« Tagasi

Kompostimine on imelihtne

Hiiumaa nutirakenduse kaudu on valla käest küsitud, kas Kärdla linnas on kompostimine lubatud – aiajäätmed, haljastusjäätmed?

Jah! Ja see on ka Hiiumaa valla soovitus kogu saare kinnistuomanikele: võimalusel võiks kõik oma biojäätmed kompostida. Kompostimine on keskkonnasäästlik ja sellega võib vähendada enda pere prügi lausa poole võrra! Kui kinnistuomanikul on võimalus nõuetekohaselt kompostida toidu-, aia- ja haljastusjäätmeid, ei ole kohustust neid tuleval aastal jõustuva korraldatud jäätmeveoga ära anda. Heakorraeeskiri näeb ette, et kinnistuomanik hoiab tihedama asustusega alal nagu Kärdlas, Käinas, Putkastes, Männamaal, Emmastes, Kõrgessaares, Suuremõisas, Paladel toidujäätmete kompostri kahjurite ja lindude eest kaitstuna. Jäätmehoolduseeskirja järgi peaks kompostinõu olema naaberkinnistust vähemalt kolme meetri kaugusel, kui naabrid ei lepi kokku, et võib olla lähemal.

Kompostimine on arukaim viis biojäätmetega tegelemiseks

Jäätmete sortimine on kohustuslik. Muuhulgas ei panda olmeprügi hulka ja peab liigiti koguma biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid ning toidujäätmeid. Vald soovitab biojäätmed oma maja, korteriühistu või asutuse kinnistu piirides kompostida – siis ei ole nende ära andmine uuest aastast kohustuslik. Kompostimine on arukaim viis tegelemaks oma aia- ja toidujäätmetega – nii pääsevad need taas ringlusse ning pakuvad väärtuslikku väetist taimedele.

Kompostkasti saab panna ka iga kortermaja juurde. Toidujäätmete kompostimiseks võib soetada suurema kinnise kompostri, mis vastab kortermaja vajadustele. Aia- ja haljastusjäätmeid saab edukalt kompostida lahtises kastis. Saadud mulda saab kasutada ühiselt näiteks kortermajade haljasalal või jagades majaelanikele isiklikuks otstarbeks.

Kui aga siiski soovitakse biojäätmeid kinnistupõhiselt ära anda, tuleb sõlmida vedajaga uueks aastaks sobiv leping ja kasutusele võtta eraldi plastikust prügikast toidujäätmetele. Äravedu toimub vastavalt lepingule, kuid minimaalselt kaks korda kuus. Aia- ja haljastusjäätmeid kogutakse läbipaistvas kotis hooajaliselt – 1. aprillist 30. novembrini – vastavalt vajadusele.

Kompostimine on imelihtne

Kompostida tohib köögis tekkinud jäätmeid – näiteks purustatud munakoored ja papist munakarp, mädanema läinud kartul, õunasüdamikud, porgandipealsed, kohvipaks koos filtriga, märg majapidamispaber ning selle papist rull – aga ka aia ja haljasala hooldamisel tekkinud biolagunevaid jäätmeid – näiteks oksaraod, taimelehed, niidetud muru, hein jm.

Kui kompostimuld on kompostrist välja võetud, saab seda kasutada nii lillepeenras kui muru väetamiseks. Kompostmullal kasvanud toit on puhas ja sellel kasvavad väga lopsakalt ka toalilled.

Vt lisa www.kompostiljon.ee ja videost https://youtu.be/vGjCeNlzen4

Esita äpi kaudu uue jäätmekäitlussüsteemi kohta küsimusi!

Selleks, et kõik küsimused saaksid vastuse ja lahti seletatud, kutsume vallakodanikke üles esitama jäätmemajanduse kohta küsimusi äpis. Selleks leia Hiiumaa nutirakendusest kaart "Esita küsimusi uuel aastal kehtima hakkava uue jäätmesüsteemi kohta!"

Samuti võib kirjutada aadressil info@hiiumaa.ee või pöörduda oma küsimustega valla keskkonnaspetsialisti Raina Smilli poole telefonil 463 6075.

Vald jagab uue jõustuva jäätmesüsteemi kohta lisainfot kõigis kanalites jooksvalt, kui infot lisandub. Sügisel toimuvad kõigis piirkondades avalikud koosolekud, kus saab oma küsimustele vastused.

Hea hiidlane ja Hiiumaa sõber, oleme hoolivamad enda ning teiste kogukonna liikmete suhtes! Hoiame üheskoos Hiiumaa puhtana!