Eriolukord seoses koroonaviirusega

Alates 8. maist on taas avatud saarte ja mandri vahel liikumine kõigile inimestele sõltumata elukohast.

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale!

Lapsele koolilõuna toidupaki saamiseks anna samuti märku!

Eriolukorra info ettevõtjatele leiad Hiiumaa arenduskeskuse veebilehelt.

« Tagasi

Ka Samaaria vastused COVID-19 suhtes negatiivsed

Kinnitust on saanud, et ka esmaspäeval Samaaria hooldekodu klientidelt ja töötajatelt võetud proovide vastuseid tulid COVID-19-negatiivsetena.

Eileõhtuse seisuga on Hiiumaalt võetud kokku 278 COVID-19 viiruse proovi, neist 79 Tohvril ja 27 Samaarias.

Drive-in-meetodil teste võetakse Hiiumaa haigla juures tööpäeviti kell 9–15. Testima saadab perearst saatekirjaga. Proov võetakse autos istuvalt patsiendilt. Proove analüüsib Synlab. Vastuse saab 24–48 tunniga inimene ise, digiloo kaudu perearst ja Terviseamet.

Nii perearstid kui ka Terviseameti esindaja selgitavad patsientidele karantiinis käitumise reegleid, samuti annavad teada valla valmisolekust abistada ja jagavad sotsiaaltöötajate kontakte. Karantiinist kinnipidamist kontrollib politsei, kellele sellekohastest rikkumistest tuleb teada anda. Karantiinireeglite rikkumistest tuleb teavitada politseid.

Terviseamet uuendas möödunud nädalal testimise strateegiat: alates 8. aprillist said perearstid õiguse põhjendatud kahtluse korral suunata testimisele kõiki koroonaviirusele viitavate sümptomitega inimesi sõltumata vanusest ja kaasuvatest haigustest. Haigestumise korral tuleb pöörduda oma perearsti poole, kes otsustab testimise vajalikkuse üle ning vajadusel suunab testimisele. Testimisstrateegia uuendamise eesmärk on saada täpsem epidemioloogiline ülevaade SARS-CoV-2 levikust Eestis. See võimaldab täpsemalt hinnata seniseid sekkumisi ja planeerida järgnevaid meetmeid. Olukorra muutumisel vaadatakse testimise põhimõtted uuesti üle.

Hiiumaa haigla

Plaaniline ja statsionaarne töö on peatatud, jätkub rasedate ja hemodialüüsi patsientide teenindamine ning erakorraline arstiabi. Info E–R kl 8–16 registratuuri telefonil 462 2795, pol@haigla.hiiumaa.ee.

Koroonaviirusega patsientide vastuvõtmiseks on haigla töö ümber korraldatud ja kaks palatit nelja voodikohaga ette valmistatud. Laienemisvõimalus on kuni 13 voodikohani. Tavapärase EMO ja sünnitajate jaoks on eraldi sissepääsude ja liikumisteedega puhtad tsoonid.

Haigla ümberkorraldused on kooskõlastanud PERH. Ka Terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov on haigla tegevusega igapäevaselt kursis. Nädalavahetusel kohtus Popov Hiiumaa haiglas nii meie haigla kui ka kiirabi esindajatega ja jäi ettevalmistustega igati rahule.

Personal on terve, isikukaitsevahendeid on piisavalt.

Kinnaste kasutamise, kätepesu, kirurgilise maski kasutamise ja käte antiseptika õppevideod.

PERHi õppevideo isikukaitsevahendite kasutamisest COVID-19 puhul.

Hiiumaa kiirabi

on tavalisel töörežiimil: perearstide ja haigla tugi toimib hästi ja isikukaitsevahendeid on piisavalt. Jätkuvalt on PERHi Hiiumaa kiirabibrigaadil võimekus võtta proove erakorraliselt ka väljaspool drive-in'i tööaega. Samuti abistatakse Hiiumaa haiglat testide võtmisel, kui patsient ei liigu.

