Eriolukord seoses koroonaviirusega

The selected web content no longer exists.
« Tagasi

Koroonainfo teisipäevase seisuga

Terviseameti jälgimisel on Hiiumaal kohapeal 13 positiivset ja ligi 200 lähikontaktset. Möödunud nädalal haigestus 10 inimest. Suur osa positiivse vastuse saanutest on saanud nakkuse perekontaktist. Suurenenud on juhtumite arv, kus nakkusallikas on teadmata. 

Viimastel päevadel ei ole Hiiumaale nakatunuid lisandunud. Pühapäevases statistikas kajastunud nakatunu ei ole viimasel ajal Hiiumaal viibinud. Laupäeval esmalt Hiiumaa statistikasse sattunud nakatunu ei ole siiski teadaolevalt Hiiumaaga seotud. 

Testimine 

Möödunud nädalal võeti saarel 159 tavapärast koroonatesti, neist 135 drive-in´s ja viis tasulisena. 19 analüüsi võeti patsientidelt, kes hospitaliseeriti Hiiumaa haiglasse või lähevad ravile Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse. Eile võeti drive-in´is 49 analüüsi. 

Koroonaviiruse kahtlusega inimeste testimistega jätkab Hiiumaa haigla drive-in´s kõigil tööpäevadel. Teste võetakse ka 24., 26. ja 31. detsembril ning erandina ka laupäeval, 2. jaanuaril, et liiga pikki vahesid ei jääks.  

Saatekirja saab testimiseks nii oma perearstilt kui ka iga päev kell 8–22 perearsti nõuandetelefonilt 1220. Testimispunkt asub haigla polikliiniku kõrval parklas. Analüüsi vastus saabub 48 tunni jooksul, kõige kiiremini jõuab see testija digilukku.  

Kui tulete testi andma jalgsi, palub haigla kokkulepitud ajal olla polikliiniku juures testimispunktis, et teid märgataks. 

 

Tuletame meelde, et lähikontaktse pereliikmed ei pea eneseisolatsiooni jääma, kui ei ole haigussümptomeid. Soovitame siiski hoolega jälgida oma tervist ja vähendada kontakte. 

Reovee seire 

Detsembri esimese nädala reovee seire näitas, et koroonaviiruse kontsentratsioon reovees on Hiiumaal oluliselt tõusnud. Proov võeti Kärdla reoveepuhastist, kuhu lisaks Kärdla ja Palade piirkonna reoveele tuleb püttidega lisa ka mujalt Hiiumaalt. 

Möödunud nädalal Kärdla reoveepuhastist võetud analüüsi järgi on viiruse kontsentratsiooni näitav signaal Kärdla–Palade piirkonnas detsembri algusega võrreldes langenud, olles teist nädalat järjest mõõdukas-tugev. Sel nädalal võetakse proove lisaks Kärdlale ka Suuremõisa ja Käina reoveemahutitest, kust hiljuti võetud proovi tulemus on samuti olnud mõõdukas-tugev. 

Põhjalikumalt saab lugeda ja interaktiivset reoveeseirekaarti näha Tartu ülikooli kodulehelt.

Töökorraldus haridusasutustes 

Üks positiivsetest on seotud Kärdla lasteaiaga. Seetõttu on Kärdla lasteaed 28. detsembrini suletud ning kõik lapsed ja lasteaia töötajad lähikontaktsetena suunatud eneseisolatsiooni. Kui lapsevanemad soovivad ja lapsed on nõus, saavad nad teha 24. detsembril testi, et saada negatiivse vastuse korral varem isolatsioonist välja. Lasteaed avatakse taas 29. detsembril. 

Käina lasteaia üks rühm on 27. detsembrini viiruse leviku ennetamiseks suletud ja avatakse taas 28. detsembril. Lasteaia töötajate ja laste hulgas koroonaviirusesse nakatunuid diagnoositud ei ole. 

Hiiumaa üldhariduskoolid on distantsõppel, suundumas koolivaheajale.  

Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa loss on 4. jaanuarini suletud.  

Hingehoid 

Selle aasta jõuluaeg on eriline. Hooligem kaasteelistest – märgates, et keegi vajab abi, olgem varmad aitama hingehoiuga või andma murekohast märku oma ala asjatundjaile.  

