Transpordiuudised

« Tagasi

Ilmaolud mõjutavad lennuliiklust

Kuu jooksul, mil Hiiumaa liinil on lennanud 33kohaline SAAB, on kehvade ilmastikuolude tõttu ära jäänud juba viis lennureisi. 

Ilmastikumõjude välistamiseks või leevendamiseks on lennunduses olemas vastav tehnika. Kärdla lennuväljal on kasutuses GNSS. Kärdla lennuvälja käitusjuhi Allan Mälli kinnitusel saab GNSS abil maanduda nii maa kui mere poolt, kui vertikaalne nähtavus on vähemalt 300 jalga. 

Alla selle ilmastikumiinimumi, olgu siis tegemist madala pilvisuse, udu või lumetormiga, ei tohi piloot otsustuskõrgusest tulenevalt lennukit maandada. Nimetatud miinimumid ei sõltu lennuki suurusest, st nii seni lennanud Jetstreamile kui ka tänasele SAABile on need samad. Lennujaama personali ja tehnika võimekus lennuraja hooldamisel on sama kui varasematel aastatel. 

Vaadates statistikat ja praktikat, tuleb tõdeda, et 300 jala piir nähtavusel Kärdla pool on üsna tihti päevakorral. Kui viimastel aastatel on ilma tõttu ära jäänud tavaliselt 10-20 reisi, siis möödunud aastal tühistati 30 lendu, neist 6 pöördus maandumata tagasi. Detsembris jäi ära 13 reisi.  

Kui ilmateade näitab, et Kärdlas maanduda ei saa, on lennuvedajal kaks valikut – kas lükata reis edasi, lootes paranemist, või lend tühistada. Reisi edasilükkamisel võib tekkida olukord, et ilm ei parane, ja siis saab reisija sihtkoha alles järgmisel päeval. Reisijail on hea teada, et tänane lennuvedaja Diamond Sky on reisi tühistamisel võtnud endale vabatahtlikult kohustuse toimetada reisijad sihtkohta muu transpordiga, st laevale sõidutades.  

Ees ootab lennuaegade muutmine 

SAAB võtab erinevateks vajalikeks protseduurideks, nt käivitamine, mootori ja propelleri seiskumine jmt rohkem aega kui Jetstream. Lennuliini teenindava Diamond Sky´ga oli liinile tulles kokkulepe, et täpse vajaduse selgitab vedaja praktika käigus välja. Seega on ees lennuaegade muutmine, jättes kohapeal turn-around´iks rohkem aega. Hiiumaa vallavalitsus teavitab muudatustest kohe, kui uued lennuajad teada. Muudatused sõiduplaanis saavad olla minimaalsed, sest lennuühendust kasutavad ka Hiiumaal mandrilt tööl käivad arstid. 

Pileteid saab soetada vedaja kodulehelt www.eestilennud.ee. Pilet maksab endiselt 25 eurot. Reisi sujuvaks vormistamiseks palume Kärdla lennuväljal kohal olla vähemalt 45 minutit enne reisi väljumist.  

Diamond Sky OÜga on leping Hiiumaa liini teenindamiseks sõlmitud 27. augustini 2023. Transpordiameti ühistranspordiosakonna juhataja Andres Ruubas kinnitas, et uue hanke dokumendid on kokkupanemisel, omavalitsust kaasates. 

Sujuvaid lende!