Hiiumaa Spordikeskus

Spordikeskus on üheks tähtsamaimaks kogukonna hooneks, toetades tervislikku ja liikuvat elustiili. Hiiumaa spordikeskuse teevad eriliseks selle mitmekülgsed võimalused, mis ei piirdu ainult sporditingimuste pakkumisega. Uus kolmekorruseline, osaliselt maapinna sisse jääv spordihoone koos välispordivõimalustega asub Kärdlas aadresil Põllu 27. 

Hiiumaa spordikeskus on kolmekorruseline ja 6900 ruutmeetril: majas on täismõõtmetes korvpalliväljak ning kolme väljakuga tennisehall. Kasutada saab kaasaegset jõusaali, kergejõustikuala, osaleda rühmatreeningutes ja harrastada sisetingimustes jooksutrenni 60meetrisel rajal. Lisaks on hoones koha leidnud noortekeskus, spordilaagreid ja võistlejaid majutav hostel ning helistuudio. 

Spordikeskuse juures on välialad: kunstmurukattega täismõõtmetes jalgpalliväljak, korvpalli ja võrkpalli väliväljakud, skatepark, kiiged ja mänguväljak. 

Spordikeskuse arhitektuurse ja maastikuarhitektuurse lahenduseni jõuti läbi ideekonkursi „Hiiumaa spordikeskuse ja ümbritseva väliruumi arhitektuurivõistlus", mis toimus 2018 aastal. Võitjaks osutus arhitektibüroo Molumba võistlustööga „Mardikas".  

Hiiumaa spordikeskuse ehitustööd teostas OÜ Ehitus5ECO. 

Hiiumaa spordikeskuse eskiisjoonis

« Tagasi

Selgus Hiiumaa uue spordikeskuse ideekavand

Hiiumaa Vallavalitsus kuulutas täna koos Eesti Arhitektide Liiduga välja uue spordikeskuse arhitektuurikonkursi tulemused. Konkursile laekunud 18 töö seast valiti parimaks ideekavand nimega Mardikas, mille autorid on Johan Tali, Karli Luik, Harri Kaplan, Mae Köömnemägi, Hawke Gihm ja Kirke Päss arhitektuuribüroost Molumba. Kavand võetakse aluseks Kärdlasse Põllu tänava äärde planeeritava 2,75 ha spordikompleksi sh spordihoone ja jalgpallistaadioni rajamisel.

„Suurt rõõmu teeb, et huvi Hiiumaa spordikeskuse arhitektuurikonkursi vastu oli niivõrd suur. See omakorda tegi žürii töö keerukamaks, kuid vaieldamatult ka põnevaks," sõnas Hiiumaa vallavanem Reili Rand. „Julgen öelda, et hiidlastena saame endale kaasaegse ja funktsionaalse spordikeskuse. Nüüd, kui võidutöö on selgunud, täpsustame spordikeskuse rajamise eelarvet ja alustame konkreetsemaid läbirääkimisi kaasrahastajate leidmiseks. Seejärel juba alustame projekteerimisega."

Eesti Arhitektide Liidu presidendi Katrin Koovi sõnul oli esikuuik, mille hulgast auhinnaliste kohtade valik tehti, väga tasavägine. Oluliseks kaalukeeleks sai kohalike toetuse olemasolu ja idee selgus. „Võidutöö tugevuseks oligi hästi selge ruumiline idee, kus staadioni poole avanev hoone on ümbrusega seotud efektse spordimaastiku abil peasissepääsu ees. Hoone kasuks rääkis veel lihtsus, kompaktsus ja puidu kasutamine välisviimistluses," lisas Koov.

Hiiumaa on seni ainuke maakond Eestis, kus puudub kaasaegne spordikeskus. Kavandi kohaselt hakkab Hiiumaa uue spordihoone suur saal mahutama kuni 500 pealtvaatajat ja sinna luuakse muuhulgas kergejõustiku, erinevate pallimängude, mudelismi, aeroobika, jõusaali jm spordialade harrastamise võimalused. Lisaks on hoonesse kavandatud ruumid noortekeskusele ja spordimajutusele (kuni 40 inimest). Hoone projekteerimine algab 2018. aasta teisel poolel.

Lõppenud arhitektuurikonkursil valiti auhinnalisele kohale kokku neli tööd, mille preemiate välja andmist toetab Eesti Kultuurkapital.

Preemiad jagunesid järgnevalt:

Esimene koht MARDIKAS, preemia 9 000 eurot.

Teine koht KÄRDLA AKTIIVNE TEERADA, preemia 7000 eurot. Kavandi autor on Gauthier Durey, Edit Atelier AS.

Kolmas koht KES KUS, preemia 5000 eurot. Kavandi autorid on Risto Parve, Kai Süda, Margit Valma, Heldi Jürisoo arhitektuuribüroost KARISMA arhitektid.

Ergutuspreemia FRONT, preemia 3000 eurot. Kavandi autorid on Helin Vahter, Rain Lõoke, Maarja Kask, Moonika Liias, Martin McLean arhitektuuribüroost Salto.

Hiiumaa spordikeskuse arhitektuurikonkursi võidutöödega saab tutvuda 3.-16. juulini Kärdla kultuurikeskuses toimuval näitusel, mis on avatud esmaspäevast reedeni kl 10-16.

Hiiumaa spordikeskuse kavand

Galerii: https://pilv.powerhouse.ee/index.php/apps/gallery/s/cbObpb64rnLQQ5B#

Fotod: Argo Nurs