Kaasav eelarve

Hiiumaa valla kaasav eelarve on ellu kutsutud avalikult kasutatava investeeringu tegemiseks või ürituse korraldamiseks Hiiumaa elanike ettepanekute alusel. Elanikel on võimalus kaasa rääkida, kuidas kasutada valla aasta eelarvest 50 000 eurot nii, et see teeks heameelt ning oleks kasulik võimalikult paljudele elanikele. Kaasavat eelarvet rakendatakse osavaldade põhiselt, millest iga osavalla osa suuruseks on 10 000 eurot.

Kuidas see toimub?

Kõik Hiiumaa elanikud saavad kaasavas eelarves ettepanekuid esitada. Vastavalt volikogu poolt seatud eesmärgile saavad ideedeks olla investeeringuprojektid või ürituse korraldamine. Kaasava eelarve tulemusel elluviidav idee peab pakkuma avalikku hüve, olema avalikus kasutuses või suunatud avalikkusele (üritus) ning ettepanek ei tohi tekitada ebamõistlikku kulu valla järgnevate aastate eelarvetele. Idee teostamise minimaalne hinnanguline maksumus saab olla 1000 eurot ja maksimaalne maksumus 10 000 eurot.

Kaasav eelarve 2023 ootab ettepanekuid hiljemalt 20. septembril 2022.

 

Kaasava eelarve objektid

Kaasava eelarve paremusjärjestuse võitnud ettepanekud:

2016 – päikesepaneelidega tänavavalgustid Emmaste bussipeatustesse

2017 – Emmaste keskuse parkla

2017 – Kärdla välijõusaal

2017 – Kõrgessaare noortemaja, raamatukogu ja lasteaed „Vigri" juures asuv parkimisplatsi ja juurdepääsutee asfalteerimine

2018 – Tärkma sadama tee ja teiseks jäi päikesepaneelidega tänavavalgustid bussipeatustes (osaline rahastus)

2018 – Kärdla nukuteatri rekonstrueerimise toetus

2018 – Näkitiigi puhastamise toetus

2019 – Emmaste tenniseväljaku renoveerimine

2019 – laste mänguväljak Kärdla linnaparki

2019 – Reigi pastoraadi rekonstrueerimise toetus

2019 – bussiootepaviljon Käina kooli juurde

2019 – välijõusaali rajamine Padarimäe piirkonda

2019 – madalseiklusrada Palade külla Staadioni ja Spordiväljaku kinnistule

2020 – Nurste krossiraja korrastamine

2020 – Sõru Merekooli purjeõppe jaoks paadi ostmise toetus

2020 – Palade discgolfi rada

2020 – Palade lasteaia õueala uued atraktsioonid

2020 – Kassari mänguväljak

2020 – Kõrgessaare Valitsejamaja renoveerimine

2020 – Ühiskasutatav korvpalliplats Kärdlas

Kaasava eelarve uudised

« Tagasi

Krossisõprade kauaoodatud hetk käes - Nurste krossiraja korrastustööd lõppenud

Emmaste osavalla kaasava eelarve hääletuse võitis Nurste krossiraja korrastamise projekt MTÜ Hiiumaa Motohariduse eestvedamisel. Tööd on nüüdseks lõppenud ja täna avati rada pidulikult sõitjatele. 

Lisaks korrastustöödele, on krossirajal nüüd ka uus ja mandrilt tulijatele kutsuvam nimi – Hiiumaa Nurste krossirada. "Nimetasime raja hellitavalt ümber, sest Nurste ei ütle võibolla igaühele palju, samas see on oluline. Hiiumaa oma kuvandiga on mõnus puhkuse saar ja kutsub ehk rohkem rahvast siia uudistama," põhjendas MTÜ Hiiumaa Motohariduse eestvedaja Valeri Gramakovski nime muutmist. 

Krossirada on Nurstes juba 90ndate algusest. Hiiumaa Motoharidus on sellele viimastel aastatel proovinud uuesti elu sisse puhuda. Nurstes treenivad nii noored kui ka kogenenumad krossisõitjad. Rada polnud enne uuendusi aga piisavalt kvaliteetne ja turvaline.  

Rada aitasid ümber kujundada oma ala sptesialistid Lembit Nõlvak, kes on ka ise krossisõitja, disainimõttes oli abiks samuti tippsõitja Edik Kuusk.  

Peale rajaprofiili paremaks muutmise, õnnestus korrastustööde käigus krossirada ka pikemaks teha taastades üks vana rajalõik. Rajale kaevati ka ligi kilomeetrijagu torusid ja rajati korralik kastmissüsteem. Kolmapäeva öösel vastu neljapäeva sadas vihma ja rada oli juba looduslikult kastetud, aga igakord nii hästi ei lähe ja seepärast on kastmissüsteem krossirajal väga oluline.   

Rada on jaotatud kolmeks sektsiooniks kus kokku 18 sprinklerit, mis kastavad selle paari minutiga. "Osad rajad kasutavad voolikuid või tsisterniga traktorit. Seda kõike oleme ka meie siin proovinud ja tänu kaasava eelarve rahastusele oleme nüüd arvestatav krossirada," rõõmustas Gramakovski.  

Korrastustööd võeti ette, et Hiiumaa noortel oleks võimalikult head treenimisvõimalused. MTÜ Hiiumaa Motohariduse salasoov on olla atraktiivne ka suuremate võistluste jaoks, mis hetkel veel vaid mandril toimuvad. "Me mõtleme suurelt ja tasapisi arendame objekti koostöös vallaga edasi," ütles Gramakovski. 

Emmaste osavalla vanem Hergo Tasuja usub, et Hiiumaa Nurste krossirajal tehtav töö on hea alus, et siin võiksid taas toimuda üle-eestilised võistlused nagu 20 aastat tagasi. Tema sõnul võib juba täna krossirajal külalisi võõrustada, sest rada on piisavalt esinduslik.  

Emmaste osavalla ja Maanteeameti koostöös paigaldatakse Nurstesse veel suunaviidad, et ka kaugemalt tulijad leiaks krossiraja üles. 

Nurste krossiraja korrastamine läks maksma 9670 eurot ning töid rahastati Hiiumaa valla kaasavast eelarvest.  

Hiiumaa valla kaasava eelarve hääletus toimus 6.–27. märtsini elektroonilises keskkonnas www.volis.ee, võimalus oli hääletada ka vallamajades kohapeal. Hääletusel said osaleda vallakodanikud alates vanusest 16. Hääletada sai kuni kolme ettepaneku poolt ning valida 22 projekti vahel. Hääletusel osales 774 inimest, kes andsid kokku 1582 häält. Emmaste osavallas anti kõige rohkem, 57 häält, Nurste krossiraja korrastamise poolt. 

Vaata rohkem pilte Hiiumaa valla Facebookist