« Tagasi

Lisandus kaks koroonapositiivset

Viimase ööpäevaga lisandus Hiiumaale kaks koroonapositiivset. Täpsemad asjaolud selgitamisel.  

Eilsest üheksast nakatunust kuus asub Hiiumaal. Kolm neist sai viiruse perekontaktist, kaks tutvusringkonnast ja ühe nakkusallikas on teadmata. 

Eestisse lisandus viimase ööpäevaga 1151 koroonapositiivset. 

 

COVID-19 Hiiumaal 22. märtsi seisuga 

Hiiumaal oli esmaspäeva, 22. märtsi seisuga Terviseameti jälgimisel 46 COVID positiivset, kellest 33 said positiivse testivastuse möödunud nädala jooksul.  

Nakatunutest 21 sai viiruse pere- ja seitse töökontaktist, kolm tutvusringkonnast. Oluliselt on kasvanud teadmata nakkusallikaga juhtumite arv. Hetkel on neid 15, kellest suurem osa lisandunud viimastel päevadel.  

Lähikontaktseid on Terviseameti jälgimisel igapäevaselt olnud ligikaudu 70.  

Hiiumaa haiglas COVIDpatsiente ravil ei ole.  

Testimine 

Möödunud nädalal tehti Hiiumaa Haiglas tavapärasel PCRmeetodil koroonaviiruse määramiseks 185 testi, neist 141 drive-in´s ja 6 tasulisena. 38 analüüsi võeti patsientidelt, kes said arstiabi Hiiumaa haiglas või olid minemas ravile mandrile.   

79 testi saadeti laborisse seoses Tartu Ülikooli järjekordse seirega, mis lõppes 19. märtsil. Seire eesmärk on saada  ülevaade COVID levimisest Eestis, sh varjatud levikust. Ka Hiiumaal antud proovidele on positiivseid vastuseid, mis tähendab, et paraku on saarel ka varjatud levikut. 

Saatekirja tavapäraseks testimiseks (PCR test) saab perearstilt või perearsti nõuandetelefonil nõustajalt (tel 1220 kell 8-22). Võimalik on ka tasuline testimine – täpsem info polikliiniku registratuurist (tel 462 2795). Kõige kiiremini leiab testitulemuse digiloost, vastuse teadasaamisel aitab ka perearst või -õde. Digiloost saab teha ka väljavõtte nii vaktsineerimise kui ka COVIDviiruse läbipõdemise kohta. 

Hiiumaa kriisikomisjon juhib tähelepanu, et drive-in testimispunktis on kuni 18aastastel võimalus anda COVIDanalüüs kurguloputusvedelikust. Selleks on oluline, et laps oskaks kurku ligi 10 sekundit järjest kuristada – testivõtjad soovitavad seda enne kodus harjutada. 

Vaktsineerimine 

Hiiumaa perearstid on kõrge riskiga patsientide vaktsineerimiseks saanud kolm saadetist Moderna vaktsiini. Algaval nädalal on saabumas AstraZeneca vaktsiin. Aja kokkuleppimiseks võetakse vaktsineeritavatega perearstikabinetist ühendust. Kui patsiendi kontaktandmed on muutunud, tasub perearstikabinetiga ise ühendust võtta, et kutse Teieni jõuaks. 

Hiiumaa elanikest on 22. märtsi seisuga kaks doosi vaktsiini saanud ja seega lõplikult vaktsineeritud 291 (nädal varem 262), teise doosi manustamise tähtaja ootel on 1954 inimest (nädal varem 1523). Seega on lõplikult vaktsineeritud 2,91 % ja ühe doosiga 20,97% elanikest (sisaldab ka lõplikult vaktsineeritute esimest doosi). Ühe kaitsesüsti saanute suhtarv on jätkuvalt Eesti kõrgeim. Allikas:  www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/koroonakaart 

Kärdla reoveeproovi näitaja jätkuvalt tugev 

Märtsikuu kolmandal nädalal Kärdla reoveepuhastist võetud proovis on viiruseosakeste kontsentratsiooni näitav signaal teist nädalat järjest tugev. Käina reoveest võetud proovi signaal langes tugevast mõõdukas-tugevaks. 

Reovee seire selgitus ja kaart:  www.ut.ee/et/teadus/koroonaviiruse-seire-reovees

Ühistransport 

Parvlaeva- ja lennuliiklus jätkub tavapäraste sõiduplaanide alusel.  

Kaugliinid 704 Tallinn-Käina-Õngu ja 870 Nurste Tallinn on ajutiselt peatatud. Hiiumaa sisese liikumise tagavad maakonnaliinid, mandril tuleb kasutada Kärdla-Tallinn kaugliini, mis jätkab tavapärase sõiduplaani alusel. 

Täpsem info valla kodulehelt https://vald.hiiumaa.ee/bussid ja GoBusi Hiiumaa infoliinilt 517 8592, mis töötab igapäevaselt kell 7-21. 

Ühistranspordis tuleb kanda maski ja hoida võimalusel kaasreisijatega kahemeetrist vahemaad. Parvlaevadel võivad reisijad soovi korral jääda ülesõidu ajaks autosse. Pardarestoranis saab toitu kaasa osta autos einestamiseks. 

  

Arvestades viimaste nädalate kogemust, palub Hiiumaa kriisikomisjon tungivalt: 

  • pidage arstiga nõu ja ärge minge tööle ka kergete haigusnähtudega; 

  • kui isolatsioonis olles tekivad haigusnähud, võtke viivitamata ühendust arstiga; 

  • kui isolatsioonis olles haigusnähte ei ilmu, siis minge testima 10. päeval. 

  

Ikka üheskoos ja teisi arvestavalt käitudes saame Hiiumaad ja oma lähedasi hoida!