Osavaldade moodustamine on valik, mis on hiidlastele kõige kasulikum, ütles Hiiumaa vallavanem Reili Rand: "See on mudel, mida hiidlased on tahtnud".
Hiiumaal 1. jaanuarist kehtiva omavalitsusmudeli järgi tegutseb saarel üks Hiiumaa vallavalitsus strateegiliste ülesaarelise juhtimise korraldamiseks ja viis osavallavalitsust endiste valdade piirides igapäevateemadega tegelemiseks.
"Hiidlaste hirm enne ühinemist oli, et juhtimine jääb inimestest kaugemale," ütles Rand ja lisas, et see hirm sai osavaldade moodustamisega maandatud. "Osavaldadega tagame, et igas piirkonnas on heas mõttes peremees või perenaine, kes hoiab piirkonna arengul kätt pulsil."
Rand avaldas lootust, et Hiiumaa pooleteisttasandiline omavalitsusmudel aitab kaasa juhtimiskvaliteedi tõstmisele. "Ühinemise sisuline väärtus on, et omavalitsuse teenistujatel on võimalik spetsialiseeruda," ütles vallavanem. Ta märkis, et töö maht ühinemisega seoses ei vähene, kuid elaniku jaoks avaliku teenuse kvaliteet paraneb. "Taani kogemus näitab, et efektiivsus ja kulude kokkuhoid tuleb 7-8 aastaga, kui on välja töötatud terviklikud mudelid," lisas Rand.
Alates 1. jaanuarist hakkas Hiiumaal lõplikult toimima uus omavalitsuskorraldus: tööd alustasid uute struktuuridega kuus uut ametiasutust: Hiiumaa vallavalitsus ning Emmaste, Kõrgessaare, Käina, Kärdla ja Pühalepa osavallavalitsus. Osavaldade moodustamisega said volitused ka osavallakogud. Alustanud on kolm osavallavanemat: Käina osavallavanemana Omar Jõpiselg, Emmaste osavallavanemana Hergo Tasuja ja Pühalepa osavallavanemana Liili Eller.
Hiiumaa valla pressiteade
5. jaanuar 2018