PERH on valmis käivitama teise kiirabibrigaadi, kui selleks vajadus tekib.

Perearstid

Perearstide hinnangul on võrreldes tavapärase kevadega tänavu ülemiste hingamisteede haiguseid vähem. Liberaalsemate kriteeriumide järgi COVID-19 testimisele suunamist, mida Terviseameti juhised eelmisest nädalast võimaldavad, on juba kasutatud.

Arstid tõid välja riskgrupi, kes haiguslehte ei vaja ja seetõttu pole perearsti poole pöördunud, aga haigusnähtudest tulenevalt oleks mõistlik testida. Testimisele saab suunata nii mandril asuv perearst kui ka siinne perearst, kelle nimistusse isik ei kuulu, sest testimise maksab haigekassa.

Igapäevane meditsiiniline abi on perearstide poolt tagatud, sh sidumised jmt. Aeg tuleb kindlasti enne telefonitsi pereõe või -arstiga kokku leppida, et jääks piisav aeg ruumide desinfitseerimiseks. Võimalusel töötatakse kodukontorites.

 • Kärdla Perearstikeskus, dr Meeli Paesüld, dr Lia Prigoda ja dr Jüri Viidebaum,  tööpäeviti kell 8–16 tel  462 2770, 462 2772, 462 2773 või 462 2774;
 • Emmaste Tervisekeskus, dr Kai Lauter, tel 462 2400, 462 2404;
 • OÜ Perearst Marje Vann, dr Marje Vann, tel 463 6583;
 • Käina Tervisekeskus OÜ, dr Ülo Lember, tel 463 6588.

Politsei

Politsei kontrollib erinevate liikumisvabaduse piirangute täitmist, sh karantiini järgimist. Rikkumisi ei ole olnud. Neli politseipatrulli kontrollivad avalikke kohti, lisaks jälgib jõeäärseid alasid ja RMK platse Keskkonnainspektsioon.  Samuti on abiks Päästeameti patrullid, kes lisaks kulupõletamise monitoorimisele hoiavad silma peal ka olukorral avalikes kohtades.

Sadamates on rahulik, ülesõidud on minimaalsed. Pühadega Hiiumaale tulla soovijate arv suurenes, selgitada tuleb palju.  Parvlaevaliikluse kontrollimisel on abiks ka Kaitseliit ja Naiskodukaitse. PPA laevastik kontrollib mereliiklust igapäevaselt, sh väikesadamaid ja väikelaevadega liikumist. Tavapärane kuritegevus ei ole Hiiumaal suurenenud.

Personali osas on loodud reserve, et olla valmis, kui olukord muutub. Politseinikke ei ole haigestunud, ollakse valmis ka juhuks, kui liikumispiirang karmistub. Isikukaitsevahendeid jagub.

Päästeamet

Lisaks igapäevastele ülesannetele tegeleb Päästeamet jätkuvalt Hiiumaa hooldekodude teemaga ja korraldab erinevatele ametkondadele kriisiolukorraga seotult logistikaabi.

Samuti toetatakse PPAd eriolukorra meetmete kontrollimisel, ollakse valmis ka kiirabi ja haiglat aitama. Vastav varustus ja isikukaitsevahendid on olemas.

Kaitseliit

Kaitseliit koos Naiskodukaitsega toetab jätkuvalt politseid liikumisvabaduse piirangute järgimisel Heltermaa ja Sõru sadamas.

Nädalavahetusel toimus väljaõpe koostöös PPAga, et vajadusel osaleda korrakaitseülesannete täitmisel. 

Ametiabi korras ollakse valmis ka haigestunute transportimiseks. Isikukaitsevahendeid jagub.

Hooldekodud

Tohvri Hooldekodus ja Samaarias on külastuskeeld, nagu ka mujal Eestis. Sisemine töökorraldus on üldjoontes tavapärane, arvestades Terviseameti juhiseid. Personali on piisavalt, samuti ka isikukaitsevahendeid. Kirurgilisi maske ja kindaid on jaganud ka Terviseamet.

