Hiiumaa Spordikeskus

Spordikeskus on üheks tähtsamaimaks kogukonna hooneks, toetades tervislikku ja liikuvat elustiili. Hiiumaa spordikeskuse teevad eriliseks selle mitmekülgsed võimalused, mis ei piirdu ainult sporditingimuste pakkumisega. Uus kolmekorruseline, osaliselt maapinna sisse jääv spordihoone koos välispordivõimalustega asub Kärdlas aadresil Põllu 27. 

Hiiumaa spordikeskus on kolmekorruseline ja 6900 ruutmeetril: majas on täismõõtmetes korvpalliväljak ning kolme väljakuga tennisehall. Kasutada saab kaasaegset jõusaali, kergejõustikuala, osaleda rühmatreeningutes ja harrastada sisetingimustes jooksutrenni 60meetrisel rajal. Lisaks on hoones koha leidnud noortekeskus, spordilaagreid ja võistlejaid majutav hostel ning helistuudio. 

Spordikeskuse juures on välialad: kunstmurukattega täismõõtmetes jalgpalliväljak, korvpalli ja võrkpalli väliväljakud, skatepark, kiiged ja mänguväljak. 

Spordikeskuse arhitektuurse ja maastikuarhitektuurse lahenduseni jõuti läbi ideekonkursi „Hiiumaa spordikeskuse ja ümbritseva väliruumi arhitektuurivõistlus", mis toimus 2018 aastal. Võitjaks osutus arhitektibüroo Molumba võistlustööga „Mardikas".  

Hiiumaa spordikeskuse ehitustööd teostas OÜ Ehitus5ECO. 

Hiiumaa spordikeskuse eskiisjoonis

« Tagasi

Hiiumaa spordikeskuse ehitus jõudis poole peale

Hiiumaa spordikeskuse valmimiseni on viis kuud. Täna peetakse miniatuurses mahus sümboolne sarikapidu, kus lisaks ehitajatele osalevad tellija esindajad. 

"Spordisaalide sarikad on paika saanud ja hoone on saavutanud oma ehitusliku kõrguse. Sestap on just õige aeg meeles pidada ja kostitada ehitajaid, et tagada hoonele hea õnn," ütles spordikeskust haldava valla asutuse Hiiumaa Sport juht Martin Lauri. Tema sõnul koondub ehituse suurem fookus nüüdsest hoone sisemusse, kus juba agaralt toimetatakse.  

Ka spordikeskuse ehitaja OÜ Ehitus5ECO projektijuht Margo Padar ütles, et antud hoone puhul on paljuski vastutusrikkamad ja keerulisemad tööd lõpetatud – paigaldatud on kuni 43m sildeavaga liimpuitfermid ning lõpetatud on logistiliselt ja tehniliselt keeruline teras- ja raudbetoonelementide montaaž. 

Padari sõnul on ehitamine saarel logistika ja tööjõu seisukohalt olnud keerulisem kui Ehitus5ECO algselt ette nägi: "Tänaseks oleme oma struktuuri siiski planeeritult toimima saanud. Loodetavasti ei põhjusta selles häireid algav suvehooaeg saarel ja ehitusmahtude suurenemine kogu Eestis." 

Padar kinnitas, et koostöö tellija, projekteerija ja omanikujärelevalvega on olnud konstruktiivne, tänu millele on operatiivselt lahendatud nii mõnedki ootamatult esile kerkinud probleemid. "Usutavasti jätkub see objekti lõpliku valmimiseni," märkis projektijuht.  

Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja ütles, et Hiiumaa spordikeskuse puhul on näha, et kõik on tehtud tippspordile kohaselt: "Korralik on nö põhja ladumine hooaja eel ja kvaliteetsed treeningud on taganud sujuva protsessi." 

Tasuja sõnul on ehitustööd vaatamata tavapärasest külmemale ja lumerohkele talvele kenasti graafikus. "Hiiumaal on suurobjektide ehitamine alati väljakutse, olgu siis tehnika, materjalide või tööjõu mõttes. Seekord segas kaarte COVID ning sellest tulenevad piirangud," rääkis Tasuja. Ta lisas, et nagu spordis tuleb valmis olla, et vastane vahetab ootamatult mänguformatsiooni, nii on spordikeskuse ehitaja kõigist ootamatustest üle olnud.  

"Olen kindel, et valmib väärt objekt, mis Hiiumaa spordielule aastakümneid hoogu annab," ütles Tasuja. 

Hiiumaa valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak leidis, et olles algusest peale projektis sees, on kogu protsess olnud väga huvitav: "Rõõm on tõdeda, et oleme ehitusega nii kaugel. Saan tunnustada ehitajat, kes on tulnud toime nii saarelisuse eripäraga kui ka lumerohke talvega." Pihlak on kindel, et koostöös ehitaja, omanikujärelevalve ja spordiinimestega saab maakond väärilise spordikeskuse.  

Uus kolmekorruseline, osaliselt maapinna sisse jääv spordikeskus koos välispordivõimalustega rajatakse Kärdlasse aadressile Põllu 27.   

Suveks valmib pallimängude saal koos kergejõustikualaga, sh 60 m jooksurada, rühmatreeningute saalid, jõusaal ja tennisehall, kus võimalus ka sulgpalli mängida, samuti noortekeskus, riietusruumid, ööbimisvõimalus ja abiruumid.  

Samuti ehitatakse välja välialad: vaba aja veetmise alad ning spordiväljakud, haljastus ja parkimisala. Spordikeskuse juurde kerkib ka täismõõtmetes kunstmurukattega jalgpalliväljak.  

Spordikeskuse arhitektuurse ja maastikuarhitektuurse lahenduseni jõuti läbi ideekonkursi „Hiiumaa spordikeskuse ja ümbritseva väliruumi arhitektuurivõistlus", mis toimus 2018 aastal. Võitjaks osutus arhitektibüroo Molumba võistlustööga „Mardikas".   

Spordikeskuse projekti eestvedaja on Hiiumaa valla arenguosakond. Valmides hakkab seda haldama Hiiumaa Sport.   

Hiiumaa Spordikeskuse ehitus läheb maksma pea 10 miljonit eurot, millest 5 miljonit on otsene riigi toetus ning 1,2 miljonit on majanduse elavdamise meede, mille omavalitsus suunas spordikeskuse ehituseks.