Jäätmemajandusega seotud uudised:

« Tagasi

Mida kompostimisel tähele panna?

Kompostis toimub lagunemise protsess selles elavate mikroorganismide abil. Nende elutegevuse põhivajadusteks on vaja õhku, niiskust ja toitaineid. 

Kompostitavale massile peab õhk ligi pääsema, sest muidu võib see liigniiskeks muutuda ja mädanema hakata. Selleks tuleb hunnikut segada või läbi kaevata ning lisada koredat materjali. Selliselt toimetades läheb lagunemisprotsess käima ja halba lõhna ei teki.  

Kompostitav mass ei tohi olla ka liiga kuiv, sest siis ei hakka mass kuumenema. Kuivamise vastu aitab kastmine. Nipp niiskuse määramiseks: võta peotäis mulda ja pigista seda tugevasti ­– kui peopesa jääb niiskeks, on kõik korras. Õige niiskustase on oluline kogu lagunemisprotsessi vältel. 

Kompostitav materjal tuleks laduda kihiti ning erinevate kihtide vahele tasub panna valmis kompostmulda, et parandada mullaelustikku, kes aitab lagunemisprotsessile kaasa. 

Mikroorganismid vajavad süsinikku ja lämmastikku kui energiaallikat elutegevuseks. Süsinikku leidub pruunis materjalis (kuivanud puulehed, põhk), lämmastiku aga ­rohelises materjalis (muruniide, taimejäätmed). 

Soojusega arvestamine: lagunemise käigus hunnik kuumeneb. Kõige efektiivsem on lagundajate tegevus vahemikus 35–50 °C. Vähem kui 45-kraadises segus tegutsevad ka vihmaussid, kes aitavad lagunemisele jõudsalt kaasa. Haigustekitajad hävivad 50–60 °C juures. Kui temperatuur tõuseb liiga kõrgele (80 °C), siis võivad hävida ka lagundajad ning kompost kuivab. 

Kui kompostikast on maapinnaga ühenduses, siis saavad ussid liigse kuumuse eest liikuda rohkem mullapinna sisse, neile sobiva temperatuuriga oludesse. 

Valmis kompost on tumepruun, pude, meeldiva mullalõhnaga, kõik materjalid on lagunenud. Vahel jääb mulda oksatükke, mis lagunevad aeglasemalt – need on head õhutuse tagamiseks.  

Kui kompostimine toimub kontrollitud, lagunemisprotsessiks vajalikes oludes, siis komposteerub Hiiumaa vallavalitsuse jagatud roheline biojäätmete kott ka kodustes tingimustes samaaegselt söögijäätmetega. Kotile on väljastatud Ok Compost HOME sertifikaat, mis vastab Euroopa standardis EN13432 välja toodud tingimustele. Kompostitavusele lisaks määratleb standard ka seda, et koti lagunemisel ei tohi see jätta maha mikroplasti ega avaldada keskkonnale mingit negatiivset mõju.