Lembit Sauer 90!

29. oktoobril tähistas 90. sünnipäeva Hiiumaa spordilegend Lembit Sauer.

Lembit Sauer sündis 1934. aastal Hiiumaal Pühalepa vallas Hiiesaare külas Tooma talus. Palade kooli lõpetamise järel 1950. aastal õppis ta Tallinna kehakultuuritehnikumis, mille kiitusega lõpetamise järel 1953. aastal asus õppima Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonda, mille lõpetas 1957. aastal. Sprinterina saavutas ta väljapaistvaid tulemusi tulles Eesti meistriks nii täiskasvanute kui juunioride hulgas ning võites medaleid kõrgkoolide, Tartu ja Eesti meistrivõistlustel. Nõukogude Liidu kõrgkoolide meistrivõistlustel võitis ta 2 medalit. Üleliidulistel maanoorte esivõistlustel võitis ta individuaalselt 4.koha ja teatejooksus Eesti koondisega pronksmedali. Ta kuulus Eesti ja maaspordiühingu „Jõud" koondisesse. Hiiumaa spordielus on ta tegev alates 1949. aastast algul sportlasena, hiljem treenerina ja spordiorganisaatorina. Aastatel 1958, 1959 ja 1960 valiti Sauer Hiiumaa parimaks sportlaseks.

1962. aastast alates tegutses ta võrkpalli- ja kergejõustikutreenerina. Tema juhendatud Kärdla Keskkooli noormehed võitsid Eesti koolinoorte esivõistlustel võrkpallis esikoha ning neiud tulid korduvalt VSÜ „Jõud"-i meistrivõistlustel medalitele. Eesti noortekoondisesse jõudsid 13 tema juhendatud noort. L. Sauer töötas algul Kärdla Keskkoolis õpetajana, seejärel kuni 1996.a. Hiiumaa haridusosakonnas, olles metoodikakabineti juhataja, juhataja asetäitja ja osakonna juhataja. 1993.a. omandas Tallinna Pedagoogilises Instituudis teise kõrghariduse. Spordiühingu „Noorus" Hiiumaa esimees  oli ta aastatel 1965- 1992. Tema eestvedamisel loodi 1976. aastal Hiiumaa laste- ja noorte spordikool. Suured teened on tal Kärdla Polgu võimla ja  Kärdla staadioni rajamisel.  Sauer on olnud mitmete Hiiumaal korraldatud vabariiklike suurvõistluste peakohtunik või peakorraldaja. Kõige olulisem neist on 1958. aastal ellu kutsutud Hiiumaa võrkpalliturniir. Selle turniiri järjepidevalt toimumise eestvedajaks oli Sauer üle 50 aasta. Hiiumaa valdade suve- ja talvemängudel oli ta peakohtunikuks, samuti Hiiumaal toimunud vabariiklikel kalurikolhooside suvespartakiaadidel ja ETV 10 olümpiastarti finaalvõistlustel. 1982. aastal Paladel toimunud Eesti koolinoorte meistrivõistlustel orienteerumises oli ta peakohtunik. Võistlus tunnistati Eesti parimaks koolinoorte võistluseks sel aastal. 2006. aastal B7 mängudel Kärdlas oli ta lapselaps Triin Sauer peakohtunik, Lembit tema abi. Võistlus tunnistati aasta parimaks kergejõustiku võistluseks Eestis ja Triin Sauer aasta parimaks noorkohtunikuks. Aastatel 2003, 2004 ja 2005 organiseeris ta Kärdlas kergejõustikupäevad, kus osalesid ka Eesti parimad kergejõustiklased. 2011. ja 2012. aastal organiseeris ta Taavi Peetre mälestusvõistlused kergejõustikus. Tema eestvedamisel alustati 2021.aastal Anne Golubi mälestusvõistluse korraldamist.

Kogu elu on Lembit Saueri hobiks olnud kalapüük. Aastatel 1970- 2002 juhendas ta Kärdlas noorkalurite ringi, korraldati noortele suvelaagreid. Ta on valitud Soome Harrastuskalurite Ühingu auliikmeks.

Lembit Sauer on alati kaasa rääkinud Hiiumaa ja Kärdla elu ja looduse probleemide lahendamisel. Ta on  kuulunud maakonna volikokku. Kahel korral oli Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupi  liige, ühel korral juhtides selle tööd.  Oli valitud ka Kärdla pensionäride nõukogusse. Tänasel päeval on ta Kärdla bridziklubi ja MTÜ Klubi Pühalepa Vanameeste klubi asutaja liige.

Energiat huvitavate ideede elluviimiseks jätkub tal ikka. Nii korraldas ta aastatel 2007 ja 2008 näitused „Vana diplom meenutab". Kokku on pandud albumid Hiiumaa parimatest sportlastest, elutööpreemia saanud ja manalateele läinud Hiiumaa spordiinimestest. 16. septembril 2014 toimus Kärdlas Lembitu eestvedamisel ajalooline spordikonverents „Meenutades minevikku, hinnates olevikku". SL „Jõud" tunnustas antud spordikonverentsi aasta parimaks piirkondlikuks spordisündmuseks. 5.jaanuaril 2019 teoks saanud Hiiumaa spordiaasta pidulik üritus „Väärtustades tehtud ja tehtavat Hiiumaa spordielus" oli tema poolt algatatud. 2021. aastal pani ta kokku näituse „Naised Hiiumaa spordis". 2023. aasta 17.veebruaril toimus tema ettepanekul Hiiumaa võrkpalli 100. aastapäevale pühendatud üritus Hiiumaa spordihoones „Võrkpallisajand Hiiumaal". EMSL „Jõud" tunnistas juubeliürituse aasta parimaks spordisündmuseks Hiiumaal.

Hiiessaare küla ajalugu on talletatud tänu Lembit Sauerile. 2015.aastal ilmus Lembit Saueril raamat „Hiiumaa spordi lugu 1946- 1960".

Lembitu suureks huviks on koorilaul. Erinevatel kontserditel on ta ikka kuulajate hulgas.

Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp tunnustas Sauerit 2003. aastal elutööpreemiaga. Kärdla linnapreemia pälvis ta 2007. aastal. 2014. aastal autasustas Hiiu Vald Lembitut elutööpreemiaga ja Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp omistas talle preemia „Tänu ja kummardus". 2019. aastal tänas Eesti Olümpiakomitee teda tänukirja, samuti pälvis ta EMSL"Jõud" ja Hiiumaa valla tänukirjad suure panuse eest läbi aastakümnete Hiiumaa spordielus. Samal aastal paigaldati talle Kärdla staadionil tänupink. 2023. aastal tänas Eesti Võrkpalliliit Lembit Sauerit tänumeene ja tänukirjaga. 2024.aastal valmis tal raamat „Hiiumaa kergejõustik 100". Ta oli initsiaatoriks Hiiumaa kergejõustiku 100. juubelit tähistavate ürituste korraldamiseks. 2024. aastal autasustas Eesti Kergejõustikuliit teda tänukirjaga.

2020. aastal pärjati teda Hiiumaa valla esimese aukodaniku tiitliga.