Jäätmemajandusega seotud uudised

« Tagasi

Ringmajandus ehk milleks jäätmete sorteerimine hea on?

Milleks jäätmete sorteerimine hea on? 

Kevade saabudes on paljudele tulnud peale suurkoristuse tuhin – seda nii koduhoovis kui kodudes sees. Prügikastide ummistamise ja hoovi peal ohtlike jäätmete põletamise asemel palume läbi lugeda põhjused, miks siis ikkagi jäätmeid sorteerida nii palju kui võimalik. 

Väiksemad arved  
Kõik tooted, mida on poest võimalik osta pakendatult, sisaldavad hinnas ka nende käitlustasu. Pakendid moodustavad vähemalt 30% kogu prügist – sortides ainuüksi pakendid muust prügist eraldi, väheneb kohe ka jäätmeveole kuluv summa, sest harveneb vajadus konteinerit tühjendada. 
Kui segaolmejäätmetest eraldada ka kõik biolagunev, mida on koduses majapidamises erinevatel hinnangutel teine kolmandik, väheneb summa veelgi.  
Biojäätmeid ei pea ka ära andma, vaid võib mugavalt koduaias aiamaa ja peenarde jaoks kompostida. 

Ümbertöötlemine ja taaskasutus annavad jäätmetele uue elu 
Nii plasti, paberit, metalli kui ka palju muud on võimalik kasutada uute materjalide ja toodete valmistamiseks raha ning energiat säästval viisil. 
 
Aga mida täpsemalt ümbertöötlemisel saadakse?  
Plastpudelid: uued plastpudelid, aiamööbel, põrandalauad, vatiin, sukkpüksid, kaablid, spordisärgid. 
Klaaspudelid: purgid, vaasid, kausid, klaasesemed. 
Plekkpurgid, metall: ehitus- ja autodetailid, kruvid, mutrid, aiavõrgud, tööriistad, külmkapid. 
Vanapaber: munakarbid, vihikud, WC-paber, soojustus- ja isolatsioonimaterjalid. 
Tetrapakid: joonlauad, mööbel, kipsplaadid, kartong. 
 
Puhtam elukeskkond 
Taaskasutamine vähendab vajadust prügi põletamise ja ladestamise järele, mis omakorda kahandab maapinna-, põhjavee- ja õhureostust ning ka vajadust uute prügimägede järele.  
Selle asemel, et lasta sortimata jäätmetel laguneda mõne asja puhul isegi tuhandeid aastaid maapinnas või valimatult visata segaolmejäätmetesse mürgiseid, plahvatus- ja tuleohtlikke esemeid, nt ravimid, patareid, kemikaalid, elektroonika jms, võiks panustada hoopis nende ringlusesse paiskamisse.  
 
Hoiame oma armsa Hiiumaa puhtana!

kevadkoristus