Tohvri hooldekodus (SA Hiiu Maakonna Hooldekeskus), on tänase seisuga 54 hoolealust, kes on eakohaselt hea tervise juures. Putkastes asuvas Hiiumaa Samaaria Hooldekodus, mida peab MTÜ Samaaria Eesti Misjon, on 15 klienti.

Eakad

Hiiumaa eakatest, kes abi võivad vajada, on sotsiaaltöötajatel teadmine ja kontakt olemas. Kauplustesse sõidutamise asemel kasutatakse võimalusel Coopi poolset komplekteerimisteenust.

Hambaravi

Plaanilise abi osutamine on peatatud, vältimatu abi andmine jätkub. Hambaarstidpaluvad ette helistada – konsultatsiooni käigus selgub, kas vältimatu abi on vajalik.

Hiiumaal pakub vältimatut abi:

 • dr Liivi Laanemäe Emmaste Hambaravi OÜst, tel 462 2403;
 • dr Küllike Tammeveski  E–N kl 7.30–15.30 ja R kl 7.30–12.30, tel 463 6354;
 • dr Epp Ehatamm Unimed Kliinikud OÜ E K R  kl 9–12, tel 5348 3349

Unimedi hambakliinikud üleriigiline tasuta nõuandetelefon 677 6822 on avatud E–R kl 9–17.

Koolid

on distantsõppel. Koolilõuna on lahendatud kõigile õpilastele mõeldud toidupakina, mis antaks kord nädalas. Täpsemalt tuleb kokku leppida piirkonna sotsiaaltöötajaga.

Kärdla noortekeskuse noortenõustaja jätkab nõustamistega Messengeri või Skype'i teel. Nõustamisaja broneerib Merrild Lebin,  tel 529 1719, merrild.lebin@hiiumaa.ee.

Lasteaiad

on avatud, kohalkäijaid vähe – tavapärane on 6-7% nimekirjas olijaist. Elutähtsa teenuse osutajatel on võimalus ka laste ööhoiuks, seni seda kasutatud ei ole. Lõuna-Hiiumaal on selleks kokkulepe Emmaste lasteaiaga, Põhja-Hiiumaal on valvekorrad jagatud kolme lasteaia vahel.

Huviharidus

on samuti distantsõppel.

 • Käina huvikool  www.kainakultuur.ee
 • Hiiumaa spordikool – treenerid on koostanud individuaalsed kavad.
 • Kärdla muusikakool – tunnid lepitakse kokku võimalikult tavatunniplaani arvestades: https://kardlamu.edu.ee/
 • TT-Stuudio/Tiina Tantsustuudio – töökorraldus ja tunni ülesanded lisatakse tantsustuudio kodulehele http://tt-stuudio.ee/

Raamatukogud

teenindavad võimalikult kontaktivabal moel: raamatute kättesaamine välisuksel, kokkuleppel või kojuveona. Paljudel on kasutusel laenutuskast ja tagastuskast.

Julgustame inimesi palju raamatuid lugema, tellides neid telefoni teel. Raamatute nakkusevabaks muutmiseks hoitakse raamatuid kolm ööpäeva karantiinis, enne kui neid edasi laenutatakse.

Raamatukogude töökorraldusest täpsemalt.

Kauplused

on lahti tavapärastel aegadel, et hajutada ostjaid erinevate kellaaegade vahel. Kaubavedu toimib, kaubaletid on tavapärase sortimendiga,

Isikukaitse- ja desovahendeid jätkub nii kaupluste töötajatele kui ka külastajatele kasutamiseks. Erinevaid desinfitseerimisvahendeid on sel nädalal müügil nii Coopis kui ka Selveris.

Kontaktivabalt, poodi sisenemata saab osta komplekteerimisteenust kasutades kaupa ette tellides: www.hiiumaa.coop.ee/?p=7192

Kaupa saab koju tellida Tormi Konsumist (teisipäeviti ja reedeti): www.hiiumaa.coop.ee/?p=7197.

Selveri poebuss liigub tavapärase graafiku järgi. Bussi sisenetakse ükshaaval ja teenindatakse poenimekirja alusel.

