« Tagasi

Krossisõprade kauaoodatud hetk käes - Nurste krossiraja korrastustööd lõppenud

Emmaste osavalla kaasava eelarve hääletuse võitis Nurste krossiraja korrastamise projekt MTÜ Hiiumaa Motohariduse eestvedamisel. Tööd on nüüdseks lõppenud ja täna avati rada pidulikult sõitjatele. 

Lisaks korrastustöödele, on krossirajal nüüd ka uus ja mandrilt tulijatele kutsuvam nimi – Hiiumaa Nurste krossirada. "Nimetasime raja hellitavalt ümber, sest Nurste ei ütle võibolla igaühele palju, samas see on oluline. Hiiumaa oma kuvandiga on mõnus puhkuse saar ja kutsub ehk rohkem rahvast siia uudistama," põhjendas MTÜ Hiiumaa Motohariduse eestvedaja Valeri Gramakovski nime muutmist. 

Krossirada on Nurstes juba 90ndate algusest. Hiiumaa Motoharidus on sellele viimastel aastatel proovinud uuesti elu sisse puhuda. Nurstes treenivad nii noored kui ka kogenenumad krossisõitjad. Rada polnud enne uuendusi aga piisavalt kvaliteetne ja turvaline.  

Rada aitasid ümber kujundada oma ala sptesialistid Lembit Nõlvak, kes on ka ise krossisõitja, disainimõttes oli abiks samuti tippsõitja Edik Kuusk.  

Peale rajaprofiili paremaks muutmise, õnnestus korrastustööde käigus krossirada ka pikemaks teha taastades üks vana rajalõik. Rajale kaevati ka ligi kilomeetrijagu torusid ja rajati korralik kastmissüsteem. Kolmapäeva öösel vastu neljapäeva sadas vihma ja rada oli juba looduslikult kastetud, aga igakord nii hästi ei lähe ja seepärast on kastmissüsteem krossirajal väga oluline.   

Rada on jaotatud kolmeks sektsiooniks kus kokku 18 sprinklerit, mis kastavad selle paari minutiga. "Osad rajad kasutavad voolikuid või tsisterniga traktorit. Seda kõike oleme ka meie siin proovinud ja tänu kaasava eelarve rahastusele oleme nüüd arvestatav krossirada," rõõmustas Gramakovski.  

Korrastustööd võeti ette, et Hiiumaa noortel oleks võimalikult head treenimisvõimalused. MTÜ Hiiumaa Motohariduse salasoov on olla atraktiivne ka suuremate võistluste jaoks, mis hetkel veel vaid mandril toimuvad. "Me mõtleme suurelt ja tasapisi arendame objekti koostöös vallaga edasi," ütles Gramakovski. 

Emmaste osavalla vanem Hergo Tasuja usub, et Hiiumaa Nurste krossirajal tehtav töö on hea alus, et siin võiksid taas toimuda üle-eestilised võistlused nagu 20 aastat tagasi. Tema sõnul võib juba täna krossirajal külalisi võõrustada, sest rada on piisavalt esinduslik.  

Emmaste osavalla ja Maanteeameti koostöös paigaldatakse Nurstesse veel suunaviidad, et ka kaugemalt tulijad leiaks krossiraja üles. 

Nurste krossiraja korrastamine läks maksma 9670 eurot ning töid rahastati Hiiumaa valla kaasavast eelarvest.  

Hiiumaa valla kaasava eelarve hääletus toimus 6.–27. märtsini elektroonilises keskkonnas www.volis.ee, võimalus oli hääletada ka vallamajades kohapeal. Hääletusel said osaleda vallakodanikud alates vanusest 16. Hääletada sai kuni kolme ettepaneku poolt ning valida 22 projekti vahel. Hääletusel osales 774 inimest, kes andsid kokku 1582 häält. Emmaste osavallas anti kõige rohkem, 57 häält, Nurste krossiraja korrastamise poolt. 

Vaata rohkem pilte Hiiumaa valla Facebookist