Jäätmemajandusega seotud uudised:

« Tagasi

Keelatud jäätmete põletamine

Koroonaviiruse levikust põhjustatud liikumispiirangutest viibime rohkem koduseinte vahel, mistõttu  koristatakse ja vaadatakse ajale jalgu jäänud esemetele kriitilise pilguga ning nii mõnigi ese majapidamises tundub liigne.  

Üks lihtsaimaid ja odavaimaid viise üleliigsetest jäätmetest vabanemiseks võib tunduda need koos aiatöödega kokku kogutud okstega ära põletada. Kuid selline käitumine ei ole kindlasti lubatud.   

Hiiumaa jäätmehoolduseeskiri keelab jäätmete põletamise, lubatud on põletada vaid immutamata ja värvimata puitu. Paberit ja kartongi võib põletada vaid kogustes, mis on vajalik tule süütamiseks. 

Kehtivad reeglid on vastu võetud looduse ja elukõlbuliku keskkonna hoidmiseks, mitte kellegi kiusamiseks ega jäätmekäitlejate rikastumisele kaasaaitamiseks. 

Keskkonnale mõeldes oleks parim, kui leitakse endale mitte vajaminevale asjale uue omaniku või otstarbe, kui aga seda võimalust ei ole, tuleb anda kasutuks muutunud esemed üle jäätmekäitlejale.  Hiiumaa vallas sellest aastast kehtima hakanud  jäätmekorralduse alusel on võimalus suurjäätmeid (mööbel, vaibad, madratsid, uksed, vannid jne) üle anda ka kodust, helistades ette telefonil 1919 või viia ise need jäätmejaama.  

Hiiumaal ringi sõites on näha veel kodude ümbruses kahetsusväärselt palju lõkkekohti, kuhu on veetud mööblit, prügikottidesse pandud erinevat sodi, ehitusjäätmeid jms.  Kui meie inimesed jätkavad samal moel jäätmekäitlust, siis me ei saa kuidagi ennast nimetada rohesaareks, sest kõik mürgised ühendid, mis õhku paiskuvad, kahjustavad eluskeskkonda ning saastavad ka aia- ja metsasaadusi.  

Kui te ei tea, kuidas jäätmeid sorteerida ja kuhu jäätmeid üle anda saab, siis küsige vallavalitsusest või Keskkonnateenustest.    

Kui aga märkate, et keegi hakkab lõkkes põletama jäätmeid, astuge ligi ja öelge, et selleine käitumine ei ole õige ja paluge lõke kustutada. Kui aga te ei taha sekkuda, andke sellest teada Keskkonnainspektsiooni valvetelefonile 1313. See ei ole pealekaebamine, vaid meie ühise keskkonna kaitsmiseks ainuõige tegu.

Kodumajapidamises jäätmete põletamine on jäätmeseaduse rikkumine ja võib kaasa tuua kuni 1200 euro suuruse trahvi. 

Jane Sinijärv 
juhtivinspektor 
keskkonnainspektsioon

hellamaa suuremõisa

Fotod: Hellamaa platsilt on tänaseks mööbel ära veetud. Mööbel Suuremõisas.