« Tagasi

SA Hiiumaa Sadamad: uus hooaeg läheneb

Kevad on käes ja läheneb paadikohtade broneerimine 1. mail algavaks uueks navigatsioonihooajaks. Valla sadamaid Kärdlas, Orjakus ja Sõrul kodusadamana kasutavate aluste omanikele muutub kaikoha taotlemine mugavamaks: sadamate kodulehel tuleb täita aluse deklaratsioon ja nõustudes kodukorra tingimustega, on kaikoha avaldus valmis. Selle alusel väljastatakse arve, mille tasumise järel on kaikoht kindlustatud. Hiiumaa Sadamad on arvestanud, et eelmise aasta kaikoha omanikud saavad sel hooajal endale enamasti sama koha. Väiksemaid muudatusi võib siiski ette tulla - Sõrul seoses sadama laiendustöödega ja Orjakus ujuvkaide sildumiskohtade muutmisega. Muudatused lepitakse iga paadiomanikuga eraldi kokku.  

Orjaku sadamas ja Sõru jahisadamas on kaikohtadele ootejärjekord, muudatustega luuaksegi kaikohti juurde ja iga aluse omanik peaks endale sobiva koha saama. 

Aluse deklaratsioone saab täita Hiiumaa Sadamad uuel kodulehel www.hiiumaasadamad.ee.

Sõru jahisadama rekonstrueerimine muudab veeliikluse sadamas mugavamaks ja ohutumaks, lisandub kaikohti, valmib ligi 60 meetrit uut kailiini ja slipp suuremate aluste veeskamiseks. Basseini veealuse osa tööd lõpevad enne uue hooaja algust ja vesi lastakse sadamasse tagasi veel aprillikuus. Väiksemad tööd kai peal jätkuvad varasuveni.  

Kalana jahisadama ehitus on seevastu alles algamas. Ehitaja plaanib enne suviste keskkonnapiirangute algust töödega alustada, kuid suur osa ehitusest jätkub suve lõpus ja sügisel. Veeliikluseks avatakse uus Kalana jahisadama 2023 hooajal.  

Keskkonnahoid on Hiiumaal tähtis teema. Kui oled sadama või ranna külastaja, saad kaasa aidata sellega, et sorteerid prügi õigesse konteinerisse, kasutad ametlikke tualette ja pesemisvõimalusi ning säästad puhast vett. Ka sel hooajal on Kärdla ja Orjaku sadamas lehvimas Sinilipp, mis on rahvusvaheline kvaliteedimärk. Sinilipu programm edendab randade ja väikesadamate kestlikku arengut eelkõige neljas kategoorias: veekvaliteedi, keskkonnajuhtimise, keskkonnahariduse ja turvalisuse osas. Keskkonna hoidmisel ja Sinilipu saamisel on oluline nii valla elanike, külaliste kui ka omavalitsuse panus. Keskkonnasääst on ka üks Interreg CBSmallPorts projekti eesmärke. Kärdla ja Orjaku sadamad osalevad projektis ja selle raames paigaldatakse sadamatesse energiatõhusad valgustid ja korrastatakse sadamate elektripaigaldis. Välja vahetatakse kaidel olevad teeninduspostid, mis ajaga kannatada on saanud ja sadamad muutuvad sammukese kenamaks.  

Liina Härm 
SA Hiiumaa Sadamad juhataja