« Tagasi

Täna avati Kärdla meteoriidikraatri mudelväljak ja Paluküla paepank

Täna avati Palukülas Kärdla meteoriidikraatri mudelväljak ja Paluküla paepank. Idee üks autoritest Palade loodushariduskeskuse juhataja Karin Poola ütles avamisel, et nii suur projekt võeti ette neljal põhjusel. Esmalt, et Hiiumaal oleks õppeväljak kus tutvuda saare geoloogia ja meteoriidikraatriga. Teiseks, et kõik, kes Hiiumaale tulevad, saaks teada kuidas esimene osa Hiiumaast merest ligi 500 miljonit aastat tagasi kerkis, kui Uus-Meremaa kandis meteoriit maale kukkus.  

Kolmandaks, kogukond, need inimesed kes Palukülas ja selle lähistel elavad - see on nende lapsepõlve maa ja kõik on siia alati väga oodatud. Neljandaks ei saanud Poola bioloogina mainimata jätta, et väljad meteoriidikraatri ja paemurru lähistel on väga liigirikkad – seal kasvab tohutult erinevaid taimi, värviliste õitega puid ja põõsaid.  

Tiit Leito sõnul sai õppeväljaku kontseptsioon paika juba 12 aastat tagasi, aga ideed on aastatega muutunud. "Kogu maastiku geoloogilist osa ei oleks saanud teha ilma geoloog Kalle Suurojata, kelle juhtimisel kõik tehtud on," ütles Leito. Suuroja kaitses 1996. Aastal Tartu Ülikooli geoloogi instituudis teadusmagistri kraadi tööga "Formation and development of Kärdla impact crater". 

Kärdla meteoriidikraater on ligi nelja km läbimõõduga ja tekkis sadu miljoneid aastaid tagasi teiselpool ekvaatorit. Mudelväljak annab ruumiliselt tajutava pildi Kärdla kraatri suurusest ja proportsioonidest. Mudelväljak on 100- kordse vähendusega kraatri tegelikust suurusest. 
 
Mudelväljaku osaks on kolme meetri kõrgune kirdesuunalise kallakuga paepaljand. 

Lisaks Tiit Leitole, Karin Poolale ja Kalle Suurojale andsid oma panuse Kärdla meteoriidikraatri mudelväljaku ja Paluküla paepanga valmimisse Hiiumaa vald, maaomanik Urve Männamaa, Kaspar Kibuspuu oma meeskonnaga, Indrek Rõbtšenko ja Tiit Kaljuste. 

Rohkem pilte Kärdla meteoriidikraatri mudelväljaku ja Paluküla paemurru avamisest valla Facebooki lehel.