« Tagasi

Hiiumaa vald: ootame riigilt GNSSi kasutusele võtmiseks tegusid

Hiiumaa vallavalitsus saatis 5. veebruaril maanteeametile ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile kirja, mille eesmärk oli juhtida tähelepanu olukorrale, et Tallinn–Kärdla lennuliini vedaja Transaviabaltika pole kokku lepitud ajal ehk 31. jaanuaril olnud valmis võtma kasutusele GNSS maandumissüsteemi, mis tagaks võimekuse maanduda madalamate pilvedega, kui oli seni võimalik. 

 

"Hiiumaa valla ootus on, et riik kontrolliks, kas aastaid kestnud protsess Kärdla lennuvälja maandumistingimusi parandava süsteemi kasutusele võtmiseks on graafikus," ütles Hiiumaa vallavanem Reili Rand. Ta lisas, et GNSS maandumissüsteemi kasutusele võtmine on üks abinõu riigi raha mõistlikumaks kasutamiseks: "Kui võimalikult palju lende toimib tõrgeteta, kasvab ka usaldus lennuühenduse kvaliteedi vastu, mis toob omakorda kaasa lendude täituvuse suurenemise." 

 

Hiiumaa lennuliinil on aastaid probleemiks olnud ilma tõttu ärajäänud reiside suur arv: ära on jäänud 30–40 reisi aastas riigi tellitud ligi 620st. Olukorra lahendamisel oli pöördeliseks abiks Eesti valitsuse 2017. aasta otsus eraldada Kärdla lennujaama rekonstrueerimiseks ligi miljon eurot. Lisaks lennuraja uue asfaltbetoonkatte paigaldamisele loodi tehniline valmisolek GNSS maandumissüsteemile, et tagada võimekus maanduda madalamate pilvedega, kui oli seni võimalik. Juba septembris 2018 oli Tallinna Lennujaama poolt teada antud tööde ajakava ja Kärdla lennuväljal GNSS protseduuride rakendamise tähtaeg: 31. jaanuar 2019. Lennuameti ja Tallinna Lennujaama toimingud on olnud graafikus. 

 

Hiiumaa vallavalitsusele on Kärdla lennuliini teenindava Transaviabaltika esindaja möödunud aastal mitmel korral kinnitanud valmisolekut GNSS protseduuride kasutamiseks. 31. jaanuaril valla poolt lennuvedajale esitatud järelepärimise peale selgus, et Transaviabaltika GNSS protseduure siiski kasutada ei saa. Seepeale jagas vald saadud infot ka maanteeameti ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga koos palvega leida tekkinud olukorrale kiire lahendus ja hoida valda asjade käiguga kursis.