Transpordiuudised

« Tagasi

Sõru-Triigi liin vajab tihedamat laevagraafikut

Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja ja Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk saatsid regionaalminister Madis Kallasele ühispöördumise, et tihendada praamiliiklust Sõru–Triigi liinil.   

Suursaarte vahelise liini veomaht on aastaid püsinud ühel tasemel. 2022. aastaks kavandas riik 1522 reisi, selleks aastaks 1524. Septembri keskpaigast aprilli alguseni on teisipäeviti, neljapäeviti ja laupäeviti vaid üks väljumine kummastki sadamast.   

Hiiumaa vallavanem Hergo Tasuja ütles, et suursaared on üha tihedamalt seotud toime- ja majandusruum. "Laevagraafikust sõltub otseselt, kuidas areneb majandus, kuidas on tagatud teenused ning toimib koostöö," lisas Tasuja.   

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile saadetud pöördumises seisab, et vallavanemad peavad vajalikuks aastaringselt minimaalselt kaks väljumist kummastki sadamast. Südasuvel kasvab reiside arv lühikese perioodi jooksul neljani, kuid statistika näitab, et sõitjaid oleks ka viiel.  Lisaks võiks väljumiste kellaajad olla tööpäevadel ja nädalavahetusel erinevad.  

Pöördumises on toodud välja rida põhjuseid, mis vajadust toetavad:    

Hiiumaa ja Saaremaa on iga aastaga järjest tihedamalt seotud toime- ja majandusruum. Suursaarte vahel sõitva parvlaeva väljumisaegadest ja -sagedusest sõltub otseselt, kuivõrd on elanikele tagatud avalikud teenused, areneb ettevõtlus, toimib kolmanda sektori koostöö ning püsivad perekondlikud sidemed.    

Ettevõtluse poolt on välja toodud piima- ja metsandussektor ning erinevad hooldusteenused. Vähem reisijaid lubatakse ohtliku veosega reisidele, millega veetakse Saaremaalt Hiiumaale gaasi. Järjest enam on suursaartel ühiseid ametnikke, kes peavad korrapäraselt teenindama mõlemat saart. Liikumisi on ka koolide vahel: naabersaare õpilasi on nii Hiiumaa kui Kuressaare ametikoolis, samuti vajaks liikumisvõimalust lektorid.   

Eriti keeruline on ühise majandus- ja haldusruumi toimimine talvehooajal, mil sõidugraafik hõreneb. Näiteks saab Saaremaalt tulles Hiiumaal tööpäevaks valida vaid esmaspäeva ja kolmapäeva. Teistel päevadel, mil päevas on üks sõit Hiiu- ja üks Saaremaa poolt, tuleb kas ööseks Hiiumaale jääda või mandri kaudu ringiga tagasi Saaremaale sõita, mis on arvestatav aja- ja rahakulu.   

Pöördumise täistekst Hiiumaa valla dokumendiregistris.