« Tagasi

Tähelepanu liikluses!

Piirkonnapolitseinik Katre Nõmmerga tuletab liiklejatele meelde, et pimedal ajal on oluline end nähtavaks teha, arvestada talviste teeoludega ning varuda sihtpunkti jõudmiseks aega. 

  • Kinnita enda paremale küljele helkur või kanna helkurvesti 

  • Kontrolli enne liiklusesse minemist, kas su sõiduvahendil on olemas vajalikud helkurid ja tuled 

  • Vaata kriitilise pilguga üle oma sõiduvahend, et olla praeguseks aastaajaks ja selle muutlikkuseks valmis 

  • Talverehvide minimaalne libatud mustri jääksügavus on 3mm 

  • Varu talvel aega, et jõuda turvaliselt sihtpunkti.  

 

Märkamatult on kätte jõudnud aasta pimedamad ja kõledamad kuud. Nende kuudega kaasneb halb nähtavus ja muutlikud ilmaolud. Kunagi ei tea, millega ilmataat meid järgmisena üllatab. On äärmiselt oluline, et jalakäijad, kes on liikluses kõige haavatavamad, teeksid ennast võimalikult nähtavaks. Selleks on tänapäeval erinevaid võimalusi. Kõige odavamaks elukindlustuseks on helkur. Helkur kinnita alati enda paremale küljele, 50–80 cm kõrgusele maapinnast. Sellisel juhul oled autojuhile kõige paremini märgatavam.  

Üha rohkem on igapäevases liikluspildis helkurvesti kandmist. Helkurveste näevad sõidukijuhid juba kaugelt. Lisaks on mõistlik kanda heledaid riideid, mis paistavad pimeduses paremini silma kui tumedad riided. Kindlasti meenub igale autojuhile olukordi, kus jalakäijad on pimedal ajal riietatud tumedatesse riietesse ja neil puudub helkur. Halvimal juhul võib selline olukord lõppeda jalakäija jaoks kurvalt. 

Jalgratturid peaksid enne liiklusesse minemist kontrollima, kas nende sõiduvahenditel on olemas vajalikud helkurid ja tuled. Jalgrattal peab kindlasti olema ees valge ja taga punane helkur, pedaalide- ja kodarahelkurid. Halva nähtavusega ning pimedal ajal peab ees põlema valge ning taga punane tuli. Lapsevanemad, palun vaadake üle ka oma laste jalgrataste seisukord! 

Mootorsõidukijuhid peaksid kriitiliselt üle vaatama oma sõiduvahendi, et olla praeguseks aastaajaks ja selle muutlikkuseks valmis. Üle tuleks kontrollida mootorsõiduki esitulede seisukord, alustades sellest, et tuled oleksid puhtad ja korrektselt reguleeritud. Valesti reguleeritud tuled võivad pimestada vastutulevaid sõidukijuhte. Kontrollimist vajavad ka esiklaasi kojamehed ja esiklaas. Kui nende seiskord on halb, siis puudub vajalik nähtavusulatus.  

Üle ega ümber ei saa ka sõiduki talverehvidest. Talverehvide puhul on minimaalne lubatud mustri jääksügavus 3 mm. Probleemide ennetamiseks peaks rehvid välja vahetama juba siis, kui jääksügavus on 4 mm. Kui tavaliselt hakatakse rehvivahetusele mõtlema esimese lume saabudes, siis soovituslik on rehvivahetus ära teha enne ööpäevase temperatuuri langemist alla +7 °C. Lamellrehvidega on lubatud sõita aastaringselt, kuid naastrehvide kasutamine on lubatud alates 15. oktoobrist. Talverehvide kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist.  

Sõidukijuhil on talveperioodil mõistlik arvestada juba varakult pikema sõiduajaga, et jõuda turvaliselt sihtpunkti. Teel lubatud suurim sõidukiirus ei ole kohustuslik. Vajalik on hinnata tee- ja ilmastikuolusid, oma sõiduoskust, hoida pikivahet ning arvestada pidurdusteekonna pikenemisega. 

Ohutut liiklemist soovides 

Katre Nõmmerga 
piirkonnapolitseinik 
Kärdla politseijaoskond