 • Üleriigiline hingehoiutelefon 116 123 pakub emotsionaalset tuge kõigile soovijatele ööpäevaringselt ja tasuta. Helistada võivad kõik inimesed, et saada tuge haigustest, õnnetustest või elusituatsioonist põhjustatud psüühilise kriisi leevendamiseks ja turvatunde loomiseks. Tugiliini kõnedele vastavad erialase hariduse ja töökogemusega hingehoidjad. Telefonilt saab abi eesti, vajadusel ka vene ja inglise keeles. 

 • Hiiumaa hingehoidja ja perenõustaja on Triin Simson, kellele võib helistada telefonil 5621 2357 iga päev, välja arvatud 24. detsembril. 

 • Ohvriabi kriisitelefon 116 006 annab kiiret abi inimestele, kes on langenud süüteo, hooletuse või halva kohtlemise ohvriks või on kogenud füüsilist, vaimset, majanduslikku või seksuaalset vägivalda. Teenus on helistajale tasuta ning abi saab ööpäevaringselt. Helistaja võib soovi korral jääda anonüümseks. Abi saab eesti, vene ja inglise keeles. 

 • Soovi korral saab abi küsida ka kirjutades. Veebilehel www.palunabi.ee on võimalik alustada vestlust ohvriabi töötajaga. 

 • Ohvriabi töötaja Hiiumaal on Kirsti Pihlamägi, kellele saab ka otse helistada tel 5866 9626 kl 9–18. 

 • Lasteabitelefon 116 111 töötab üle-eestiliselt ööpäevaringselt ja kõned on tasuta. Oodatud on kõik pöördumised, mis on seotud lastega, lapsi puudutavate teemadega või kui on vaja teatada abivajavast lapsest. Helistada võivad nii lapsed kui täiskasvanud. 

 • Läänemaa naiste tugikeskuse Hiiumaa abitelefon 5197 7170 pakub ööpäevaringset abi lähisuhtevägivalla teemadel – vägivalda kogenud naistele esmast kriisinõustamist, psühholoogilist ja juriidilist nõustamist, abi suhtlemisel ametiasutustega, politseiga, kohtuga jne ning vajadusel turvalist majutust. 

 • Helista 112, kui vajad kiiret abi – kui sinu või kellegi teise elu, tervis, vara või keskkond on ohus või on alust arvata, et midagi ohtlikku on juhtumas. 

 • Tervisemurede kohta saab nõu küsida perearsti nõuandetelefonil 1220. 

 • Riigiinfo telefonilt 1247 saab usaldusväärset infot riigiasutusi või koroonaviirusega seotud riiklikke korraldusi puudutavates küsimustes. 

Kui vajad isolatsioonis abi 

Kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, palume märku anda valla sotsiaaltöötajale: 

 • Emmaste osavald: Lia Rull, tel 462 2441 või 5300 0835 ja Aimi Jaarma, tel 462 2444 või 514 4327; 

 • Kõrgessaare osavald: Pille Näksi, tel 5855 3736; 

 • Käina osavald: Heli Tuisk, tel 462 2883 või 5349 0389; 

 • Kärdla osavald: Pille Alevi, tel 463 6094 või 505 5746; 

 • Pühalepa osavald: Urme Soonvald, tel 463 6844 või 521 0997. 

Toidu ja ravimite eest tasumine sularahas või kokkuleppel ülekandega. 

Kontaktivabad ostud 

Coop Hiiumaa kõikidest kauplustest: kauplus komplekteerib e-posti või telefoni teel saabunud tellimused. Kokku lepitud ajaks asetatakse tellitud kaup kaupluse väljastuskohta ning klient saab selle kätte ilma kaupluse personaliga kokku puutumata.  

Ööpäevaringselt on avatud Coop Hiiumaa e-pood. Kaup toimetatakse üle kogu Hiiumaa igal esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel. 25. detsembril ja 1. jaanuaril kaubavedu ei ole. 

Samuti saab kontaktivabalt soetada kaupu e-Selverist, kaup tuuakse Hiiumaale kolmapäeviti ja reedeti.

Selveri poebussi minnes on mõistlik koostada ostunimekiri, siseneda ükshaaval ja vaid ostude eest tasumiseks. Tasuda saab kontaktivabalt kaardiga. 

Igal esmaspäeval – kella 14 ja 17 uudistesaates – räägib Hiiumaa vallavanema asendaja Hergo Tasuja Kadi raadios COVID olukorrast Hiiumaal.