« Tagasi

Kus Su helkur on?

Suveaeg on kiirelt lõpule jõudnud ja õhtud järjest lühemaks jäänud. Et pimedal ajal liikluses enda ja oma lähedaste turvalisus tagada, tuleks üle vaadata nõuded jalakäijate ja kergliiklejate varustusele. 

Jalakäija ohutust aitab pimedal ajal tagada helkur. Helkur tuleb kinnitada riiete külge nii, et seda oleks näha nii eest kui selja tagant. Kõnnitee puudumisel on kõige turvalisem liikuda vasakul pool teed ning seetõttu tuleks helkur kinnitada alati paremale ehk sõiduteepoolsele küljele. Tähelepanu tuleb kindlasti pöörata ka sellele, et tihipeale võib vaid haaknõelaga kinnitatud helkur kaduma minna ning seetõttu soovitame helkuri siduda näiteks riiete küljes oleva luku või mõne aasa külge. 

Olukorras, kus helkur on koju ununenud või riideeseme küljest kaduma läinud, võib selle asendada mõne muu valgusallikaga. Suureks abiks saab olla mobiiltelefoni või nutikella taskulamp. Nende valgusallikate puhul tuleb aga arvestada sellega, et need näitavad valgust vaid ettepoole, mistõttu tuleks kandjal lähenevat sõidukit kuuldes valgusallikas suunata selle sõiduki poole, et ennast paremini nähtavaks teha.  

Pimedal ajal jalgratta, tõukerattaga või mõne muu kergliikuriga sõites tuleb meeles pidada, et sõiduvahendi kohustusliku varustuse hulka kuulub ka valgustus, mis aitab tõsta juhi nähtavust. Näiteks jalgratta puhul peab ees olema valge ja taga punane tuli ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur. Kergliikuritel peab ees olema samuti valge ja taga punane tuli ning külgedel kollane, punane või valge helkur või tuli. 

Kui mõne sõiduvahendiga sõidetakse sõiduteel, tuleb kindlasti liikuda sõidutee paremas servas ehk autodega ühes suunas. Nii on kergliikleja lähenevale autojuhile kõige paremini nähtav. Kui jalgrattale on tuled korrektselt paigaldatud ja töös, jääb autojuhtidel piisavalt aega, et kohandada ennast vastavalt sõiduteel liikuvale kergliikujale või vajadusel kiiresti reageerida. Lisaks soovitame kergliiklejatel pimedal ajal sõiduteel liigeldes kasutada helkurvesti, et autojuhid neid juba võimalikult kaugelt märkaksid. 

Soovin kõigile turvalist liiklemist! 

Otto Grünberg 

Kärdla politseijaoskonna piirkonnapolitseinik