Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

« Tagasi

COVID-19 Hiiumaal, 10. augusti seisuga

Koroonaviiruse leviku riskitase Eestis on kõrge.

Viimase nädala keskmine päevane nakatunute arv on tõusnud üle 200. Täna positiivseid testivastuseid lausa 290.

Hiiumaa nakatumise näit on maakondadest kõige madalam. Ametlikult ei ole saarel kohapeal ühtegi nakatunut, üks hiidlane viibib isolatsioonis mandril.

🔵 Testimine

Saatekirja tavapäraseks testimiseks (PCR test) saab perearstilt või perearsti nõuandetelefonil 1220 helistades. Võimalik on ka tasuline testimine, täpsem info polikliiniku registratuurist tel 462 2795.

🔵 Vaktsineerimine

Täna, 10. augustil toimub eelregistreerimata mobiilne vaktsineerimine. Vaktsineerimisbuss liigub: Viskoosa bussipeatus – alates kell 8.30, Kõpu rahvamaja – kl 10.30, Emmaste bussipeatus kl 13, Käina COOP parkla – kl 15, Kärdla keskväljak – kl 17.

12. ja 18. augustil saab vaktsineerida Hiiumaa haiglas.

12. ja 13. augustil on Kärdla kultuurikeskuses võimalik teha kaitsesüst, registreerides eelnevalt digiregistratuuris www.digilugu.ee või Qvalitas arstikeskuse infonumbril 605 1500.

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel.

74 protsenti täisealistest hiidlastest on vähemalt ühe kaitsesüsti saanud. 12–15 aastatest iga kaheksas ning 16–17 aastastest 43 protsenti.

🔵 Piirangud

Alates 9. augustist on sisetingimustes üritustel ja tegevustes lubatud osaleda kuni 50 ning õues kuni 100 osalejat, kui ei kontrollita nakkusohutust.

Kui tagatakse, et osaleda saavad üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed, võib sisetingimustes osaleda kuni 6000 ja välitingimustes kuni 12 000 külastajat.

Nakkusohutuse kontrolli erandi said valitsuselt vaid jumalateenistused ja parvlaevade söögikohad.

Uued piirarvud ei puuduta kaubandustegevust ja teiste teenuste, sealhulgas majutusteenuse osutamist, kus jäävad kehtima inimeste hajutamise ja desinfitseerimise nõuded.

Oma nakkusohutust ehk vaktsineerimist, COVID-19 haiguse läbipõdemist või negatiivset testitulemust ei pea esialgu tõendama alla 18-aastased.

2. augustist kehtib Eestis maskikandmise kohustus ühistranspordis.

Päevakohane ja pikemate selgitustega info on leitav lehelt www.kriis.ee

Illustratsioon: koroonaviiruse leviku kaart