Pühalepa osavallas toimetab toidukauba koju kätte Lõpe külapood - täpsem info ja kauba tellimine telefonil 469 4421.

Ühendused

Hiiumaale sisse ja välja liikumist piirab jätkuvalt eriolukorra juhi korraldus Saaremaa, Hiiumaa, Vormsi, Ruhnu, Kihnu ja Muhu valla ning Manija saare territooriumil liikumisvabaduse piirangute kehtestamise kohta.  

Saartele kehtestatud täiendavate liikumispiirangute kohta saab konkreetsete juhtumite kohta vastuseid valla infotelefonilt 463 6099 või politsei infoliinilt 612 3000. Enne helistamist on mõistlik ülalnimetatud korraldus põhjalikult läbi lugeda – seal on nimetatud erisused, mille puhul saab liikuda.

Eelmisel nädalal tekitas küsimusi Terviseameti 31.03.2020 ettepanek liikumisvabaduse piiranguid karmistada sarnaselt Saaremaaga. 8. aprillil Hiiumaa haigla, Hiiumaa perearstide ja Hiiumaa valla kriisikomisjoni esindaja osalusel toimunud kohtumise tulemusel otsustas Terviseamet, et hetkel täiendavate meetmete seadmine Hiiumaal on ennatlik. Meie inimeste haigestumise olukorda jälgitakse hoolega ning ohusignaalide tekkimisel arutatakse Hiiumaa kriisikomisjoni ja haigla esindajatega lisameetmed läbi.

Ühistransport

 • Rohuküla–Heltermaa parvlaevaliin jätkab kuue reisiga päevas. Reisijate arv on oluliselt vähenenud. Kaubavedu toimib. Graafiku leiate siit: www.praamid.ee/wp/hiiumaa-liini-graafik/
 • Sõru–Triigi parvlaevaliin jätkab piimavedusid arvestades, aprillikuus paaritutel kuupäevadel. Reisijaid liigub minimaalselt. Täpsemalt: https://veeteed.com/#/et/content/schedules/SOR-TRI
 • Tallinn–KärdlaTallinn lennuliin on alates 18.03.2020 peatatud. Valmisolek lennata on Maanteeameti ja vedaja kinnitusel kahetunnise etteteatamisega valla ettepanekul.
 • Kaugbussiliinid peatati alates 28.03.2020.
 • Maakonnaliine muudeti alates 10.04.2020: https://vald.hiiumaa.ee/bussid Enne reisi on kõige kindlam väljumised üle kontrollida GoBusi Hiiumaa infoliinilt 517 8592, mis töötab iga päev kell 7-21.
 • Kärdla bussijaam ja Cargobusi Kärdla esindus on ajutiselt suletud. Cargobusi teenus jätkub teiste partneritega. Kulleri saab tellida Cargobusi kodulehelt, aadressilt info@cargobus.ee või telefonil 17799

Vallavalitsuse ja hallatavate asutuste töökorraldus

Vallamajad üle Hiiumaa on endiselt avatud. Palve vallakodanikele, kel vaja vallaga suhelda: palun võimalusel kirjutage või helistage spetsialistile, kellega soovite suhelda.

Vallavalitsus ja osavallavalitsused on korraldanud oma ametnikele ja töötajatele kaugtöö nii paljudele kui võimalik.

Sotsiaaltoetuste taotlusi võetakse vastu telefoni teel. Perekonnaseisutoimingud soovitame registreerida võimalusel läbi www.eesti.ee portaali või võtta ühendust perekonnaseisuametnikega telefonil 463 6084.

Valla hallatavate asutuste ja sihtasutuste töö jätkub samuti ja võimalusel kaugtöö vormis ning videokoosolekute abil

Veevärk

Kogu Hiiumaa tihe­asustusalade ühisveevärgi- ja kanalisatsioonisüsteeme haldab AS Kärdla Veevärk.

Kontor on kaugtööl. Klienditeenindus töötab argipäeviti kl 9–16, tel 463 2187.

