« Tagasi

Vald, arenduskeskus ja töötukassa külastasid Tahkuna tuletorni

Septembri keskel, tuletornide suvehooaja lõpus külastasid valla, arenduskeskuse ja töötukassa esindajad Tahkuna tuletorni ja kohviku pidajat, et kuulda, kuidas hooaeg on läinud, ja anda innustust järgmiseks aastaks. 

Tahkunas võtsid lisaks tuletorni opereeriva ettevõtte OÜ Grus juhile Tõnu Laasile külalisi vastu samas tegutseva MTÜ Tahkuna Tuletorn juhatuse liige Laura Noodapera ja hooajal igapäevaselt uksi lahti hoidev Pärt Kalmus, kes hindasid, et sel aastal on külastajaid olnud rohkem, mullusest isegi veerandi võrra. Seega ei ole ka motivatsioon tegutseda hooaja lõpuks langenud.  

Kui mais-juunis on peamised külastajad välisturistid, siis juulis on eestlaste ülekaal ning see kuu on ka kõige tihedam. Sel aastal mõjutas Tuletorni külastatavust palju ka Kalana Saund, mis tõi hulgaliselt inimesi ka saare teise otsa. Oma põhjus võib ka olla selles, et Kalana Saundile ja Tahkuna Briisile tuleb sama sihtgrupp, nagu Tahkuna inimesed hindavad. Tahkuna tuletorni alal toimuvad sündmused nagu Tahkuna Briis ja muinastulede öö, kus tänavu esines Rainer Jancis, on MTÜ Tahkuna Tuletorn korraldada. Samuti on igal aastal programmis muuseumiöö. 

Septembris oli külastajaid taas vähem – päevas 10-20 – peamiselt välisturistid, vanemad inimesed. Ka mais käiakse kiirelt, ei ole nii palju aja veetmist, rääkis Pärt ja selgitas, et pigem lähevad loodushuvilised siis edasi metsadesse.  

Üheskoos arutati, millised võimalused on turismiks väljaspool hooaega. Tuletorni pidajad peavad potentsiaalseks Hiiumaa kuldset sügist, mil saab turundada ka tuult ja tormi ja pakkuda külastajatele loodusmatkasid. Selleks aga tuleks turismivaldkonna inimestel kokku leppida, et pingutada ühiselt ja olla septembris lahti.  

Väljakutsetest rääkides nimetas Tõnu tuletorni infrat ja olmet, sest praegu ei ole kohvikumajas vett, samuti tualetti. Arenduskeskuse esindajad soovitasid uurida toetusvõimalusi LEADER-programmist. 

Tulevikuplaanidest rääkides avaldas Laura lootust teha suuremat koostööd kunstivaldkonnas, et jõua ühise festivali korraldamiseni. Potentsiaalne on territooriumil asuva generaatorihoone kasutusse võtmine, et teha seal kunstiresidentuure ja korraldada seminare. 

Aitäh sooja vastuvõtu eest ja kohtumiseni järgmisel suvel!  

Tuletorni külastamine väljaspool lahtiolekuaegu on võimalik: seda eelneval kokkuleppel Tahkuna tuletorni operaatoriga ühekordse tasu eest. 

Külalised Tahkuna tuletorni juures

Foto: Liina Siniveer