« Tagasi

Kaitse oma vara!

Piirkonnapolitseinik Katre Nõmmerga kirjutab, mida meeles pidada oma vara kaitsmisel sügistalvisel perioodil: 

Eestis on aasta-aastalt varguste arv olnud languses. Väliskeskkonna mõjudest on varguste vähenemisele kaasa aidanud inimeste majandusliku toimetuleku paranemine ja ka töötuse vähenemine. Lisaks on varguste langusele kaasa aidanud aktiivne ennetustöö.  

Enamik vargustest pannakse toime lahtiste akende ja lukustamata uste kaudu. Vähenema on hakanud sissemurdmised uste ja akende ning lukkude lõhkumise teel. Varaste meelisaeg varguste toimepanekuks on reedest pühapäevani, mil inimesed on rohkem kodudest eemal. Kõige rohkem pakub varastele huvi sularaha, erinevad tööriistad, samuti ehted ja arvutid. Tüüpiliselt huvitutakse kõigest vähegi väärtuslikust, mida saab hõlpsalt kaasa viia ja hiljem kiirelt turustada. 

Hiiumaa saarena on turvaline kogukond, kuid arvestades kasvanud siseturismi on mõistlik korraks peatuda lihtsatel sammudel, mida oma vara kaitseks saad teha. Kui kodust lahkud või magama lähed, sulge aknad ja lukusta uksed. Ära jäta varuvõtit tüüpilisse peidukohta (kummiku säär, uksemati alune jne). Mõistlik on kasutada lukke, mis on avatavad ainult võtmega. Sellisel juhul ei saa ukseklaasi sisse löönud varas seestpoolt ust lahti. Kasulikuks nipiks on oma väärtuslikumate esemete märgistamine ja fotografeerimine. Fotod salvesta kindlasse kohta. 

Jaga targalt infot selle kohta, et viibid kodust eemal. Tasub kaaluda, enne kui avalikult sotsiaalmeedias oma puhkusepilte või jagad plaane. Kindlasti ei maksa Facebookis postitada pilte kodust, millel on näha majanumber või väärtuslik kodune sisustus. On oluline, et seda teaksid ka lapsed. 

Suvekodu külasta aeg-ajalt ka talveperioodil, sest sinna võivad sattuda kutsumata külalised. Suvekodust lahkudes paiguta väärtuslik vara turvalisse kohta või võta see kaasa. Tänapäeva tehnoloogia pakub mitmekülgseid võimalusi ka videovalve paigaldamiseks. Kokkulepe lähima naabriga, kes aeg-ajalt võiks sinu valdustele silma peale visata, on samuti mõistlik tegevus. Kui sisselöödud aken või lahtine uks annab märku, et sinu koju on sisse murtud, ära sisene, helista kohe 112 ja tegutse kõnes antud juhiste järgi. 

Sina ise suudad teha ära kõige olulisema, et kaitsta oma kodu ja vara! 

Katre Nõmmerga 
piirkonnapolitseinik 
Kärdla politseijaoskond