Kerksuskeskused Hiiumaal
26.01.2025
KOGUKONNA VALMISOLEK
Meie valmisolek erinevates kriitilistes olukordades hakkama saada sõltub suuresti meist endist.
Kuidas oleme valmis oma küla või kandiga, on mõistlik kaardistada. Selleks sobivaid abimaterjale on koostanud Pärnumaa kolleegid, pannes kokku kogukondade kriisitöövihiku ja küsimustiku, millele vastuseid otsides astute suure sammu iseenda võimaluste ja oskuste hindamisel. Täpsemalt:
https://pol.parnumaa.ee/siseturvalisus/kogukondade-kriisitoovihik
Teareetilisema teadmisega on kogukonnakriisiplaani materjali kokku pannud virumaalased: kriisiplaani koostamine
KERKSUSKESKUS
Kerksuskeskuse mõiste on toonud meie sõnavarasse Päästeamet. Mõiste „kerksuskeskus" on tuletatud ingliskeelsest sõnast resilience, mille eesmärk on toetada võimet taastuda ehk kerksust, tagada kogukonnale kriisi korral psühholoogiline kindlus ja turvaline peatuskoht. Sisult võib seda nimetada ka kriisiaja infopunktiks.
Kerksuskeskus koosneb kahes poolest:
- hoone, mis jääb soojaks ja elektriga varustatuks ka kriisi korral, nt elektrikatkestuse ajal;
- inimesed, kes on selles hoones valmis teisi aitama.
Kerksuskeskus asub kriisolukorras tööle kogukonnale tuttavates hoonetes ja aitab inimestel uute oludega kohaneda: saada teada, mis on juhtunud, millal on oodata olukorra lahenemist. Lisaks infole saab esmast abi: telefoni laadida, tassikese sooja jooki või süüa, pikutada, tualetti kasutada jne.
Kerksuskeskuste loomine nii Hiiumaal kui ka mujal Eestis on algusjärgus. Eriti olulised on piirkondades, kus on hulgaliselt kortermaju, sest elektrikatkestuse korral ei pruugi tavapäraselt toimida.
Kerksuskeskusteks on üheksa toimepidevat hoonet olemas, mis enamasti on kortermajade läheduses.
- Emmaste keskuses Emmaste vallamaja;
- Hellamaal perekeskus;
- Kõpus rahvamaja
- Kõrgessaare päevakeskus (endine vallamaja) Kõpu tee 8 Kõrgessaares;
- Käinas Elamuskeskus Tuuletorn, Mäe tn 4;
- Kärdlas Hiiumaa Spordikeskus, Põllu 27;
- Laukal seltsimaja, Käina tee 32;
- Paladel spordihoone või koolimaja, Kõlunõmme külas;
- Putkastes Samaaria Misjoni hooldekodu;
- Pühalepas Vaba Aja Keskuse noortekeskus, Suuremõisas Lossi tee 1.
Hiiumaa kerksuskeskused kaardil
Kerksuskeskused rajatakse enamasti olemasolevatesse toimivatesse hoonetesse, mis on inimestele lähedal, kus nad on harjunud käima ja kus on oma küte või generaatorivõimekus Kerksuskeskusena toimetamiseks ei ole seniseid tegevusi vaja muuta.
Kerksuskeskuse avamise otsustab reeglina kriisikomisjoni juht ja sellest teavitatakse kogukonda. Kerksuskeskus on kriisiks nõu, abi ja infot pakkuv koht, mis on avatud kokkulepitud kellaaegadel ja reeglina ei tööta ööpäevaringselt.
Omavalitsuse poolt oleme tihti aidanud vajadusel valmisolekuga elektrikatkestuseks, seega generaatori ühendamiseks vajalike elektritöödega. Kõpu rahvamaja ja Lauka seltsimaja on generaatorivalmiduseks ja generaatori soetamiseks raha saanud oma koostatud projekti alusel. Samuti oleme toeks kerksuskeskuse personalile - varustame infoga, teeme koolitusi ja anname ka mõningat inventari, nt toidutermosed jne. Varustuse osas on Hiiumaa palju tuge saanud Päästeameti kriisivalmiduse projektides.
Kõige olulisem on kerksuskeskuste töötajatega koos läbi mõelda, milline infokanal voolukatkestuse korral tööle jääb, et kriisistaabi operatiivinfo jõuaks kiiresti kohapealsete elanikeni. Mõnes piirkonnas ei ole kerksuskeskuseks eraldi hoonet vajagi. Kui sealsed majapidamised on juba iseseisva elektrivõimekusega, piisab aktiivsest inimesest, kes on valmis selle piirkonna elanikele kriisistaabist saabuvat infot jagama ja vajadusel staabile ka kohalike elanike murekohtasid edastama.
Nagu mainitud, oleme kerksuskeskustega alles stardijoonel.
NB! Hea lugeja, kui soovid panustada oma kogukonna turvalisusesse kerksuskeskuse või evakuatsioonikohas vabatahtlikuna abiks olles või Sinu lähiümbrus vajaks ka kerksuskeskust, anna, palun, märku kriisvalmiduse spetsialistile Piret Sedrikule, tel 505 5593. Kerksuskeskuse eduka toimimise aluseks on kohapealne sädeinimene, kes on kriisistaabile otsekontaktiks ja leiab endale kerksuskeskusesse meeskonna.
Kerksuskeskustest saab põhjalikumalt lugeda Päästeameti kodulehelt