Kaasav eelarve

Hiiumaa valla kaasav eelarve on ellu kutsutud avalikult kasutatava investeeringu tegemiseks või ürituse korraldamiseks Hiiumaa elanike ettepanekute alusel. Elanikel on võimalus kaasa rääkida, kuidas kasutada valla aasta eelarvest 50 000 eurot nii, et see teeks heameelt ning oleks kasulik võimalikult paljudele elanikele. Kaasavat eelarvet rakendatakse osavaldade põhiselt, millest iga osavalla osa suuruseks on 10 000 eurot.

Kuidas see toimub?

Kõik Hiiumaa elanikud saavad kaasavas eelarves ettepanekuid esitada. Vastavalt volikogu poolt seatud eesmärgile saavad ideedeks olla investeeringuprojektid või ürituse korraldamine. Kaasava eelarve tulemusel elluviidav idee peab pakkuma avalikku hüve, olema avalikus kasutuses või suunatud avalikkusele (üritus) ning ettepanek ei tohi tekitada ebamõistlikku kulu valla järgnevate aastate eelarvetele. Idee teostamise minimaalne hinnanguline maksumus saab olla 1000 eurot ja maksimaalne maksumus 10 000 eurot.

Hiiumaa valla kaasava eelarve tingimused ja menetlemine 

Ettepanek peab sisaldama: 
* esitaja nime, kontakttelefoni või e-posti aadressi
* nimetust (lühike fraas, mis iseloomustab ettepaneku sisu) 
* olulisust (millise kogukonna probleemi lahendab või millise uue võimaluse loob 
* kirjeldust (mil viisil ettepanek ellu viiakse, kas ettepanek on teostatav 12 kuu jooksul ja muu oluline teave, mida idee hindajal on oluline teada). 
* eelarvet (ettepaneku teostamise hinnanguline maksumus ning soovitavalt hinnapakkumine) 
* ettepaneku minimaalne hinnanguline maksumus on 1 000 eurot ja maksimaalne 10 000 eurot. 

 

Kaasava eelarve objektid

Kaasava eelarve paremusjärjestuse võitnud ettepanekud:

2016 – päikesepaneelidega tänavavalgustid Emmaste bussipeatustesse

2017 – Emmaste keskuse parkla

2017 – Kärdla välijõusaal

2017 – Kõrgessaare noortemaja, raamatukogu ja lasteaed „Vigri" juures asuv parkimisplatsi ja juurdepääsutee asfalteerimine

2018 – Tärkma sadama tee ja teiseks jäi päikesepaneelidega tänavavalgustid bussipeatustes (osaline rahastus)

2018 – Kärdla nukuteatri rekonstrueerimise toetus

2018 – Näkitiigi puhastamise toetus

2019 – Emmaste tenniseväljaku renoveerimine

2019 – laste mänguväljak Kärdla linnaparki

2019 – Reigi pastoraadi rekonstrueerimise toetus

2019 – bussiootepaviljon Käina kooli juurde

2019 – välijõusaali rajamine Padarimäe piirkonda

2019 – madalseiklusrada Palade külla Staadioni ja Spordiväljaku kinnistule

2020 – Nurste krossiraja korrastamine

2020 – Sõru Merekooli purjeõppe jaoks paadi ostmise toetus

2020 – Palade discgolfi rada

2020 – Palade lasteaia õueala uued atraktsioonid

2020 – Kassari mänguväljak

2020 – Kõrgessaare Valitsejamaja renoveerimine

2020 – Ühiskasutatav korvpalliplats Kärdlas

2021 - Motohariduse kättesaadavamaks muutmine 

2021 - Välijõusaal Padarimäe piirkonda 

2021 - Puski kiriku katuse osa (kellatorni taastamise) projekti omaosalus 

2021 - Pritsumaja värvimine 

2021 - Palade piirkona avalik mänguväljak Lõpe külas

2022 - Hankida ajavõtusüsteem Hiiumaale 

2022 - Skatepargi elemendid Käina noortele ja teistele tänavaspordi huvilistele 

2022 - Viscosa Kultuuritehase teatriala välisavade sulgemine 

2022 - Koertepark Kärdla linnaparki

2022 - Palade Põhikooli õuele välilauatennise ja õues õppeala rajamine

 

Kaasava eelarve uudised

Kokkuvõte: tänavused kaasava eelarve objektid on valmis

Rahva poolt kevadel kõige enam hääli korjanud kaasava eelarve objektid on valmis. Juba suvel said valmis Emmaste tennise­väljak ja Kärdla linnapargi mänguväljak. Tänaseks on paigaldatud ka Käina kooli juurde bussiootepaviljon, valmis on Pühalepa madalseiklusrada ja Reigi pastoraadis on tehtud planeeritud uurimistööd.

Emmaste osavalla vanema Hergo Tasuja sõnul on Emmastes sel aastal lisaks võiduideele – tenniseväljaku renoveerimine – rajatud kooli juurde katusega rattahoidla, mis on osalenud kaasava eelarve rahvahääletusel ka kahel varasemal aastal. Teehanke raames kaeti mustkattega Emmaste mõisa ehk Emmaste põhikooli ümbruse teed ja parendati Emmaste raamatukogu külastajate parkimisvõimalusi. Mõlemad on varasematel aastatel olnud kaasava eelarve ettepanekud, kuid pole hääletusel võitnud.

Ka Kärdlas viidi lisaks mänguväljakule ellu teine ettepanek – Kärdla lasteaed sai suvel uued õuemänguvahendid. "Kaasav eelarve loob võimaluse tänuväärseks ideekorjeks, kus vallakodanikud saavad esile tõsta olukordi, mis vajavad lahendust," ütles Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann.

Pühalepa osavalla projektidest kaasava eelarve rahvahääletusel enim toetust saanud madalseiklusrada avati 16. detsembril ja ootab nüüd ronima nii väikeseid kui suuri. Seiklusrada asub Palade palvela taga, jalgpallistaadioni kõrval metsatukas.

Kõrgessaares sai kaasava eelarve rahastuse 250aastane Reigi pastoraat, kus Eesti kunstiakadeemia üliõpilased ja juhendajad tegid suvel väärtuslikke uurimistöid. Maja parendustööde korraldaja Maret Kukkur rääkis, et kaasava eelarve toetusraha oli sihipäraselt kasutatud – sellest oli väga palju kasu saamaks aru, mis on pastoraadis väärtuslikku ja kuidas parendustöödega jätkata.

Hiiumaa valla kaasav eelarve on ellu kutsutud avalikult kasutatava investeeringu tegemiseks või ürituse korraldamiseks Hiiumaa elanike ettepanekute alusel. Elanikel on võimalus kaasa rääkida, kuidas kasutada valla eelarvest 50 000 eurot nii, et see teeks heameelt ja oleks kasulik võimalikult paljudele elanikele.

Järgmise aasta kaasava eelarve ettepanekuid sai pakkuda ja nende poolt sai hääletada sügisel. Enim hääli erinevates osavaldades said Nurste krossiraja korrastamine, Kassari mänguväljak, Kõrgessaare Valitsejamaja renoveerimine, Kärdla ühiskasutatav korvpalliplats ja Palade põhikooli discgolfi rada.