« Tagasi

Kassaris on sinivetikate oht!

Terviseamet andis täna teada, et Kassari supluskohas on silmaga näha hõljumit, mis võib olla sinivetikas. Rannast võetud veeproovi tulemus selgub paari päeva pärast.  

Terviseamet palub suplejatel olla ettevaatlik. Sinivetikaid sisaldavas vees suplemine võib olla eelkõige ohtlik lastele, allergikutele ning loomadele. Pärast suplemist tuleb end duši all pesta. Sinivetikaterohke suplusvee neelamine on kahjulik.  

Sinivetikaterohkest veest püütud kala tuleb hoolikalt puhtas vees pesta ning mitte tarvitada toiduks kala maksa ja rupskeid.  

Mürgistuskahtluse korral tuleks pöörduda kas oma perearsti poole või helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse ööpäevaringsele infoliinile 16 662.  

Mürgistuse vältimiseks ei tohi saunaveeks, söögi tegemiseks ega joomiseks kasutada sinivetikaid sisaldavat vett, sest vetika toksiinid ei lagune isegi keetmisel. Sinivetikaid sisaldavat vett ei tohiks kasutada ka taimede kastmiseks.  

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada peamiselt sinivetikarikast vett juues. Sellise vee neelamisel on täiskasvanutel harva tõsist mürgistust esinenud, eelkõige on ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed ja koduloomad. Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist.   

Sinivetikamürgituse sümptomid võivad sarnaneda tavalise gripi omadega, esineda võib naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud, huulte kipitamine ja pragunemine ning tasakaaluhäired.