« Tagasi

Selgunud on kaunid Hiiumaa kodud

Selgunud on maakondliku konkursi „Eesti kaunis kodu 2021" Hiiumaa võitjad, kes esitatakse vabariiklikule konkursile.  

Maakondlikule konkursile esitatud objektidest valiti komisjonile hindamiseks seitse kodu, mille hulgast omakorda valiti välja kolm, kes esitatakse vabariiklikule konkursile: Silvi Orvik, Liina ja Raigo Sahtel ning Anne ja Ivo Eesmaa. 

  

Silvi Orviku kodu Kärdlas 

Kärdla lõunapiiril asub mõnus vaikne tänav, mille äärest leiab proua Silvi idüllilise koduaia. Oma 3000m2 koduaia on perenaine aastakümnete jooksul kujundanud müstiliseks seiklusmaaks, millesse on põimitud aiamaa, iluaed, seitse erinevat lõõgastumise kohta, kaladega tiik, laste mänguala ning kaks erinevat varjualust, millest ühte kutsutakse hellitavalt „sääsepesa kohvikuks".  

Aias on esindatud nii kõrgtaimestik kui väga palju erinevas vormis madalaid haljastusvorme, mis moodustavad üheskoos toreda terviku.  

Koduaia kujundamisel on rõhku pandud taaskasutusele. Perenaise sõnul püütakse leida kõigele oma koht, et võimalikult vähe peaks vanu asju ära viskama ja uusi ostma, ning seega näiteks on väga leidlikult väravas ära kasutatud raudvoodi otsad. 

  

Liina ja Raigo Sahteli kodu Kärdlas 

Kärdla linna keskel asub kõrvaline linnatänav, mis viib meid hästi hoolitsetud ja pühendumusega loodud koduni. Perenaine Liina on loonud oma kodust avarate vaadetega, samas piisavalt varjatud koduaia, millesse on põimitud lummav roosiaed, võimsad ja lopsakad kiviktaimlad ning meeli paitav Itaalia stiilis aianurk, kus leiavad tegevust ka lapsed. Liina ja Raigo kodu iseloomustavad erinevad püramiidjad kõrged taimevormid, mis ühelt poolt kaitsevad kodu, teisalt on vastupidavad karmidele tuultele, mis võivad Hiiumaal esineda. 

  

Anne ja Ivo Eesmaa kodu Pühalepa osavallas  

Mandrilt Hiiumaale saabudes leiab mõne kilomeetri pärast Anne ja Ivo kodu, mis on pühendumusega üles ehitatud. Esialgselt poena kasutuses olnud majast on pererahvas ümber ehitanud õdusa talumaja, milles elavad harmooniliselt koos kolm põlvkonda. Haljastuses leidub nii mikro- kui makrovorme. Suur kiviktaimla moodustab maja eespool madala haljastuse, mida iseloomustab tohutu liigirikkus, samas on kõik läbimõeldult paigutatud. Tagapool aias on säilitatud põlispuude ala, mis on kombineeritud varjulembeliste taimedega. Kujunduselementidena on kasutuses vanad puud ning hoovist leiab ka traditsioonilise kiviaia. Hoovis leiab mitmeid kõrvalhooneid nagu saun ja maakelder ning harmooniliselt sobiva väliköögi, kus pererahvas saab koguneda ning nautida söögitegemist ja ühiselt laua taga olemist. 

Hiiumaa vallavalitsus tänab kõiki osalejaid, kes komisjoni liikmeid lahkelt vastu võtsid ning loomulikult ka neid, kes on seda ilu enda ümber märganud ja kandidaate esitasid.  

Hiiumaa vallavalitsus koostöös MTÜga Eesti Kodukaunistamise Ühendus jätkab üldrahvalikus liikumises „Eesti kaunis kodu" osalemise traditsiooni, mille missiooniks on luua, vahendada ja talletada väärtusi, mis toetavad Eesti kodukultuuri arengut. 

Vaata pilte Hiiumaa valla Facebooki lehel.