Transpordiuudised

« Tagasi

Hiiumaa vajab toimivat lennuühendust

Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja saatis täna riigihalduse minister Jaak Aabile ning majandus- ja taristuminister Taavi Aasale pöördumise eesmärgiga leida kiire lahendus olukorrale, mis ohustab lennuühendust Hiiumaaga. 

Teisipäeval sai Hiiumaa vallavalitsus esimese teate, et Kärdla–Tallinn liinil lennuvedu teostav Transaviabaltika on tühistanud piletimüügi alates juunikuu keskpaigast. Alates eilsest on saanud lennureisi tühistamise sõnumi inimesed, kelle lend peaks kahe nädala pärast toimuma.  

Elutähtis teenus 

Eluliselt oluline on lennuühendus meditsiinivaldkonnas. Eriarstid ja spetsialistid, kes igapäevaselt saarel ei viibi, kasutavad just lennureisi, et Hiiumaa haiglas vahetusi teha või kodanikke vastu võtta. Lennuühenduse katkemine seab hiidlaste ning Hiiumaa külaliste turvalisuse ohtu. 

Lennutransporti kasutavad ka ärikliendid, osalemaks kohtumistel Kärdlas või pealinnas. Samuti kaugtöö tegijad, erinevate riigiasutuste töötajad, kes jagavad oma töötunde Hiiumaa ja Tallinna vahel. 

"Seetõttu palun, et ka minister võtaks antud teemat kui riikliku tähtsusega küsimust ning annaks omapoolse panuse, et see järgmisel nädalal lahenduse saaks, " kirjutab Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja pöördumises. 

Kindlustunne puudub 

Hiiumaa vallavalitsusele teadaolevalt on lennufirma ja Transpordiamet viimaste kuude jooksul otsinud kompromissi olukorras, kus lennureisid on muutunud kütuse hinna tõusu tõttu oluliselt kallimaks. 

"Olles suhelnud erinevate osapooltega, on meil teadmine, et järgmise nädala alguses toimub kohtumine transpordiameti ning Transaviabaltika esindajate vahel, eesmärgiga olukorrale lahendus leida," kirjutab Hiiumaa vallavanem pöördumises. "Samas ei ole seda suudetud viimaste kuude jooksul ning hetkel puudub kindlustunne õhureiside osas alates 15. juunist." 

Eilsel kohtumisel Hiiumaa vallavalitsuse esindajatega kinnitas transpordiameti ühistranspordiosakonna juhataja Mihkel Mäekeri, et lennuühendus suursaartega on riigi poolt tellitud ja nii kogukond kui ka tellija on teenuse kvaliteediga rahul olnud. Avaliku teenindamise leping on jätkuvalt jõus ning järgmise nädala alguses on ametil kohtumine Transaviabaltika esindajatega, et lahendusi leida. 

Tasuja lisas, et seni on Hiiumaa vallal olnud lennutranspordi teemal konstruktiivne ning tõhus koostöö vabariigi valitsuse ning erinevate riigiasutustega. Tänu sellele, et 2018. aastal paigaldati lennuraja renoveerimise käigus GPS-põhine navigeerimissüsteem GNSS, on väga harv olukord, kui lend tuleb ilmastikust tingituna tühistada. Piletihind on taskukohane ja soodustab lendamist. 

Hiiumaa õhuväravat kasutab igal aastal 10 000 reisijat, mis on samas suurusjärgus Hiiumaa elanike arvuga.