« Tagasi

Kärdla Keskväljaku ümberehitamine

Hiiumaa valla esimese eelarve kontekstis tutvustame uuesti tänavu alguse saavaid suurprojekte. Kärdla Keskväljaku ümberehitamiseks viiakse sel aastal läbi projekteerimine, milleks on vahendeid ette nähtud 100 000 eurot. Keskväljaku maksumus kokku on 1 859 000 eurot, millest toetuse suurus 1 580 000 eurot. Omafinantseering kaetakse laenu arvelt.

Hiiumaa valla arhitekt-planeeringute spetsialist Jürgen Vahtra tutvustas veebruaris toimunud koosolekul Kärdla Keskväljaku ümberehitamise projekti, millega kujundatakse ümber üle 9000 ruutmeetri liikluslahendused, lisatakse lipuväljaku funktsioon, väljaku keskele tehakse pergalo, mänguväljak, veesilm koos purskkaevuga, rohealad ja talvisel ajal ka uisuväljak. Kärdla keskväljak muutub inimestele atraktiivsemaks ja luuakse eeldused selleks, et linnasüdames tekiks kaasaegne keskkond ennekõike kohalikele elanikele, aga ka Kärdla külalistele.

Vahtra ütles, et Keskväljaku ehitamine on vajalik, sest praegu on kogu tegevus surutud kitsasse serva ümber väljaku ja väljak ise on vaid autode päralt. Projekti planeerimisse on olnud kaasatud nii piirkonna ettevõtjaid kui vallakodanikud avalike koosolekute kaudu, et leida parim lahendus.

Keskväljak on jagatud mitmeks eriilmeliseks osaks. Oluliselt paranevad kerg- ja jalgsiliiklejate liikumisvõimalused ja ohutus. Uus madalakasvuliste puudega allee kulgeb mööda Rookopli tänavat. Põhjaosas asuvas dendroparklas on 41 kohta autodele (täiendavalt 16 parkimiskohta kaupluse COOP ees, kokku kavandatud parkimiskohti 75). Üle Keskväljaku on paigutatud kuusepuid, millest sirguvad väärikad jõulupuud. Sademed on suunatud vihmapeenrardesse.

Lipuväljak on mitmekülgselt kasutatav: keskel asuv kuuest paviljonist koosnev bergola pakub varju tuule ja vihma eest, lisaks koht avalikule raamatukogule, erinevaid istumisvõimalusi ja võimalik turu funktsioon. Paviljonide sisemusse jääb hooajaliseks tegevuseks mõeldud õu. Paviljonides on elektriühendus ja eeldused vee- ja kanalisatsiooniühenduse rajamiseks.

Väljakule tuleb ka purskkaev, kaks arteesiakaevu ja lipumastid, ääres paiknevad istumiskohad. Purskkaevu veesurve ja -juga on reguleeritavad, võimaldades tekitada nö udupilve kui ka erineva kõrgusega jugasid.

Keskväljaku lõunaosa moodustab valdavalt pehmete katenditega ja haljastatud park, kus leidub mänguvahendeid erinevatele vanusegruppidele, piknikukohti, eriilmelisi istumiskohti, jõulukuusk. Üheksa pinnasest ja kolm betoonist küngast tekitavad vaheldusrikka keskkonna, mille seas leiavad erinevatel aastaaegadel tegemist erineva vanuse ja huvidega noored. Püsikute ja põõsastega haljastatud künkad pakuvad varju ja põnevaid radu. Murukattega künkad sobivad pikutamiseks, mängimiseks, liulaskmiseks, üles-alla jooksmiseks ning talvisel ajal kelgutamiseks. Betoonist reljeefid sobivad eelkõige rula, ratta või tõukeratta entusiastidele ja ka spontaanseks mänguks.

Liivakasti juurde püstitatakse kaks väikest kiike ja liumägi. Väljakult leiab ronila, kaks batuuti, puidust hiiglasliku käbiskulptuuri, lepapalkidest ja looduslikest maakividest rajad. Kultuurikeskusesse viivast sillast lõunasse, Liivaoja kaldale on kavandatud puidust ojatrepp.

Projekti maksumus kokku on 1 859 176 eurot, millest Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toetuse suurus on 1 580 300 eurot. Omafinantseering kaetakse laenu arvelt.