehte. Hiiumaale testima saab suunata ka mandril asuv perearst, kui tema patsient asub Hiiumaal.

Proovide võtmine drive-in-meetodil jätkub homme ja uuel nädalal. Proovivõtupunkti läheb suunatu haigla poolt kokku lepitud ajal, proove võetakse ainult autost. Kui patsient ei liigu, korraldatakse testi võtmine kodust koostöös kiirabiga.

Hooldekodude kontaktisik Riho Rahuoja tutvustas hooldekodude plaani võimalike nakatunute majutamiseks. Hooldustöötajatel on isikukaitsevahendid ja koostöös partneritega täiendatakse vajadusel seda varu.

Hiiumaa haigla on jätkuvalt heas valmisolekus ja hea võimekusega koroonapatsientide võimalikuks vastuvõtmiseks.

Haigla kodulehel on isikukaitsevahendite kasutamise õppevideod: https://haigla.hiiumaa.ee/haigla/personalile

Politsei jätkab seniseid tegevusi: kontroll sadamates, 2+2 liikumispiirangute kontroll ja valmisolek suunata suuremat tähelepanu avaliku korra kontrollile. 2+2 piirangute kontrolliga jätkab ka päästeamet.

Politsei ja päästeamet kutsuvad üles ka ilusate ilmadega olema vastutustundlikud: püsima kodus, vältima kogunemisi. Seda kiiremini saame viirusest võitu ja taastada normaalse elukorralduse. Lõkke tegemisel tuleb kindlasti jälgida ohutusnõudeid.

Kaitseliit on jätkuvalt abis politseil tegemaks kontrolli sadamades.

Kriisikomisjon on pidevas infovahetuses ja koguneb vajadusel koheselt.

Mida igaüks saab teha – püsime kodus, vähendame kontakte miinimumini ja peseme tihti käsi. Sama tähtis on see, pöördume sümptomite korral perearsti poole ja läheme perearsti saatekirjaga testima. 

Pärast testimas käimist arvesta, et võid saada viiruse suhtes positiivse vastuse ja oled juba potentsiaalne viirusekandja. See tähendab, et tuleb kinni pidada testi võtjate antud juhistest ja pöörduda otsejoones koju tagasi ning jääda sinna vähemalt kuni vastuse selgumiseni.

Rahulikku õhtut!