« Tagasi

Puulehed tasub kompostida

Taas on kätte jõudnud sügis ning on aeg mõelda sellele, mida teha puudelt maha langenud lehtedega.  

 
Erakinnistutel tekib lehti ja rohejäätmeid tunduvalt väiksemas koguses. Seal on kõige keskkonnasõbralikum jättagi puulehed sinna, kuhu need on kukkunud. 
 
Järgnevalt toome välja veel mõned võimalused, kuidas saab seda väärtuslikku materjali enda kasuks ära kasutada. 
 
Tehke ise lehekomposti, mis on üks efektiivsemaid mullaparandajaid: 
  • Kõige lihtsamaks mooduseks on koguda lehed suurtesse kilekottidesse, niisutada neid pisut, siduda koti suu kinni ja teha koti sisse augud hingamiseks. Jäta kotid aianurka seisma 1-2 aastaks, kus sel ajal toimub komposteerimise protsess. 
  • Teine võimalus on koguda lehed ühte hunnikusse ja lasta neil selliselt vaikselt kompostmullaks saada. Lehtedega on mure see, et nad kipuvad tihedaks massiks muutuma ja siis ei toimu kompostimine kiiresti, sestap on hea neid aeg-ajalt segada. 
  • Kolmas võimalus on jätta puulehed maha või vajadusel purustada näiteks niidukiga, nii jõuavad kõik vajalikud toitained tagasi pinnasesse. 
 
Keskkonnaameti sõnul on aiast kogutud puulehed, niidetud muru, oksad ja muu aiaprügi jäätmed, mida ei sobi metsa alla visata. Peale selle, et aiaprügi risustab metsaalust visuaalselt, võivad aia- ja haljastusjäätmetega loodusesse levida võõrliigid, kes võivad meie looduses probleeme põhjustada. 
 
Näiteks võivad koduaias kasvava võõra taimeliigi seemned metsa alla sattudes seal idanema ja vohama hakata. Lõpuks võtavad need omamaistelt liikidelt kasvukohti. Enesele teadmata võid aiaprügiga levitada ka hispaania teetigusid või nende mune. 
 
Vastavalt Hiiumaa jäätmehoolduseeskirjale võib lõket teha, aga on keelatud: 
  • lõkke tegemine teisi oluliselt häirival viisil st rohke suitsuga, 
  • lõkke tegemine inimese elule, varale ja keskkonnale ohtlikul viisil ja tuleohutusnõudeid eirates, 
  • samuti on keelatud prügi ja jäätmete põletamine lõkkes. 
 
Erinevate kompostimise võimaluste ning lehekompostimise kohta loe lähemalt: www.kompostiljon.ee/uus-lehekompost/ 
 
Kadri Aljas 
Hiiumaa vallavalitsuse keskkonnaspetsialist 
 
 
 
Lehti saab ka tasu eest ära anda   
 
Kärdla linnas on võimalik aia- ja haljastusjäätmeid korraldatud jäätmeveo raames kinnistupõhiselt ära anda. Aia- ja haljastusjäätmeid saab üle anda kuni 150-liitrise ja kuni 10 kg kaaluva kotiga vastavalt ASi Eesti Keskkonnateenused hinnakirjale hinnaga 4 eurot ja 2 senti. Kindlasti tuleb jälgida koti kaalu ja seda, et kotti ei pandaks teisi jäätmeid peale biolagunevate aia- ja haljastusjäätmete. Aia- ja haljastusjäätmete vedu toimub eraldi kogumisringina kokkulepitud aadressidelt eelnevalt Eesti Keskkonnateenustele esitatud tellimuste alusel. Kotid ei pea olema biolagunevad, sest need avatakse ja tühjendatakse jäätmeveokisse koha peal ning kotid käideldakse aia- ja haljastusjäätmetest eraldi. Juhul, kui koti avamisel selgub, et kott sisaldab muid jäätmeid peale aia- ja haljastusjäätmete, siis jäetakse kott tühjendamata kujul kinnistule samasse kohta maha ja selle koristamise vastutus lasub kinnistu omanikul. 
 
Palun andke oma soovist aia- ja haljastusjäätmete veoks teada ettevõtte kodulehe e-teeninduse vahendusel, e-posti aadressil hiiumaa@keskkonnateenused.ee või telefonil 435 5025. Märkige tellimuses kindlasti ära tellija kontaktid, kliendilepingu number, kottide asukoht ja kottide arv.