« Tagasi

COVID-19 Hiiumaal 15. märtsi seisuga

Hiiumaal oli eilse, 15. märtsi seisuga Terviseameti jälgimisel 41 COVIDpositiivset, kellest 34 sai positiivse testivastuse möödunud nädalal. Koroonaviiruse leviku kohapealsete nakatumiste rekord jääb reedesse, mil Hiiumaal oli viimasel kümnel päeval haigestunuid 55. 

Nakatunutest 19 sai viiruse pere- ja viis töökontaktist, viis tutvusringkonnast. Teadmata nakkusallikaga juhtumite arv on kolmekordistunud, neid on üheksa. Õppeasutusega on seotud kaks ja muu avaliku koha kontaktiga üks haigestumine. 

Täna lisandus Hiiumaale 11 koroonapositiivset, kelle osas täpsemad asjaolud on selgitamisel. 

Lähikontaktseid on Terviseameti jälgimisel igapäevaselt olnud ligikaudu 200.  

Hiiumaa haiglas oli 15. märtsil ravil kaks COVIDpatsienti.  

Testimine 

Möödunud nädalal võeti Hiiumaa haiglas tavapärasel PCRmeetodil koroonaviiruse määramiseks 175 testi. Seitse analüüsi võeti patsientidelt, kes said arstiabi Hiiumaa haiglas või olid minemas ravile mandrile.   

Kuus testi saadeti laborisse seoses Tartu Ülikooli järjekordse seirega, mis aitab COVID levimisest, sh varjatud levikust ülevaadet saada. Seega palume kõigil, kes on saanud kutse uuringus osaleda, leida võimalus ankeedile vastamiseks ja proovide andmiseks.  

Saatekirja tavapäraseks testimiseks (PCR test) saab endiselt perearstilt või perearsti nõuandetelefonil nõustajalt (tel 1220 kell 8-22). Võimalik on ka tasuline testimine – täpsem info polikliiniku registratuurist (tel 462 2795). Kõige kiiremini leiab testitulemuse digiloost, vastuse teadasaamisel aitab ka perearst või -õde. Digiloost saab teha ka väljavõtte nii vaktsineerimise kui ka COVIDviiruse läbipõdemise kohta. 

Viiruse varase leviku avastamiseks kasutatakse järjest enam ka antigeeni kiirteste, mille tundlikkus on madalam kui RT-PCR testil. Antigeeni kiirtest on heaks abiliseks edasise käitumise üle otsustamisel, kui isikul on haigusnähud või kahtlus, et on positiivsega kokku puutunud. Nimetatud testi positiivset tulemust saab lugeda positiivsete hulka ehk tõendatuks alles pärast PCR testiga sama tulemuse saamist. Testist tõese vastuse saamiseks on oluline oskus proov õigesti võtta. 

Haridusasutused 

Haridusasutused jätkavad viiruse leviku tõkestamise reeglitega kooskõlas oleva töökorraldusega, st koolid distantsõppega.   

Kõik kooliõpilased, ka gümnasistid saavad tavapärase koolilõuna asemel märtsikuu lõpuni igal nädalal toidupakid. Toidupaki saamise infot palume jälgida eKoolist või Stuudiumist. Kui ei soovi toidupakki, siis saab kooli teada anda.  

Vaktsineerimine 

Jätkus COVIDviiruse vastu vaktsineerimine. Kahel varasemal nädalal perearstidele saabunud Moderna vaktsiini viimased süstid tehti nädala keskpaigas. Eelmisel nädalal perearstidele vaktsiini juurde ei tulnud. Aja kokkuleppimiseks võetakse vaktsineerimise sihtgruppi kuuluvate isikutega perearstikabinetist ühendust.  

Rõhutame, et vaktsineerima kutsutuil on mõistlik enne süsti konsulteerida perearstiga. Vaktsineerimine on vabatahtlik. 

Lisaks sai pühapäeval Hiiumaa Haiglas üle-Eestilise kampaania raames AstraZeneca vaktsiinisüsti sada 65+ inimest ja kümme õpetajat. 

Hiiumaa elanikest on kaks doosi vaktsiini saanud ja seega lõplikult vaktsineeritud 262 (nädal varem 252), teise doosi manustamise tähtaja ootel on 1523 inimest (nädal varem 803). Seega on lõplikult vaktsineeritud 2,8% ja ühe doosiga 13,5% elanikest (sisaldab ka lõplikult vaktsineeritute esimest doosi). Ühe kaitsesüsti saanute suhtarv on jätkuvalt Eesti kõrgeim, järgmisel kohal on Saaremaa 12,3%. Allikas:  www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/koroonakaart 

Reoveeproovi näitaja tõusis 

Märtsikuu teisel nädalal Kärdla reoveepuhastist võetud proovides on viiruseosakeste kontsentratsioon taas tõusnud, näidates mõõduka asemel tugevat signaali. Samuti on tugeva signaali andnud Käina reoveest võetud proov. Mõlemas seirekohas jätkatakse analüüsi ka sel nädalal. Reovee seire selgitus ja kaart.   

Poebuss 

Selver annab teada, et olukorra leevenemiseni toimub Poebussis klientide teenindamine sarnaselt eelmise kevadega – reeglina ostunimekirja esitades.  

Ühistransport 

Parvlaeva- ja lennuliiklus jätkub tavapäraste sõiduplaanid alusel. Muudatusi on ees bussiliikluses: osa kaugliine peatatakse ajutisel ja asendatakse Hiiumaa piires maakonnaliinidega. Täpsem info valla kodulehelt ja GoBusi Hiiumaa infoliinilt 517 8592, mis töötab igapäevaselt kell 7-21. 

Ühistranspordis on jätkuvalt kohustus kanda maski, oluline on hoida kaasreisijatega võimalusel kahemeetrist vahemaad. Parvlaevadel võivad reisijad soovi korral võib jääda ülesõidu ajaks autosse. Heltermaa–Rohuküla liinil on võimalik tellida toit kontaktivabalt ette