« Tagasi

Kelmid ei ole kuhugi kadunud!

Eelmisel aastal langes Hiiu maakonnas kelmide saagiks üle 28 400 euro. See rahanumber käib nende kelmusjuhtumite kohta, millest inimesed politseile teada andsid.  

Suurem osa kelmusi pannakse toime interneti vahendusel. Kelmid ei asu üldjuhul Eestis - inimestelt välja petetud raha liigub siit kohe edasi välisriikidesse ja -pankadesse. Kelmidele kaotatud raha on võõrsilt tagasi saada pea võimatu.   

Kuna aasta algus tõi Hiiumaale esimese tänavuse kelmuse ohvri, kordame üle, millele tuleb tähelepanu pöörata, et ennast kaitsta.  

Põhilised kelmuste tüübid, mis täna Eestis ringlevad: 

  • Keegi helistab ja tutvustab end panga esindajana, politseinikuna, või Google'i veebikeskkonna assistendina. Nende kõnede kaudu antakse inimesele teada, et inimene või tema raha on kuidagi ohus ja tuleb kiiresti tegutseda. Seejärel küsitakse isiklikku infot ja internetipanka sisenemiseks vajalikke koode.  NB! Tegemist on kelmidega ja mingeid isiklikke andmeid, PIN-koode jms edastada ei tohi.  

  • Tuleb e-kiri, mis süüdistab inimest kuriteos. Levinum süüdistus on see, et inimene vaatas lastega seotud pornograafilist videot. Kirja saatjaks on justkui politsei, ministeerium või mõne teise riigi asjakohane asutus. Kirjas nõutakse inimeselt kuriteo süüdistusest vabanemiseks raha. NB! Tegelikult on tegemist kelmidega ja sellistele kirjadele vastata ei tohi.   

  • Internetis levib reklaam, mis pakub väga tulusat investeerimise võimalust.  Reklaami avades suunatakse veebilehele, kuhu palutakse sisse logida ja investeerida 100-500 eurot ning lubatakse sellega tuhandete eurode teenimist. Järgneb kelmide telefonikõne, milles julgustatakse veelgi rohkem investeerima. Mingeid väljamakseid aga ei tule ja inimene jääb oma sissemakstud rahast ilma.   

  • Internetis pakutakse väga soodsa intressiga laenu või lubatakse suurt võitu. Laenu või võidu saamiseks nõutakse erinevate tasude maksmist teises riigis asuvatele kontodele. Võitude loosimiseks on tehtud võltslehed, millel on vähe jälgijaid ja mis on äsja loodud. Nende lehtede kaudu saadavad kelmid lingi, millele oma andmeid sisestades saavad kelmid pangakontole ligi ja teevad selle tühjaks.   

  • Tuleb SMS, mis palub sõnumis olevale lingile vajutada ja teha makse. SMS tundub usaldusväärne, sest näeb välja nagu oleks see tulnud pangalt, kullerfirmalt vms. Enamasti sisaldab sõnum linki, mille avamisel tuleb ette hästi järeletehtud panga või kullerfirma kodulehekülg. Võltsitud leheküljele oma krediitkaardi andmed sisestades edastab inimene kelmile oma pangakonto ja krediitkaardi andmed.   

  • Internetis müüakse midagi väga soodsa hinnaga. Ülimalt soodsa hinnaga toote ostmise tulemuseks on see, et pärast tehingut müüja kaob. Ostetud kaupa ei saadeta ja ka raha ei tagastata.   

  • Saabub e-kiri, mis palub teha makse teatud kontole. E-kiri tundub usaldusväärne ja tuleb äravahetamiseni sarnasena inimeselt või ettevõttelt, kellega on harjutud suhtlema. Tegelikult on kirja taga kelm, kes on loonud libakonto ja raha kantakse tema arvele.  

Kelmuste tüüpe on veel teisigi ning kelmid mõtlevad välja ja loovad neid aina juurde. Igasugustele kahtlastele kõnedele, linkidele, pakkumistele jne on parem mitte vastata ja kõne või muu suhtlus otsekohe lõpetada.   

Kindlasti ei tohi edastada oma dokumendi andmeid ja pilte, koode ega muid isiklikke andmeid, mille kaudu on võimalik pangakontodele pääseda.  

Politsei- ja Piirivalveameti internetilehel leiab infot kelmuste tüüpide kohta, selle kohta, kuidas ennast kaitsta, samuti infot, kuhu pöörduda, kui oled kelmuse ohvriks langenud.     

Kaili Kiik 
Kärdla politseijaoskonna piirkonna- ja menetlusgrupi juht