Jäätmemajandusega seotud uudised:

« Tagasi

1. jaanuarist 2025 muutuvad korraldatud jäätmeveo tingimused

12.09.2024

1. jaanuarist jõustub uus Hiiumaa valla jäätmehoolduseeskiri, mis toob kaasa muudatused jäätmete kogumise ja käitlemise osas. 

 

Uuest aastast saab korraldatud jäätmeveo raames üle anda järgmiseid jäätmeliike:

  • Segaolmejäätmed (kohustuslik kõigile jäätmevaldajatele): tiheasustusega aladel muutub uuest aastast segaolmejäätmete üleandmise tühjendussagedus – senise 4 nädala asemel on võimalik segaolmejäätmeid üle anda vähemalt 1 kord kvartalis kui köögi- ja sööklajäätmete kompostimine või jäätmevedajale üleandmine on jäätmetekke kohas tagatud.  

  • Paber ja kartong: Paberi- ja kartongijäätmete üleandmine jäätmevedajale on võimalik korterelamu, asutusel ja ettevõttel. Jäätmete üleandmine toimub kogumismahutiga. Paber- ja kartongijäätmete kogumismahuti tühjendamise sagedused: üks kord 2 nädala jooksul alates 5 ja enama korteriga elamu osas ning muude jäätmevaldajate osas üks kord 4 nädala jooksul. Harvema tühjendamise sageduse rakendamisel ei ole piiranguid. Avalikud vanapaberi konteinerid jäävad ka alles.

  • Biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed: Köögi- ja sööklajäätmete kogumine ja üleandmine jäätmevedajale on kohustuslik kõikidel jäätmevaldajatel, kes ei rakenda tekkekohal kompostimist. Köögi- ja sööklajäätmeid antakse üle kogumismahutiga. Jäätmed tuleb mahutisse panna lahtiselt, pakitult paberist kottidesse või biolagunevatesse kottidesse. Jäätmevedajal on õigus lubada ka plastikaatkoti kasutamist. Mahuti vooderduskotina on lubatud kasutada nii biolagunevat kotti kui plastikaatkotti. Tühjendamise sagedus on järgmine: üksikelamu osas talveperioodil (01.11 – 30.03) üks kord 4 nädala jooksul ja suveperioodil üks kord 2 nädala või üks kord 4 nädala jooksul. Korterelamu saab ära anda üks kord 2 nädala jooksul või üks kord 4 nädala jooksul. Eritingimus veosageduse osas on: toitlustusega tegelevad asutused ja ettevõtted, toidukaubandusega tegelevad ettevõtted ja suuremad kui 10 korteriga korteriühistud saavad suveperioodil kasutada mahuti tühjendamisel sagedust üks kord 7 päeva jooksul. Vastav taotlus esitatakse jäätmevaldaja poolt Hiiumaa Vallavalitsusele eelnevalt kinnitamiseks. .Jäätmevaldaja võib jäätmete üleandmiselt kohtkompostimisele üle minna igal ajahetkel ja sellist tegevust ei saa Jäätmevedaja sanktsioneerida ega takistada. Samuti võib kohtkompostimist rakendav jäätmevaldaja igal ajahetkel liituda jäätmete üleandmise teenusega.

  • Biolagunevad aia- ja haljastujäätmed: Biolagunevate aia- ja haljastujäätmete tekkekohal üleandmine jäätmevedajale on võimalik tiheasustusalal asuvale jäätmevaldajale ning hajaasustusalal asuvale kortermajale, asutusele ja ettevõttele, kellel puudub võimalus jäätmeid kohtkompostida. Jäätmevaldajad, kes ei telli jäätmevedajalt jäätmete äravedu, on kohtkompostijad. Jäätmete vedu kohustub jäätmevedaja osutama jäätmevaldajate tellimuste alusel ajavahemikus 1. aprill kuni 30. november kogumisringidena. Kogumisringid toimuvad üks  kord kuus. Jäätmevedaja peab jäätmevaldajaid teavitama jäätmete äraveo päevast ja teenuse muudest tingimustest. Jäätmete veo tellimisel peab jäätmevaldaja andma jäätmevedajale teada ära antavate jäätmete ligikaudse koguse. Aia- ja haljastujäätmed peavad olema pakitud läbipaistvasse, suletud ja kergesti teisaldatavatesse kuni 150 liitristesse kottidesse kaaluga kuni 10 kg. Kotid tuleb paigutada asukohta, millele on tagatud jäätmevedajale ligipääs. Jäätmevedaja peab müüma jäätmevaldajatele sobilikke kotte, kui jäätmevaldaja selleks soovi avaldab. Kui aia- ja haljastujäätmete kott sisaldab võõriseid, on jäätmevedajal õigus jätta kott vedamata. Jäätmevedajal on sellisel juhul õigus rakendada tühisõidu tasu vaid juhul, kui kõik väljapandud kotid sisaldavad võõriseid. Antud põhjusel veo teostamata jätmine tuleb fikseerida digifotona või videona ning vastav teave tuleb edastada jäätmevaldajale esimesel võimalusel koos juhistega kotist võõriste eemaldamiseks.