Vajalike kemikaalide varu veetöötluste ja reoveepuhastite töös hoidmiseks on olemas. Hooldusmehed on kodus väljakutsete ootel. Mittekiireloomulised tööd on peatatud.

Tööhõive

Alates 9. aprillist on Töötukassa kodulehel kättesaadav registreeritud töötuse päevane statistika.

Päevases statistikas on välja toodud peamised näitajad: registreeritud töötute arv, registreeritud töötuse määr ja uued registreeritud töötud. Registreeritud töötute arvu on võimalik vaadata päeva täpsusega nii maakonna kui kohaliku omavalitsuse tasemel. Päevast statistikat uuendatakse igal tööpäeval ja andmed töölaual kuvatakse eelmise päeva seisuga.

Andmed töölaual muutuvad tagantjärele (peamiselt just viimaste päevade andmed), sest töötuna arvelevõtmise ja arveloleku lõpetamise otsuseid tehakse ka tagantjärele (inimene kajastub statistikas alates selles hetkest kui on kinnitatud otsus tema arvele võtmiseks või arveloleku lõpetamiseks.

Vaimulik hingeabi

EELK Hiiumaa kogudused pakuvad võimalust kirikuhoonete külastuseks ja isiklikuks palveks. Info selle kohta on koguduste kodulehel.

Hingehoidlikuks vestluseks on avatud hingehoidja Kristiina Rootsi telefon, samuti on EELK valmis abi osutama toidu ja ravimite koju toimetamisel. Teavitus nende võimaluste kohta ning infotahvlid on ka kirikute ja kogudusemajade juures. Sellekohast infot saab ka sotsiaaltöötajatelt.

Ka vabakogudustes jumalateenistusi ei toimu, võimalik on osaleda ühisel videojumalateenistustel.

Hiiumaa vabakoguduste kontaktid ja muu asjakohane info.

Hiiumaa infokanalid

Hiiumaa valla kriisikomisjoni ametlik infokanal on jätkuvalt vald.hiiumaa.ee, Hiiumaa vald Facebookis ja Hiiumaa mobiilirakendus. Eriolukorraga seotud tähtsam Hiiumaa info.

Jagame infot ka Hiiu Lehe vahendusel, samuti raadio Kadi kaudu. Kord kuus, kuu viimasel reedel ilmub Hiiumaa Teataja, mis jõuab kõigi Hiiu Lehe lugejateni. Kõigi heade mõtete ja ettepanekutega võib avalike suhete osakonnale kirjutada: info@hiiumaa.ee. Samuti on Hiiumaa valla uudised maakonnaportaali www.hiiumaa.ee avalehelt leitavad.

Hiiumaa valla infotelefon 463 6099 on jätkuvalt avatud esmaspäevast reedeni kell 9–17, laupäeval ja pühapäeval kell 12‑17. Infot saab liikumispiirangute kohta, samuti saab ühendust sotsiaaltöötaja või psühholoogilise nõustajaga.

Psühhosotsiaalse kriisiabi ning ohvriabi Hiiumaa kontaktiks on Kirsti Pihlamägi sotsiaalkindlustusameti ohvriabi- ja ennetusteenuste osakonnast, tel 5866 9626.

Riigi infotelefonid

1247 – kriisiinfotelefon 24 h, tasuta

 • käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes
 • psühholoogiline esmaabi.

1220 – perearsti nõuandetelefon: meditsiinialased nõuanded ja konsultatsioon, 24 h, tasuta

112 – hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks, 24 h, tasuta

110 6006 - ohvriabi kriisitelefon, 24 h. Lisaks võimalus suhelda nõustajaga kirjalikult jutuaknas www.palunabi.ee.

612 3000 - politsei infoliin, s.h liikumisvabaduse piirangu küsimustes.

Infolingid kriisimeetmetest

2020 eriolukorra uudised Hiiumaa ettevõtjatele

Hiiumaa ettevõtjate infokiri

Hiiumaa vabaühenduste uudiskiri