Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

« Tagasi

Hiiumaa lasteaiad töötasid ka eriolukorra ajal

Märtsi esimesel poolel olid Hiiumaa lasteaiad siginat-saginat täis, oodati kevade algust. Enamik lapsi käis lasteaias, kõik rühmad töötasid ja tegutsesid huviringid. 

16. märtsist, eriolukorra algusest alates, jäid rühmad lastest peaaegu tühjaks. Haridus- ja teadusministeerium saatis esimesed juhised lasteaedadele töö ümberkorraldamiseks. Riigi toimimise huvides oli oluline, et lasteaiad oleks avatud nii palju kui hädavajalik ning nii vähe kui võimalik. 

Tuli vältida nakkuse edasikandumist ja arvestada mitmete piirangutega:   

  • lasteaedades ei osutata huvihariduse teenust; 

  • mistahes haigusnähtudega inimest ei lubata hoonesse; 

  • lapsevanemate ja võõraste sisenemine lasteaia hoonesse ei ole aktsepteeritud ja laste üleandmine toimub väljaspool hoonet; 

  • lasteaedades korraldatakse ennetusmeetmete rakendamine. Käte pesemine, desovahendite hankimine ja nende õige kasutamine. 

Iganädalaselt selgitasime välja lasteaiakoha vajaduse ja lasteaedades töötas vähemalt valverühm. Lasteaedadesse ootasime lapsi, kes on terved, kelle vanemad käivad tööl ja kelle hoiuks ei ole muid võimalusi. 

Pidasime oluliseks, et lastel, kellel ei olnud võimalik koju jääda oleks vahva, põnev ja tore. Suurema osa oma päevast veetsid lapsed värskes õhus ning väga tähtsal kohal oli õuesõpe. 

Õppetöö toimus koolieelikutele distantsõppe kujul. Õpetajad ja tugipersonal jagasid kõigile lastele ülesandeid Eliisi (E-lasteaia infosüsteem) e-päeviku kaudu. Vajadusel toimusid telefonivestlused vanematega ja toimetati töövihikud lapsevanema postkasti. 

Hiiumaa lasteaedade õpetajad ja töötajad olid suunatud tegema ka koostööd teiste allasutustega. Seoses töökoormuse vähenemisega lasteaias olid Hiiumaa lasteaedade õpetajad ja töötajad hõivatud erinevate ülesannetega – abistati heakorratöödel, sotsiaalvaldkonnas ja tegeldi muude eriolukorrast tulenevate küsimustega. 

Mitmed töötajad jäid poolte kokkuleppel puhkustele, et vajadusel tagada lasteaedade lahtiolek suvel. 

Meie lasteaiad andsid nõusoleku töötamiseks 24 tundi päevas ja seitse päeva nädalas, et Hiiumaa eesliinitöötajad saaksid oma lapsed hoiule tuua. Tänaseni seda teenust vaja pole olnud, kuid valmisolek ööpäevaringseks lahtiolekuks oli Hiiumaa lasteaedade poolt tagatud. 

Praegu, kui eriolukord jätkub ja kestab veel vähemalt nädal, kehtivad kõik varasemalt Eesti valitsuse ning haridus- ja teadusministeeriumi kehtestatud piirangud. 

Meie lasteaednikud on igapäevaselt tööl, panustavad suure kohusetundega, et tagada lasteaedades töö vastavalt eriolukorra reeglitele. Lasteaednikud on samuti eesliinitöötajad, trotsides haiguse levikut meie väikesel saarel, ja kohanesid kiiresti uue olukorraga. 

Kõige suuremad tänusõnad kuuluvad meie lapsevanematele, kes võimalusel hoidsid oma lapsi kodus – te olete suurepärased juhendajad ja õpetajad oma lastele. 

Loodame, et vaatamata eriolukorrale on kõik saanud nautida tänavust kevadet ja Hiiumaa lasteaedades jätkub peagi tavapärane töörütm. 

Hiiumaa lasteaednikud

lasteaiad