Hiiumaa Spordikeskus

Spordikeskus on üheks tähtsamaimaks kogukonna hooneks, toetades tervislikku ja liikuvat elustiili. Hiiumaa spordikeskuse teevad eriliseks selle mitmekülgsed võimalused, mis ei piirdu ainult sporditingimuste pakkumisega. Uus kolmekorruseline, osaliselt maapinna sisse jääv spordihoone koos välispordivõimalustega rajatakse Kärdlasse aadressile Põllu 27. 

Spordikeskuse esimeses, enam kui 4000ruutmeetrises etapis ehitatakse olmekorpus ja kergejõustikuhall. See tähendab, et 2021. a suvel valmivas hoones saab kasutada kaasaegset jõusaali, kergejõustiku ala, osaleda rühmatreeningutes ja harrastada sisetingimustes jooksutrenni. Samuti tuleb spordikeskusesse pallimängudesaal. Saalide tingimused on sobivad kõrgetasemeliste võistluste korraldamiseks Hiiumaal.  

Spordikeskuses valmib ka hostel, mis mahutab suuremaid gruppe, näiteks võistlema tulnud meeskondi. Samuti kolib samasse majja Kärdla noortekeskus. 

Lisaks on keskusesse loodud suurepärased tingimused noortele ja erinevatele hobiharrastajatele. Spordikeskuse ruumidesse kolivad mudeliklubi ja noortekeskus. Huvilistele ka lauamängude ruum ja helistuudio.  

Teises etapis valmib kolme väljakuga tennisehall ja parkla. 

Kärdla õpilased hakkavad kehalise kasvatuse tundides käima samuti uues spordikeskuses. Kaasaegsed sportimistingimused saavad koolilastele olema motiveerivad ja spordiharjumusi süvendavad. Samuti on eraldatud ruumid spetsiaalselt ka kehalise õpetajatele. 

Spordikeskuse ala on sama põnev kui selle sisemuski. Spordikeskus paikneb kinnistu idapoolsemas kõrgemas osas. Läänepoolsele madalamale osale on ette nähtud jalgpalliväljak. Hoone nägu ja peasissepääs on pööratud linna poole, kus ühtlasi tekib lõuna- ja õhtupäikesesse suunatud sissepääsuväljak. Spordikeskuse esine plats on tõusev küngas, mis on kujundatud multifunktsionaalse liikumisväljaku ja rulapargina, kus on koht ka kiikedel ja mänguväljakul. Hoone ümber on  planeeritud erinevaid mängulisi aktiivsusruume ja välispordiplatse. Spordikeskusest jalutuskäigu kaugusel on ka terviserajad, väliväljakud ja staadion. 

Spordikeskuse arhitektuurse ja maastikuarhitektuurse lahenduseni jõuti läbi ideekonkursi „Hiiumaa spordikeskuse ja ümbritseva väliruumi arhitektuurivõistlus", mis toimus 2018 aastal. Võitjaks osutus arhitektibüroo Molumba võistlustööga „Mardikas".  

Hiiumaa spordikeskuse esimese ehitusetapi töödeks sõlmis vallavalitsus lepingu OÜga Ehitus5ECO. Esimese etapi tööd lõpevad suvel 2021. 

Spordikeskuse esimese ehitusetapi tööd maksavad 5 277 500 eurot. Riigieelarveline toetus sellest on 2,9 miljonit. 

Hiiumaa spordikeskuse eskiisjoonis

« Tagasi

Hiiumaa vallavalitsus kuulutab välja arhitektuurivõistluse uue spordikeskuse rajamiseks

Täna kuulutab Hiiumaa vallavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga välja Hiiumaa uue spordikeskuse arhitektuurivõistluse. Konkursi eesmärk on leida sobivaim arhitektuurne ja maastikuline ideelahendus Kärdla linna Põllu tänava äärde kavandatava spordikeskuse ja täismõõtmetes jalgpalliväljaku rajamiseks kogupindalaga 2,75 ha.

Hiiumaa vallavanem Reili Rand märkis, et Hiiumaa on seni Eestis ainuke maakond, kus puudub kaasaegne spordikeskus. „Kärdla olemasolevad võimlad on väga kehvas seisukorras ning nende ülevalpidamine on kulukas ja ebaotstarbekas," ütles Rand. „Saalid on väikesed ja nendesse ei suudeta juba täna mahutada kõiki kohapealseid tegevusi, näiteks puudub normaalmõõtmetega korvpalliväljak. Hiidlaste soov on, et meie noored ja täiskasvanud saaks tänapäevased tingimused sportimiseks, üha rohkem inimesi tegeleks aktiivselt liikumisharrastustega ja terviseteadlikkus kasvaks."

„Hiiumaa spordihoone arhitektuurivõistluse õnnestumine on väga oluline nii kohalikule kogukonnale kui kõigile, kes heast arhitektuurist lugu peavad," sõnas Eesti Arhitektide Liidu asepresident Kalle Komissarov. „Arhitektuurivõistlustel osalemine on arhitektidele midagi enamat, kui kõrvalt paistab. Võistlused on võimalus ennast proovile panna – see on kirg, töö, meelelahutus ja looming läbisegi. Täna väljakuulutatav Hiiumaa spordihoone ideevõistlus on huvitav ning sisukas võimalus kõigile arhitektidele."

Võistluse lähteülesandes seisab, et uue spordihoone suur saal peab mahutama tribüüne maksimaalselt 500-le pealtvaatajale ning projekteerimisel tuleb arvestada järgmiste spordialade harrastamisega:

suures saalis jooks, heited, hüpped, korvpall, võrkpall, saalijalgpall, saalihoki, mudelism; lisaruumides jõu- ja fitnessitreeningud;

rühmatreeningute ruumis aeroobika, squash, koroona, piljard, snooker ja lauatennis;

tennisehallis tennis ja sulgpall.

Lisaks tuleb planeerida hoonesse ruumid noortekeskusele ja spordimajutusele (kuni 40 inimest).

Võistlusele esitatud ideekavandilt oodatakse, et spordihoone oleks arhitektuuriselt kõrgetasemeline, sobiks linnaehituslikult antud asukohta ning vastaks liginullenergia hoonele esitatud nõuetele. Arhitektuurivõistluse planeeringuline lahendus peab määrama muuhulgas liiklusskeemi, parkimise, haljastuse ja heakorra üldpõhimõtted. Hoone on planeeritud rajada kahes etapis, arvestades tennisehalli ehitamist teises etapis.

Võistlustöid oodatakse hiljemalt 8. juuniks Eesti Arhitektide Liitu. Võistluse tulemused selguvad juuni teises pooles.

Hiiumaa Vallavalitsus otsib spordikeskuse rajamiseks aktiivselt kaasrahastajaid. Projekteerimine algab 2018. aasta teisel poolel ning ehitamist alustatakse esimesel võimalusel.