  • Kodumajapidamises tekkinud tekstiilijäätmed: Tekstiilijäätmeid saavad jäätmevedajale üle anda kõik korraldatud jäätmeveoga liitunud jäätmevaldajad. Üleandmiseks peab jäätmevaldaja esitama jäätmevedajale tellimuse. Jäätmete üleandmine jäätmevedajale ei ole kohustuslik. Jäätmete vedu kohustub jäätmevedaja osutama jäätmevaldajate tellimuste alusel kogumisringidena üks kord kvartalis. Jäätmete üleandmine toimub pappkastiga, kotiga või nööriga kinniseotuna. Tekstiilijäätmete vedu on mõeldud jäätmevaldaja tavapärase olmelise tegevuse raames tekkinud tekstiilijäätmetele. Äri- ja tootmistegevuste raames regulaarselt tekkivad tekstiilijäätmed ei ole mõeldud üleandmiseks kogumisringide raames. Tekstiilijäätmete vedu võib teostada koos muude jäätmeliikide veoga, kui on tagatud jäätmete mittesegunemine. Tekstiilijäätme veo tellimisel peab jäätmevaldaja andma Jäätmevedajale teada ära antavate jäätmete ligikaudse koguse. Tekstiilijäätmete üleandmiseks sobilikud pakendamise viisid (pappkast, kilekott, plastkott, nööriga seotud jms) määrab jäätmevedaja ja edastab vastava info jäätmevaldajatele.

  • Segapakendid: Segapakendite üleandmine jäätmevedajale on tekkekohalt vabatahtlik, võib kasutada ka avalikke pakendikonteinereid. Jäätmete üleandmine toimub kogumismahutiga või kogumiskotiga. Jäätmevedaja kohustub varustama jäätmevaldajad, kes soovivad segapakendi kogumisel kasutada kogumiskotte, vastavate kogumiskottidega tasuta (hind on pakendijäätmete äraveo teenuse hinna sees). Uus kogumiskott jäetakse jäätmevaldajale viimasega kokkulepitud kohta kogumiskoti graafikujärgsel veopäeval. Segapakendite kogumismahuti tühjendamise ja kogumiskoti äraveo sagedus on üks kord 4 nädala jooksul, tiheasustusalal asuvates alates 4 ja enam korteriga korterelamu osas üks kord 2 nädala jooksul. Harvema tühjendamise sageduse rakendamisel ei ole piiranguid, kui jäätmevaldaja seda soovib. Kui kogumiskoti kasutamine tekitab häiringuid või takistab jäätmete nõuetekohast kogumist ja üleandmist, kohustub Jäätmevedaja sellest jäätmevaldajat koheselt teavitama ja andma juhiseid edasiste probleemide vältimiseks.

  • Klaaspakendid: üleandmine Jäätmevedajale on võimalik (ei ole kohustuslik) korterelamutel, asutusel ja ettevõttel. Klaaspakendi üleandmine toimub kogumismahutiga. Plastist kogumismahuti kasutamise korral on suurimaks lubatud mahutiks 240 L mahuti. Klaaspakendite mahuti tühjendamise sagedus on tiheasustusaladel üks kord 4 nädala jooksul, muudel aladel üks kord 6 nädala jooksul. Harvema tühjendamise sageduse rakendamisel ei ole piiranguid, kui jäätmevaldaja seda soovib.

