« Tagasi

Uue praamigraafiku esimene kokkulepe: Heltermaalt väljumine kell 6.30

Parvlaevaoperaator TS Laevad ja Hiiumaa vallavalitsus kaasates Hiiumaa ettevõtjaid ja bussifirmat Go Bus jätkavad läbirääkimisi, et leppida kokku parim praamide sõiduplaan arvestades kogukonna vajadusi ja talviseid sõiduolusid. Esmaspäeval peetud kohtumisel lepiti kokku, et päeva esimene väljumine Heltermaalt toimub ka tuleval aastal kell 6.30. Teiste väljumiste osas läbirääkimised jätkuvad.

"Koostame ühiselt sellise sõiduplaani, et aastaringselt on kuue reisi väljumisajad samad. Kevadel, suvel ja sügisel lisatakse väljumisi kokku lepitud sõiduplaani vahele," selgitas vallavanem Reili Rand. Nii sõidab suvisel tipphooajal parvlaev kummastki sadamast liinile suisa 12 korda ööpäevas. "Loodame uue aasta sõiduplaani selgeks saada lähinädalail," lisas Rand.

TS Laevade Rohuküla–Heltermaa liini teenindusjuht Terje Kaibald sõnas, et ka vedaja on huvitatud pikemaajalistest kokkulepetest ning stabiilsusest väljumiste osas. "Kuid sõiduplaanide planeerimisel tuleb siiski arvestada ka hooajaliste eripäradega, talvel näiteks mängib suurt rolli ilmastik – tugev tuul ja jääolud, suvel omakorda jälle kõrgenenud nõudlus. Loodetavasti saavutame peagi Hiiumaa erinevaid huvigruppe rahuldava kokkuleppe."

Hiiumaa ettevõtjate liidu juhatuse liige Agur Nurs on läbirääkimiste senise käiguga rahul. "Väga hea, et paljudele Hiiumaa ettevõtjatele oluline, 6.30 väljuv reis on paigas," ütles Nurs. Ta selgitas, et Hiiumaa kaubaveo edukaks toimimiseks on olulised teatud hommikused ja õhtused kellaajad. "Oleme ettevõtjatele sobivale lahendusele lähedal."

Kindel sõiduplaan loob stabiilsuse

Hiidlastele on ühendus mandriga eluliselt tähtis ja kandev roll selles on parvlaevaliiklusel. Aastaid on sügiseti päevakorras olnud talvine nn jääolude graafik, mil reiside arv vähenes viiele väljumisele ühest suunast, kusjuures väljumiste kellaajad erineid suvisest perioodist. Nii kellaaegade muutus kui ka pikad vahed väljumistes häirivad oluliselt saare elanike ja ettevõtjate töötsüklit alates mandrile arstile juurde saamisest kuni Hiiu Pagari toodete jõudmiseni logistikakeskusesse, samuti sujuvat bussiliiklust.

Vallavanem Reili Rand selgitas, et Hiiumaa kogukond on olnud pikka aega ootuses, et parvlaevade põhisõiduplaan hooajast sõltuvalt ei muutuks. "Hiiumaa elanike ja ettevõtjate jaoks on samuti tähtis, et Heltermaa–Rohuküla suunal oleks aastaringselt vähemalt kuus väljumist ühel suunal päevas. See annaks kindlust hiidlaste tavapärasele liikumisele ja toetaks ka ettevõtluse arengut," ütles Rand. "Rõõmustame, et riik on hiidlaste vajadusega arvestades 2020. aasta riigieelarvest selle jaoks vahendid kavandanud."

Uus sõiduplaan annab võimaluse Heltermaa–Rohuküla liinil hiidlaste kauaoodatud aastaringse põhigraafikuga sõitma hakata juba 2020. aasta algusest. Praegu on Heltermaa–Rohuküla liinil piletimüük avatud 5. jaanuarini 2020.

Eesti riigi ja TS Laevad OÜ vahel sõlmitud sõitjateveo leping Rohuküla–Heltermaa liinil kehtib kuni 30. septembrini 2026.