Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

« Tagasi

Kriisikomisjon: pingutame ühiselt, et elu saaks tavapäraselt jätkuda

Reedel, 12. märtsil virtuaalselt kogunenud Hiiumaa kriisikomisjon arutas COVID-19 hetkeolukorda Hiiumaal. Kriisikomisjoni juhi Hergo Tasuja sõnul on suurimaks murekohaks nakatunute arvu hüppeline kasv. Kümne päeva nakatunute arv Hiiumaal oli reedese seisuga 55, mis on senine rekord. Saarel on hetkel üks aktiive viiruskolle, mis sai alguse noorte kogunemiselt.  

Ka terviseameti Lääne regionaalosakonna juhataja Kadri Juhkam kinnitas, et olukord Hiiumaal on muutunud halvemaks ja nakatunuid oluliselt rohkem kui eelmisel nädalal. "Perekondlik nakatumine on ikkagi kõige suurem. Muid nakkusallikaid on Hiiumaal vähem ja teadmata juhte pole samuti palju," ütles Juhkam.  

Vanuseliselt on enamik Hiiumaal haigestunutest tööealised ja noored. "Aktiivsem elanikkond, kes käib tööl ja suhtleb rohkem," märkis Juhkam. Ta leidis, et kui elanikud ei käiks nii palju külas ja ei liiguks erinevates seltskondades, saaks ehk Hiiumaa nakatunute arvu alla. 

Hiiumaa haigla juht Riina Tamm rääkis, et haiglas on olukord hetkel rahulik ja ravil pole ühtegi COVID-19 patsienti. Esmaspäeval saavad esimese vaktsiinidoosi saanud haigla töötajad teise kaitsesüsti.  

Haigla juures jätkub drive-in testimine. Reedel võeti 38 koroonaproovi, neist kümme kurgukuristamise meetodil.  

Pühapäeval saab 100 elanikku Hiiumaa haiglas AstraZeneca vaktsiini. Tamme sõnul broneeriti kõik sada doosi tunniga.  

Tamme sõnul on olukord mandri haiglates väga keeruline. Võib tekkida olukord, kus raskelt haigeid pole võimalik mandri haiglatesse saata. Hiiumaa haiglas on koroonapatsientidele kuus voodikohta.  

Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp kinnitas, et politsei paneb lisaks igapäevatööle rõhku piirangute kontrollimisele. "Ise oleme terved, hetkel meie meeskonnas ühtegi nakatunut ega lähikontaktset pole," ütles Raudsepp. 

Raudsepa sõnul on näha, et elanikud on piirangutest väsinud. "Võtame ennast kokku ja oleme veel paar kuud tublid!" kutsus ta üles. Samas tunnustas ta, et maski kannab märkimisväärne osa inimestest. 

Sellest nädalavahetusest on PPA-l väljas üks lisapatrull, kes kontrollib piirangute täitmist.  

Hiiumaa valla kriisikomisjon kogunes reede pärastlõunal virtuaalselt. Osalesid vallavalitsuse ja osavallavalitsuste, Hiiumaa haigla, politsei- ja piirivalveameti, päästeameti, kaitseliidu, transpordiameti, Kärdla veevärgi, terviseameti esindajad, kes rääkisid oma ameti tööst koroona tingimustes.