« Tagasi

Lavendlitalu Liivandid: oleme omaks võetud

Spontaansest mõttest sai imeline lavendlitalu, mille ilu tullakse Hiiumaale imetlema üle Eesti ja kaugemaltki. 

Vähe on neid, kes poleks kuulnud Tubala külas asuvast lavendlitalust, mis on ilmselt kõige põhjapoolsem lavendlitalu maailmas üldse. Lisaks sellele, et lavendlipõld meelitab oma iluga uudistama ja pole ilmselt autot, mis sellest möödudes hoogu maha ei võtaks, on talu pererahvas usinalt leidnud koostööpartnereid lavendli turustamiseks. 

Lavendlini jõuti spontaansest mõttest 

Taavi, Birthe ja Lisandra Liivandi on lavendlitalus toimetanud alles napid kolm aastat. Birthe ja Taavi olid enne saarele talu soetamist Hiiumaal mitu korda puhkamas käinud, aga kui perre sündis laps, soovisid siia päris oma kohta. "2017. aastal tulime perega Hiiumaale puhkama juba kindla teadmisega, et otsime ja ostame päris enda koha. Õnneks puhkuse viimasel päeval ka leidsime selle ja kuu-kaks hiljem saime juba notaris ka võtmed kätte," rääkisid Birthe ja Taavi. 

Lavendlitalus on kokku neli hektarit maad, millest kaks hektarit on vana heinamaa. Pere soovis heinamaale kasutust, et see võssa ei kasvaks. Esimese mõttena käisid Birthe ja Taavi peast läbi lambad, aga kuna loomadest ei tea nad enda sõnul suurt midagi ja on osa ajast ka saarelt ära, siis ei julgenud lambaid siiski võtta. 

Kärdla meteoriidikraatri serva kivine pinnas ei andnud Birthele ja Taavile just palju valikuid, mida kasvatama hakata. "Kuna oleme käinud mitmeid kordi puhkamas Lõuna-Prantsusmaal ja ka Provence´i lavendlipõldude vahele sattunud, siis mõtlesime, et proovime lavendlitega. Päike ja kiviklibu neile meeldivad," tõdesid lavendlikasvatajad.  

Spontaanse mõttena tellis Taavi 2018. aasta veebruaris Birthele valentinipäevaks 20 000 lavendlitaime ja sama aasta juuni lõpus istutati need talgute korras 40 mandrilt tulnud sõbraga kolme päevaga 0,8-hektarisele põllule. Tegemist oli ka Eesti vabariigi 100. juubeliaastaga, seega on esimene lavendlipõld mingis mõttes ka Birthe ja Taavi ning nende sõprade kingitus Eesti 100. aasta juubeliks. 

Lavendlist õli, seepi ja mett 

Sel aastal oli perel kevadest võimalik Hiiumaal kohapeal elada ja seetõttu võtsid nad ülejäänud heinamaale tütar Lisandra rõõmuks Lepaniidi mahetalust kuus lammast, keda hellitavalt Sassudeks kutsutakse.  

2020. aasta oli esimene täisaasta, kus taimed on saavutanud juba korraliku suuruse. Mai lõpus sai talu ka mahetootja tunnistuse. Lavendlitalu põllul kasvab kaks erinevat sorti. Üks on dekoratiivtaim, tumedama lillaka tooniga, mida pererahvas lõikab värskelt ja saadab pulmadesse ning lillepoodidesse. "Mingi osa lõikame sirbiga ja paneme kimpudena kuivama. Kuivatatud lavendliõisikutest teevad meie koostööpartnerid erinevaid lavendlitooteid," rääkis Taavi.  

Väga põnevaid tooteid on arendanud Hiiu Gourmet – lavendli-pohla soola – ja Hiiu Ihuhooldus – lavendli seebi, lavendli vannisoola ja lavendli kehakoorija. Peenjoogivabrik Nudist toodab põldmarja-lavendli jooki. Birthe ja Taavi märgivad, et toodavad hea meelega erinevatele koostööpartneritele toorainet, kas siis värske või kuivatatud lavendli õli ja lavendliveena. Sel aastal tegid nad enese tutvustamiseks ka väikeseid lavendlikotikesi, mida sai soetada Hiiumaa käsitööpoodidest ja turismipunktidest. Lavendlikotikesed võeti väga soojalt vastu ja enamikus müügikohtades osteti kõik ära juba enne turismihooaja lõppu. 