  • Suurjäätmed: Suurjäätmeid saavad jäätmevedajale üle anda kõik korraldatud jäätmeveoga liitunud jäätmevaldajad. Üleandmiseks peab jäätmevaldaja esitama jäätmevedajale tellimuse.  Jäätmete vedu toimub kogumisringidena üks kord kvartalis. Jäätmevedaja peab jäätmevaldajaid ette teavitama kogumisringi toimumise päevast ja muudest jäätmete vedu puudutavatest tingimustest. Suurjäätmete veo tellimisel peab jäätmevaldaja andma Jäätmevedajale teada ära antavate jäätmete ligikaudse koguse ja mahu. Üheaegselt üleantava jäätmekoguse piirang on 6 m3.

  • Ohtlikud jäätmed: kuni 4 korda aastas (kaks ringi poolaastas). Jäätmetele on määratud piirkogused, mis fikseerivad kalendriaastas tasuta vastuvõetava koguse ühe jäätmevaldaja kohta. Piirkogused moodustavad ühe terviku, s.t jäätmejaama hinnakirjas ohtlike jäätmete osas esitatud piirkogus kehtib nii jäätmejaamas kui kogumisringide raames vastuvõetud ohtlike jäätmete osas ühe jäätmevaldaja kohta. Üle piirkoguse üleantavale jäätmeliigile rakendub hinnakirja järgne hind, mida tasub jäätmevaldaja.

 

Kogumismahutid ja nõuded selle tühjendamisele

  • Jäätmevedaja kohustub teostama jäätmevaldajatele renditavate või müüdavate mahutite tasuta paigaldamise. Jäätmevedaja kohustub tähistama talle kuuluvad kogumismahutid vastava tähisega ja kogutava jäätmeliigi nimetusega ja jäätmete kogumise juhendiga.

  • Kui jäätmevaldaja ei ole taganud oma kinnistul ligipääsu kogumismahutile (kogumismahuti tühjendamine on takistatud) või kogumismahutit ei ole, on jäätmevedajal õigus rakendada tühisõidutasu. Kogumismahuti osas on tasu tühisõidu eest 50% vastava suurusega segaolmejäätmete mahuti tühjendamise graafikujärgsest tasust. Kogumiskoti osas ja kogumisringidena veetavate jäätmeliikide osas on tühisõidu tasu 50% 140 liitrise segaolmejäätmete mahuti graafikujärgse tühjendamise tasust.

  • Kui kogumismahuti graafikujärgne tühjendamata jätmine toimus jäätmevedajast tingitud põhjusel, kohustub jäätmevedaja ühe tööpäeva jooksul teavitama vastavast asjaolust jäätmevaldajat koos teabe esitamisega kogumismahuti tühjendamise uuest ajast. Kogumismahuti uus tühjendus peab toimuma seitsme päeva jooksul, välja arvatud juhul, kui jäätmevaldaja on nõus hilisema tühjenduse ajaga.

  • Kui jäätmevaldajad on omavahelisel kokkuleppel korraldanud oma jäätmeveo ühiselt, kasutades selleks ühismahutit, siis peab jäätmevedaja jaotama ühismahutiga seotud teenusarved võrdselt ühismahuti kasutajate vahel ning edastama arved igale kasutajale eraldi, välja arvatud juhul, kui ühismahuti kasutajad on teisiti kokku leppinud (nt kulud jaotuvad muul alusel) ja sellest jäätmevedajat teavitanud.

  • Igal aastal viiakse läbi kontrolltegevused jäätmevaldajate poolt jäätmete liigiti kogumise nõuete täitmise kvaliteedi mõõtmiseks. Kontrolltegevus viiakse läbi segaolmejäätmete osas. Kontrolltegevused viiakse läbi kuni 400 (neljasaja) jäätmevaldaja osas. Kontrolltegevuse raames kogutud jäätmed viiakse asukohta, kus selleks on olemas vajalikud tingimused.

 

Korraldatud jäätmeveost vabastamine

Jäätmevaldaja võib taotleda teatud tähtajaks korraldatud jäätmeveoga liitumisest erandkorras vabastamist, kui kinnistul ei elata või kinnistut ei kasutata. Jäätmevaldaja esitab korraldatud jäätmeveoga liitumisest erandkorras vabastamiseks taotluse vallavalitsusele. Vallavalitsuse ametnikul on õigus taotluse menetlemise raames nõuda aastaringse vabastuse taotlemise korral kinnistu kommunaalteenuste tarbimise andmeid eelneva 12 kuu osas.