« Tagasi

Mõnusat emadepäeva!

Tänasel emadepäeva kontserdil Kärdla kultuurikeskuses pälvis Hiiumaa aasta ema 2022 aunimetuse nelja lapse ema Deivi Küttim.  

Tiitli andis üle kolme lapse ema, Hiiumaa abivallavanem Liisi Mäeumbaed, kes ütles pidupäevakõnes, et selleks valmistudes palus ta mõtteid kümnelt väga erinevalt ja eriliselt emalt: 

"Mõtlikuks tegi, et osa emadest ei pidanud ennast piisavalt heaks emaks, et emadepäeva kõneks sisendit anda. Peeti ennast emana läbikukkunuks, tunti emana valesti tegemise-käitumise raskust või oldi mattunud argipäeva virr-varri alla. 

Selline tagasiside tegi murelikuks ja pani senisest enam mõtlema ema rolli keerukusele, aga ka väärtustamisele. Tajun, et ühiskond, sealhulgas emad ise seavad endale ülikõrged ootused. Enda ebaõnnestumistest emana ei ole justkui sobilik rääkida. Tuleb ise toime tulla. Emad peavad olema ilmeksimatud, samas seistes silmitsi igapäevaste raskuste ja ka enda inimlike nõrkustega. Emana võidakse üsna sageli jääda üksi, nõutuks, tunda end väsinuna, mitte väärtustatuna ja kurvana.    

Mida oleme teinud, et see nii ei oleks? Kas toetame emasid piisavalt? Näiteks me küll räägime päris palju ühiskonnas töö- ja pereelu ühildamisest, aga kas ka teeme reaalseid samme ning pakume lahendusi?  

Rõõm, et Hiiumaa valla sotsiaalvaldkonna arengukavas on positiivse vanemluse toetamise teema välja toodud. Tegevustena nähakse näiteks Hiiumaa peresõbraliku tööandja statuudi väljatöötamist, et soodustada pere- ja tööelu ühildamist, vanemluse toetamist ja võimaluste loomist, et väikelaste vanemad saaksid tööturul osaleda. Mõned sammud sel teel ka astutud, näiteks vanemlusprogrammi "Imelised aastad" läbiviimine Hiiumaal. Kindel on aga see, et saame teha palju rohkem.  

Jagan lühikest peegeldust mõtetest, mis minuni jõudsid. Loodan, et lugeja saab mõttes samastuda, mõista, küsida endalt küsimusi, nõustuda, vastu vaielda või hoopis üllatuda. 

Millest mõtleb 2022. aastal ema?  

2022. aastal mõtleb ema toimetulekust ja hinnatõusust, laste tulevikust, pere ja töö tasakaalust, elusihtidest ja -eesmärkidest. Millal ma viimati kella kaheksani magada sain? Kuidas süstida enda lastesse õpihimu ja õpirõõmu? Mida kuradit, eile ostsin just uued tossud lapsele, täna juba jälle väikesed. Millal see poeorjus lõppeb?   

Palju mõeldakse turvalisusest ja sõjast, kuidas lapsed oleks hoitud ning et sõda nendeni kunagi ei ulatuks. Aga ka kuidas ise keset kriise jääda positiivseks. 

Mis teeb meele rõõmsaks?   

Emade meele teevad rõõmsaks lihtsad asjad: puhkev soe kevad, perega koos veedetud aeg, laste rõõm ja naerukilked, õhtused pikad kallistused ja kaisus olemised, arutelud päeva rõõmudest ja õppimiskohtadest. 

Rõõmsaks teeb laste valmistatud üllatussöök, mille sisu ja välimus ei vasta ootustele, kuid idee paneb pisara silmanurgast voolama. 

Meele teeb rõõmsaks rahu ja rõõm vabadusest. 

Mis kurvastab? 

Emasid kurvastab, et ükskõik, kui väga ei pinguta, siis õhtul lähed magama teadmisega, et lastega sai liiga vähe mängitud. "Laps palub, et ma mängiks temaga, aga mina torisedes nähvan, et ei saa praegu, mul vaja töö ära lõpetada". 

Kurvaks teeb ja väsitab maailmas toimuv – sõda, kurjus ja inimlollus. 

Kõige ägedam emadepäeva üllatus oleks... ? 

Kui mu tuppa veeretatakse suur tort, kust seest hüppab välja innukas kokk-koristaja, kes tahab minu juures olla nii umbes aasta. Taustal on muusika "Kes ei tööta, see ei söö". 

Kõige ägedam emadepäeva üllatus oleks, kui lapsed oleks kõik korraga korraks kodus, kallistused, laste meisterdatud kingitused ja õuest nopitud võilill koos nõgesega. 

Mis teeb emast aasta ema? 

Emast teeb aasta ema laste olemasolu. Selle tiitliga on iga ema pärjatud läbi oma lapse kallistuste, armastuse ja igapäevaste aitähide. Seda tiitlit võiks kanda naine, kelle lapsed on kasvanud tema südamest, kelle hoolivus ja tahe ning teod seista laste õnne ja rõõmu eest on eeskujuks teistele."

Imeilusat ja meeldejäävat emadepäeva kõigile emadele ja vanaemadele!