Sel aastal alustasid Birthe ja Taavi ka lavendliõli ja lavendlivee proovipartii tootmisega. Lähiajal soovivad nad terviseametiga saada paberid korda, et ka neid turustama hakata.  

Ühe põneva katsetusena tehti koostööd Lemmena mesindustaluga, kes tõi põllu serva 100 000 abilist, kes kogu õitsemisperioodi lavendlimett korjasid. Birthe ja Taavi on väga meemaiad ja ootavad põnevusega värsket saaki. 

Suvehiidlased enam pole 

Tootmistaluna lavendlitalu igapäevaselt avatud ei ole, aga Birthe ja Taavi soov oli huvilistele näidata ka põllu ilu ja rääkida talu lugu. Selleks andsid sellel aastal võimaluse avatud talude päev juuli keskel ja lavendlitalu lõikuspidu 1. augustil. Mõlemad sündmused kujunesid vägagi populaarseks. Avatud talude päeva külastas kahe päeva jooksul üle 2000 inimese ning lõikuspidu julgelt üle 500 inimese. "Saime palju mõtteid ja positiivseid emotsioone nii lavendlisõpradelt kui ka hiidlastelt, kes andsid head tagasisidet Hautselja talu taastamise osas," rõõmustasid Birthe ja Taavi. Nad loodavad nendest sündmustest teha toreda traditsiooni kõikidele kohalikele ja ka külalistele väljapoolt Hiiumaad. 

Hautselja talu ongi Birthe ja Taavi algusest peale taastanud päris kodu mõtte ja plaaniga ning sellel aastal on neil olnud võimalus juba märtsi keskpaigast kohapeal elada. Neid on paaril aastal külastanud ka talu rajaja järeltulijad, kellelt on saadud nii ülevaade talu ajaloost kui ka positiivset tagasisidet ja õnnistust, mille üle Birthe ja Taavi on väga rõõmsad. "Tuleb välja, et selles talus on elanud ja toimetanud ka kohalik ravitseja, kes kasvatas ravimtaimi ja võibolla ka selle pärast tahtis lavendel, mis on samuti oma olemuselt raviliste omadustega, siia tallu tulla," leidsid nad. 

2020. aasta näitas hästi, et pikaajalisi plaane on aina keerulisem teha, seda rohkem pakub Birthele ja Taavile rõõmu ja turvatunnet teadmine, et neil on olemas oma kodu paradiisisaarel Hiiumaa, kus saavad alati olla. Birthe astus sügisest Hiiumaa ametikooli ja Lisandra käib vahelduva eduga Suuremõisa lasteaias. Päris hiidlasteks nad ennast veel pidada ei saa, küll ütleb aga Taavi, et ainult suvehiidlased nad ka enam pole. 

Birthe ja Taavi on leidnud suhteliselt kiiresti toredaid inimesi nii Tubalalt kui ka Hiiumaalt laiemalt, kes neile kaasa elavad ja vajadusel abiks tulevad. Nad leiavad, et esimestel aastatel oli võib-olla keerulisem üksteist mõista ja kui oled kogukonnas uus ja suhteliselt vähe kohal, siis on ka keeruline inimeste rütmi ja mõttelaadi sisse elada. "Sellel aastal on küll tunne, et oleme ikka suhteliselt omaks võetud ja häid tuttavaid ning ka sõpru on saarele päris palju tekkinud," rõõmustavad Birthe ja Taavi. Nad lisavad, et nimekiri inimestest, keda sooviks tänada, läheks väga pikaks, alates Hiiumaa Facebooki grupis abistajatest kuni konkreetsete inimesteni, kes abistavad nõu ja jõuga. Birthe ja Taavi on siiralt tänulikud nii Hiiumaale kui ka siinsetele inimestele. Talu taastamise ja lavendlitalu tegevusega püüavad nad lisaks enda kodutunde suurendamisele anda ka oma panuse Hiiumaa positiivsele kuvandile ning meenutada ka hiidlastele endale, et me elame võrratul saarel ja tegelikult on elu ilus. 

UNESCO programm „Inimene ja biosfäär" esitleb Hiiumaa ettevõtteid, kes saare hoitud elukeskkonnas loodusega kooskõlas majandavad. Noore pere ettevõtmine – lavendlitalu loomine ja lavendlitoodetega meie kohalike toodete turu rikastamine on just see, mis suurepäraselt UNESCO programmialale sobitub. Lavendlitalu tooted kannavad Hiiumaa rohelist märki, mis tarbijale kinnitab, et tooted on kvaliteetsed ja toodetud Hiiumaal. 

Foto: Mikk Matsi