« Tagasi

Jätkusuutlik Hiiumaa: OÜ Tahe – meie plaan ei ole suureks kasvada

OÜ Tahe on juriidiline nimi Heli Hahndorfi ja Kalle Talvi pereettevõttele, mis tegutseb Pähkli talu Hiiumaal. Üheskoos tegutsevad Heli ja Kalle südame ja hingega mitmel alal. "Kõik meie tegevused on alguse saanud entusiasmist ja huvist midagi proovida, katsetada või oma tarbeks valmistada," ütles Heli. See, et hobidest on välja kasvanud töö, on tema sõnul puhas rõõm.

Kuna Helil ja Kallel on suur tahtmine teha kõike, mida nad teevad, siis nii saigi nende ettevõte nimeks Tahe, sest see on nende üks olulisemaid iseloomujooni.

Kolm põhitegevusala

 

Heli ja Kalle toimetavad põhiliselt kolmel alal – kõik hiiumaised ja kohalikul toorainel põhinevad.

Heltermaa Käsitöömaja on Tahe esinduspood, mis on avatud suvekuudel. Muul ajal toimib e-pood kasitoomaja.com. "Talveperioodil pakime ettevõtetele kinkepakke ja neid ikka hiiumaistest toodetest," märkis Heli. Lisaks on Heltermaa Käsitöömajas suur valik Hiiumaa käsitöömeistrite ja kohaliku toidu valmistajate toodangut. Heli sõnul on nad väga uhked ja tänulikud, et Hiiumaal on nii palju imetoredaid tooteid ja tootjaid.

Hiiuihuhooldus on looduskosmeetika bränd, mis on loodud loodussõbraliku ja kohaliku tooraine väärindamisele mõeldes. Heli ja Kalle toodavad looduslikku käsitöökosmeetikat nagu näiteks seebid, mokamäärded, ihuhõõrujad jne.

Kolmas ettevõtmine Hiiumaa käsitööjoogid, on keskendunud leedripuu väärindamisele. "Aga mitte ainult. Pudelisse ja purki jõuab veel teisigi Hiiumaa pinnal kasvanud taimi nagu kadakas, angervaks, astelpaju, mustikas, rabarber, pohl jne," lisas Heli.

 

Toodavad rõõmu ja hea tujuga

 

 

OÜ Tahe tootmisprotsess baseerub eranditult käsitööl. "Ikka rõõmu ja hea tujuga," lisas Heli.

Kogu protsess algab tooraine kogumisega Hiiumaa metsadest, mere äärest ja karjamaadelt ning lõppeb pakendamise ja müümisega.

Küsimusele, mis on Heli ja Kalle tulevikuplaanid, vastavad nad mitte ootuspäraselt ja ebaharilikult: "Meie soov ja plaan ei ole suureks kasvada. Me arvame, et ei pea kogu aeg kasvama." Heli lisab, et võib jääda ka väikeseks pereettevõtteks ja elada vastavalt jõudlusele ja vajadusele. Tema sõnul tuleb kohalikku ressurssi kasutada tasakaalukalt.

Tekst: Kärolyn Kivistik, vallavalitsuse avalike suhete spetsialist

Foto: Kersti Teär

„Jätkusuutlik Hiiumaa" on artiklite sari, kus tutvustame UNESCO programmialal „Inimene ja biosfäär" toimetavaid Hiiumaa ettevõtteid, kes majandavad saare hoitud elukeskkonnas loodusega kooskõlas.