Transpordiuudised

« Tagasi

Suursaarte vallavanemad soovivad saartevahelist liiklust tihendada

Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja ja Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk saatsid transpordiametile ühispöördumise, et tihendada praamiliiklust Sõru–Triigi liinil.

Septembrist aprillini on teisipäeviti, neljapäeviti ja laupäeviti päevas vaid üks väljumine kummastki sadamast: hommikul Sõrult, õhtul Triigist.

Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja ütles, et olukord on väga ebaõiglane saarlaste suhtes, kel on seetõttu keeruline Hiiumaad külastada. "Esimest korda esitasime taotluse koos Saaremaa vallavalitsusega. Tunnustan ja tänan häid naabreid tõhusa koostöö eest," lisas Tasuja.

Transpordiametile saadetud pöördumises seisab, et vallavanemad peavad vajalikuks aastaringselt minimaalselt kaks väljumist kummastki sadamast. Südasuvel kasvab reiside arv lühikese perioodi jooksul neljani, kuid statistika näitab, et sõitjaid oleks ka viiel.  

Pöördumises on toodud välja ka rida põhjuseid, mis vajadust toetavad:  

Hiiumaa ja Saaremaa on iga aastaga järjest tihedamalt seotud toime- ja majandusruum. Suursaarte vahel sõitva parvlaeva väljumisaegadest ja -sagedusest sõltub otseselt, kuivõrd on elanikele tagatud avalikud teenused, areneb ettevõtlus, toimib kolmanda sektori koostöö ning püsivad perekondlikud sidemed.  

Ettevõtluse poolt on välja toodud piima- ja metsandussektor ning erinevad hooldusteenused. Vähem reisijaid lubatakse ohtliku veosega reisidele, millega veetakse Saaremaalt Hiiumaale gaasi. Järjest enam on suursaartel ühiseid ametnikke, kes peavad korrapäraselt teenindama mõlemat saart. Liikumisi on ka koolide vahel: naabersaare õpilasi on nii Hiiumaa kui Kuressaare ametikoolis, samuti vajaks liikumisvõimalust lektorid. 

Eriti keeruline on ühise majandus- ja haldusruumi toimimine talvehooajal, mil sõidugraafik hõreneb. Näiteks saab Saaremaalt tulles Hiiumaal tööpäevaks valida vaid esmaspäeva ja kolmapäeva. Teistel päevadel, mil päevas on üks sõit Hiiu- ja üks Saaremaa poolt, tuleb kas ööseks Hiiumaale jääda või mandri kaudu ringiga tagasi Saaremaale sõita, mis on arvestatav aja- ja rahakulu.  

Pöördumise täistekst valla dokumendiregistris: Hiiumaa ja Saaremaa ettepanek Sõru liini veomahu ja sõiduplaani osas 

Sõru sadama vaade

Parvlaev Soela Sõru sadamas, foto: Ivo Panasjuk