Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

« Tagasi

Hiiumaa valla kriisikomisjon palub valmistuda tormiks!

Viimastel päevadel on seoses suure koguse maha sadanud lumega tulnud teehooldajatel teha pikki tööpäevi, et teed läbitavad hoida. Murdunud puud on põhjustanud elektrikatkestusi üle saare. 

Ilmaprognoos lubab uue nädala alguseks tugevat tuult ja lumesadu, millega kaasneb ka lumetuisk. Sellest tulenevalt võib esmaspäeval ja teisipäeval olla häiritud kohalike teede sõidetavus ning esineda uusi elektrikatkestusi. 

Täna, 11. detsembril kogunes Hiiumaa valla kriisikomisjon. Elektrilevi, Päästeamet ja teehooldajad andsid ülevaate tugeva lumesaju põhjustatud olukorrast. 

Kella 10 seisuga oli Hiiumaal elektrita üle 800 kliendi. Eelkõige Kassari ja Lõuna-Hiiumaa piirkonnas ning Kõpu poolsaarel. Täna õhtuks peaks Hiiumaal elektriühendus kõigil taastatud olema. Lisainfo: https://www.elektrilevi.ee/katkestused/katkestuste-kaart 

Mitmed sideoperaatorite tugijaamad on elektriühenduseta, näiteks Kõpu, Kalana, Kidaste ja Tahkuna piirkonnas. 

Nii riigi kui ka kohalike teede hooldajad annavad endast parima, et teed lumest puhtad hoida. Seoses eelnevatel päevadel sadanud suure lumehulga ja võimaliku tugeva tuulega võib esmaspäeva õhtul ja teisipäeval olla häiritud kohalike teede sõidetavaus.  

Lumelükkajate kontaktid Hiiumaa valla veebilehel.  

Transpordiamet ootab liiklejatelt infot teeolude kohta telefonil 1247. Lisainfot teeolude ja liikluspiirangute kohta vaata http://tarktee.ee

Päästeameti Lääne päästekeskuse Hiiu-Läänemaa piirkonna juht Hannes Aasma soovitab varuda poest vajalik kraam aegsasti, et elektrikatkestuseks valmis olla. Näidisvaru on leitav veebilehel olevalmis.ee. Käitumisjuhised ja praktilised soovitused käitumiseks kriisiolukordades on leitavad SIIN.  

Enne kui lähed liiklusesse, tangi auto ja lae täis telefon. Hoia autos lumelabidat, pukseerimisköit, varu joogivett. Ole tuisuks valmis! 

Maha kukkunud oksad või puud võib vajadusel teeäärde koristada, kuid pea silmas ennekõike enda ohutust. Päästeamet ja vald on nädalavahetusel teid puudest vabastanud. Kui väljakutseid on rohkem, siis võtab see aega. 

"Teame ka, et mitmel pool eemaldasid puid vallakodanikud vabatahtlikkuse korras. Aitäh selle eest!" tunnustas vallavanem Hergo Tasuja. "Tugev ja kokku hoidev kogukond aitab kriisiolukordades edukamalt toime tulla." 

Hädaolukorras, kui sidemastid on maas ja levi ei ole, on alati võimalik helistada hädaabinumbrile 112.  

Valla kriisistaap koguneb uuesti esmaspäeval, 12. detsembril kl 15.