« Tagasi

Selgusid Hiiumaa kaunimad kodud

Hiiumaa osaleb ka sel aastal koos MTÜga Eesti Kodukaunistamise Ühendus üldrahvalikus kodukaunistamise liikumises, et esitada presidendile tunnustamiseks Hiiumaa kaunimad koduaiad ja haljasalad.  

Hiiumaa kauni kodu konkursile esitati tänavu 26 objekti, millest komisjonile hindamiseks valiti välja kaheksa. Hindamiskomisjon külastas kandidaate juuni alguses ja valis välja kolm Hiiumaa kaunist objekti. Hiiumaa vallavalitsus tänab kõiki, kes hindajaid vastu võtsid ja samuti ka neid, kes kandidaate esitasid. 

Hiiumaa hindamiskomisjoni kuulusid vallavanem Reili Rand, Hiiumaa ametikooli maastikuehituse juhtõpetaja Heli Alp, Eesti kodukaunistamise ühenduse liige Ülle Näksi, Kärdla osavalla haljastusspetsialist Mai Sinilaid, valla avalike suhete spetsialist Liina Siniveer ja keskkonnaspetsialist Raina Smill. 

Rahvusliku kodukaunistamise programmi üle­riigilisele kodukaunistamise ja heakorra konkursile Eesti kaunis kodu 2019 ning tunnustamiseks Eesti ­riigi presidendile esitatakse:  

Maire ja Kalle Viina Niidu talu Isabella külas 

Maire ja Kalle Niidu talu asub põldude ja metsade vahel Kõrgessaare osavallas. Tulijat tervitab avar vaade ja hiidlastele omane huumor. Taimede valik on rikkalik ja õisi võib näha kogu suve jooksul. Aia kujundus on aja jooksul muutunud. Peenarde ja puhkenurga katteks on kasutatud mereäärset kiviklibu, mis lihtsustab hooldamist ja on tõeliselt hiiumaine. Sisehoovi on rajatud tarbeaed ja vahetus läheduses puhkenurk. Hoovis on palju murupinda. Murutraktoriga niitmine on perenaise lemmiktegevus. Peremees peab aga trimmeriga kõik ülejäänu korda ajama. Looduslähedaselt on hooldatud hooviga külgnev ala.

Leedi ja Aivo Haavapuu kodu Kärdla linnas 

Kärdla linna südames paiknev kaunis koduaed pälvib tähelepanu hästi läbimõeldud detailidega ja on eeskujulikult hooldatud. Pilku püüavad hoonet ümbritsevad roniroosid. Sisehoovis on pere kasutuses suveköök ja oskuslikult varjatud välikäimla. Kujunduse ja taimede valikuga on saavutatud harmooniline tervik. Haljastuse rajamisel on pere lähtunud asjaolust, et selle korras hoidmine ei oleks väga töömahukas.  

Hiiumaa Tarbijate Ühistu Pagarite park Kärdla linnas 

Kärdla linna Heltermaa maantee äärne Pagarite park on OÜ Hiiumaa Köök ja Pagar tänuavaldus hiidlastele kodusaare ettevõtluse toetamise eest ja kummardus kõikidele headele inimestele, kes on aastakümnete jooksul panustanud ettevõtte arengusse. Avaliku linnaruumi osaks olev park on nii ettevõttele kui hiidlastele sümboolse tähendusega, sest enam kui pool sajandit asus antud kohas Hiiumaa leivaküpsetamise traditsioone hoidnud vana leivamaja, mis mõne aasta eest kolis uutesse tootmisruumidesse. Vana leivamaja asemele rajatud taime- ja värviküllane Pagarite park koos kõnniteede, istepinkide ja valgustusega pakub silmailu ja ajaveetmise võimalusi aastaringselt.  

Pagarite pargi on kujundanud ja rajanud aiakujundaja Hebe-Kai Kann. 2019. aasta kevadel püstitati pargi serva ausammas Hiiumaa toidule, mille aluseks on 2018. aastal disainer Alina Lutheri loodud Hiiumaa Köök ja Pagar OÜ logo. 

Vaata fotogaleriid Hiiumaa kaunimatest kodudest 2019