« Tagasi

Jätkusuutlik Hiiumaa: MTÜ Jääk ja Praak

MTÜ Jääk ja Praak alustas tegevust seitse aastat tagasi. Oma toodetes kasutab MTÜ erinevate tööstuste ülejääke ja praaktoodangut. 

Ettevõtmine sai alguse tänu juhusele. "Meil oli käsil üks kooliprojekt, kuhu kaasasime ka lapsevanemaid. Neile oli vaja meisterdada auhind ja see kuskile pakendada. Kuna vahendeid eriti polnud, otsustasime ise teha kinkekotid," rääkis MTÜ Jääk ja Praak juhatuse liige Helin Juhe. 

Samal ajal oli Sotsiaalkindlustusametil teemaks lühi- ja pikaajalised kaitstud tööd psüühilise erivajadusega inimestele. "Meil käis mõte läbi, kas Hiiumaal on üldse mõtet sellega alustada, sest tegevused olid spetsiifilised ja Hiiumaal nii vähe inimesi, aga juhuse tahtel hakkasime koostööd tegema Jäägi ja Praagiga," ütles Hiiumaa Sotsiaalkeskuse hoolekandeteenuste juht Tiia Laanejõe.  

"See oli puhas juhus, et kokku saime. Sotsiaalkeskusel oli vajadus ja meil soov," rõõmustas Helin. 

Päris kaitstud töö pakkumiseni MTÜ Jaak ja Praak ning Hiiumaa Sotsiaalkeskus jõudnud pole, küll on aga Sotsiaalkeskuse klientidel võimalus teha sihipärast tegevust, mis on neile väga oluline. 

Helin ja Tiia kinnitasid, et ilma koostööta ilmselt Jääk ja Praak ei tegutseks. MTÜ tegutseb sotsiaalkeskuse ruumides ja loob selle klientidele võimaluse oma päevi sihipäraselt sisustada. Tiia sõnul ei ole nende tegevusjuhendajad turustajad ja neil on ainult hea meel, kui saavad inimestele tööd pakkuda, Jääk ja Praak suudab selle ära turustada ning vajalikud materjalid leida. 

Meeletu areng 

Seitsme aasta jooksul on Jäägi ja Praagi peamised tooted jäänud samaks ja endiselt tehakse kinkekotte, mille valmistamisest ettevõtmine alguse sai. Küll on aga tohutu arengu teinud meistrid, kes tooteid valmistavad. "Meie meistrid on praegu palju võimekamad, kui nad olid alustades. Üks meister lõikab ise lahti kotimaterjali paberirullist, teine joonib ära, et õmbleja saaks paela peale panna, kolmas meister kortsutab paberi ja neljas voldib küljed  – nad teevad oluliselt rohkem kui alustades, nende areng on suur," kiitis Helin. Tema ülesandeks on vaid kottide kokku õmblemine. Kottide lõppviimistluse teevad taas meistrid. 

MTÜs Jääk ja Praak töötab tasu eest väikese koormusega hetkel kuus meistrit. Helini sõnul on nende roll ettevõtmises väga suur. Lisaks annavad oma panuse ka vabatahtlikud nii Sotsiaalkeskusest kui ka Pargi kodust ja nende juhendajad.  

Iga Jäägi ja Praagi meister ning vabatahtlik saab teha just seda, mis talle meeldib ja mis hästi välja tuleb. Helini sõnul on oluline, et nad tunneks eduelamust. "Kõik täidavad oma ülesandeid rõõmuga. Nad käivad kindlatel aegadel ja see ongi nende jaoks justkui tööl käimine," rääkis Helin ja lisas, et meistrid teavad, mida ja miks nad teevad. Tema sõnul on neid meistreid, kellele meeldib teha koguaeg ühte kindlat asja, mis tal hästi välja tuleb. On ka neid, kes täidavad igakord erinevaid ülesandeid. 

Jäägi ja Praagi meistritel meeldib väga oma toodangut poodides vaatamas käia. Helini sõnul annavad nad aeg-ajalt ka teada, kui kaupa poes väheseks jääma hakkab: "Nende jaoks on see töö oluline ja meie püüame ettevõtmist elus hoida. Meil on nii äge meeskond ja hea koostöö omavahel." 

Teevad materjali järgi 

Peamised Jäägi ja Praagi tooted on erinevates mõõtudes kinkekotid, köögiabilised ehk pajalapid ja jõulukaardid, mida tehakse vajadusel ka tellimusel. Lisaks viib MTÜ Jääk ja Praak läbi erinevaid töötubasid. Hetkel on näiteks koostöös Hiiumaa Arenduskeskusega käsil noortele suunatud projekt, mille eesmärk on propageerida taaskasutust. Projekti rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

Materjal jõuab MTÜni siit ja sealt. Paber on ühe Tallinna tehase ülejääk, pael Tartu tehase ülejääk või praak toodang ja tekstiil jõuab meistriteni erinevatest kohtadest. "Oleme elanikelt saanud, on ettevõtteid, kes annavad materjali ja vahel satub lihtsalt juhuslikult kuskilt midagi pihku," ütles Helin. 

Info MTÜ tegemiste kohta on levinud ja nüüdseks leiavad materjali pakkujad neid juba ise üles. Helini sõnul pakutakse neile materjale, mis on ülejäänud ja mida lihtsalt minema visata ka ei raatsita. "Sotsiaalkeskuse tegevusjuhendajad on tõelised leidurid, nende ideed on lennukad. Samas nad teavad ka seda, milleks meistrid võimelised on ja saavad nendega koos proovida ja katsetada," rääkis Helin, kuidas erinevatest materjalidest tooted sünnivad. Ta lisas, et kui tuleb uus materjal, tuleb ka mõte ja oma tooteid teevadki nad just sõltuvalt sellele, mis materjalid kätte satuvad.  

Kogukond hästi vastu võtnud 

Helini sõnul on MTÜ Jääk ja Praak edu ja jätkusuutlikkuse taga ilmselt ka see, et juba alguses võttis Hiiumaa kogukond neid hästi vastu: "Hea algus sai koostööst maavalitsusega ja jätkub vallaga. Hea koostöö on meil ka Coopi ning teiste Hiiumaa ettevõtjatega."  

Jääki ja Praagi kinkekotid on jõudnud pea kõikjale maailmas. Nende töötoas on kaart, kus algusaegadel pandi täpikesed riikidesse, kuhu kotid kingitusena viidi. Nüüdseks on Helini sõnul neil järg käest läinud, kuhu kõikjale kotte viiakse, sest nüüd saab igaüks neid kauplusest osta.  

Kõige kiirem tööperiood on MTÜ meistritel enne jõule, aasta algus aga seevastu vaikne ja toodetakse ette suveks, et oleks olemas varu. Helin lisas, et standard suuruses kotid ja pajalapid on nende tootevalikus koguaeg olemas, et nad ennast suvel päris kinni ei jooksutaks, sest suvel meistrid puhkavad. Sügisel taas tööle tulles hakatakse aga ettevalmistusi tegema jõuludeks. Seda, et meistrid tellimuste tegemisel hätta jääks, Helini sõnul juhtunud pole: "Teeme hea meelega tellimusi, sest see on tore ja sihipärane tegevus." 

Helin soovib, et nad jaksaks vastu pidada ja et MTÜ tegevus kestaks. 

„Jätkusuutlik Hiiumaa" on artiklite sari, kus tutvustame UNESCO programmialal „Inimene ja biosfäär" toimetavaid Hiiumaa ettevõtteid, kes majandavad saare hoitud elukeskkonnas loodusega kooskõlas.