Koroonakriisi uudised

Testimine Hiiumaal

COVID-19 teste saab anda endiselt Hiiumaa haigla juures parklas drive-in meetodil tööpäeviti – saatekirja annab perearst, analüüsi rahastab Haigekassa. Igapäevaselt kell 8–22 suunavad testima ka perearsti nõuandetelefoni 1220 arstid. Ka neid teste võetakse Hiiumaa Haigla poolt drive-in meetodil tööpäeviti. Kurguloputusvedeliku proovi saab anda ka Hiiumaal.

COVID-19 tasuline testimine on võimalik kokku leppida Hiiumaa haigla registratuuris, tel 462 2795.

Testi vastused saabuvad 24–48 tunni jooksul. Kõige kiiremini leiab testinu oma analüüsile vastuse digiloost. Kui testi vastus on positiivne, aga Teiega ei ole veel Terviseametist ühendust võetud, palun käituge vastutustundlikult ja jääge kohe isolatsiooni. 

 

Haiguse avaldumine – kuidas edasi?

Mistahes haigusnähtudega jääge koju ja võtke ühendust perearstiga – järjest enam on haigestunute hulgas väheste haigustunnustega või asümptomaatilisi isikuid.

Kui on avaldunud sümptomid, siis püsige kodus ja helistage oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220. Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu. Sümptomid avalduvad 5-6 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist. Testimisele suunamisel hindab terviseamet ja perearst iga konkreetset juhtumit eraldi – liiga varane testimine ei näita viiruse olemasolu.

Haiguse peiteperiood on 2–14 päeva, keskmiselt 5 päeva. See tähendab, et nii palju võib minna aega alates nakkuse saamisest kuni selleni, et inimene hakkab end haigena tundma ja tal tekivad esimesed sümptomid. Vahepealsel ajal on inimene aga endalegi teadmata teistele nakkusohtlik.

 

Vaktsineerimine 

Vaktsineerimine on avatud kõigile alates 12. eluaastast. Aja saab broneerida digiregistratuuri www.digiregistratuur.ee ja telefoni 1247 teel. 

Lisaks teostavad vaktsineerimist ka kõik Hiiumaa perearstid. Hiiumaa perearstide kontaktid.

 

Kui vajad abi

Teata abivajajast valla sotsiaaltöötajale. Samuti kui vajad isolatsiooni tõttu abi toidu ja ravimite koju toimetamisel, saavad aidata valla sotsiaaltöötajad.

Ohvriabi nõustajad on toeks esmase psühholoogilise esmaabiga – ühendust saab nii telefoni teel 5866 9626 kui ka Skype´i kaudu.

 

Hea teada

Mis vahe on liikumispiirangul, eneseisolatsioonil ja karantiinil?

Piiranguid sätestavad õigusaktid ja nende seletuskirjad

Õigusaktide terviktekstid Riigi Teatajas

Loe täpsemalt koroonaviirusest Terviseameti lehel

Vaktsineerimise plaan 

Ürituste, kohtumiste korraldajail koostada osalejaist varakult nimekirjad (koos telefoninumbritega), et vajadusel võimalikult kiiresti lähikontaktsed tuvastada.

Koroonakaart – statistika koroona leviku kohta Eestis, sh vaktsineerimise andmed maakonniti.

« Tagasi

Terviseameti andmetel lisandus Hiiumaale viimase ööpäevaga viis COVID-positiivset

Viimase ööpäeva jooksul lisandunud viiest positiivsest vastusest kaks sai viiruse läbi tööalase kontakti. Ühel juhul on nakkusallikas hetkel teadmata. Üks nakatunud on nn registrijärgne juhtum, kellel sissekirjutus Hiiumaal, aga tegelikult ei ole saarel viibinud. Üks juhtum on veel täpsustamisel. 

Terviseameti kinnitusel on nende jälgimisel tänase seisuga Hiiumaal 40 koroonaviiruses isikut ja ligikaudu 200 lähikontaktset. 

Viirusesse nakatunuid on olnud Kärdla perearstikeskuse, Hiiumaa haigla, Käina Coopi, Selveri poebussi, Käina lasteaia ja Samaaria töötajate, samuti Emmaste koolipere ja Tohvri tugipersonali hulgas. Haigestunuid on ka Kärdla Põhikooli ja Emmaste kooli õpilaste seas. Järjest on ka viirusest paranejaid, kes enam statistikas ei kajastu ja isolatsiooni määratuid, kelle isolatsiooniaeg on möödunud. 

Hiiumaa Haigla töö on viiruse leviku tõkestamiseks ümber korraldatud ja haiglas viibijatele seatud piirangud. Protseduuride ja uuringutega jätkatakse. Haiglaravil patsiente külastada ei tohi, samuti on sünnitus tugiisikuteta.  

Kärdla Perearstikeskuse töö jätkub valdavalt kaugtööna. Abiks ka asendusarst mandrilt  - vastuvõtuks on vajalik eelnev registreerimine perearstikeskuse üldnumbril. Haigusnähtudeta personal läheb lähiajal kordustestimisele.  

Käina Coopi personal testiti 9.novembril, ruumid on korduvalt desinfitseeritud ja alates tänasest jätkub töö tavapärase graafikuga. Kavas on ka haigusnähtudeta töötajate kordustestimine. 

Käina lasteaias on kaks rühma suletud, personalile tehti 11.novembril laustestimine. 

Kärdla Põhikool on alates 9. novembrist osalisel distantsõppel. COVIDpositiivseid sel nädalal lisandunud ei ole. Alustati töötajate testimisega, kes on olnud lähikontaktseted ja kes ennetavalt on soovinud ise testima minna.  

COVID-19 teste võetakse kõigil tööpäevadel. Näiteks esmaspäeval, kui oli haigla ja Käina Coopi laustestimine, võeti Hiiumaal 115 testi. Testivastused laekuvad 24-48 tunni jooksul. 

Juhime tähelepanu: 

  • haigusnähtudeta isiku osas tõese testivastuse saamiseks peab olema haigega kontaktist teatud aeg möödas. Ajatelge aitab määratleda Terviseamet. Liiga varane test võib anda valenegatiivse tulemuse. 

  • Kontaktide vähendamine ja maski kandmine kaupluses, ühistranspordis jm kontaktivõimaluse kohtades vähendab nakkuse levikut oluliselt – hooligem endist ja kaaskondsetest! 

  • Valitsus avalikustas uued koroonavastased meetmed: https://www.valitsus.ee/et/uudised/valitsus-avalikustas-uued-koroonaviiruse-vastased-meetmed