« Tagasi

Jätkusuutlik Hiiumaa: Põhja Tooma puhkemajade pidajad: “See on nagu mõnus elustiil, mis on positiivselt nakkav”

„Jätkusuutlik Hiiumaa" on uus artiklite sari, kus tutvustame UNESCO programmialal „Inimene ja biosfäär" toimetavaid Hiiumaa ettevõtteid, kes majandavad saare hoitud elukeskkonnas loodusega kooskõlas. 

Põhja Tooma majutus on Hiiumaal Sääre külas asuv pereettevõte, mille eesotsas Jarek ja Ulvi Samm. Idee Hiiumaal majutusettevõte luua tuli Jareki ja Ulvi sõpradelt ning tuttavatelt, kes ikka suviti saarele sõitsid ja ilusat loodust, merd ja saare puhast keskkonda nautisid. "2016. aastal sündis mõte endale veelgi rohkem külalisi kutsuda ja Hiiumaa kohaliku piirkonna looduse-, ajaloo- ja kultuuripärandit laiemalt tutvustada," rääkis Ulvi. Ta lisas, et kuna neile meeldib loodust nautida, reisida ja matkata, siis just seda sama soovivad nad ka oma Hiiumaa külalistele pakkuda. 

Looduslähedust tulevastele põlvedele 

Põhja Tooma puhkemajad asuvad Lääne-Eesti saarte biosfääri programmialal. 2019. aastast kannab ettevõte ka Hiiumaa rohelist märki kui loodussõbralik teenindusettevõte. Põhja Tooma puhkemajad on esimene majutusasutus Hiiumaal, mis seda tunnusmärki kannab. 

"Püüame majandada nii, et olla elujõuline ja loodust säästev. Et külalistel oleksid kõik mugavusteenused olemas, kuidas samas saaksid looduslähedust nautida ka tulevased põlvkonnad," rääkis Ulvi.  

Ulvi ja Jarek toodavad ja kasutavad Põhja Tooma puhkemajades päikeseenergiat. Lisaks sorteerivad nad oma majapidamise pakendi-, olme ja biojäätmeid. "Pooldame taaskasutatava materjali, samuti ohtlike jäätmete sorteerimist ning jälgime, et meie tegevus ei kahjustaks loodust ega keskkonda," selgitas Ulvi. Lisaks eelistavad Ulvi ja Jarek kohalikke tooteid ja tooraineid ning olulisel kohal on ka kohalik toit. "Toitlustamisel kasutame vaid keraamilisi ja soosime ka külastajate hulgas plastiku- ning väikepakendite kasutamise vähendamist," ütles Ulvi ja tõdes, et see on nagu mõnus elustiil, mis on positiivselt nakkav. 

Külalised loodusearmastajad 

Ulvi sõnul on suur enamus nende külalisi loodusearmastajad ja ilmselt just seetõttu ka nende juurde jõudnud. 

Küsimusele, kuidas kliendid nende loodust säästvasse lähenemisse suhtuvad, vastas Ulvi, et inimesed on erinevad: "On nii teadlikumaid külastajaid, kes keskkonnasõbralikkust hindavad, kui ka neid, kes pole loodussäästlikkust veel elustiiliks võtnud. Külaliste saabumisel tutvustame oma tegemisi ja pigem järgitakse meie põhimõtteid hea meelega."   

 Väljakutse pakkuda midagi enamat 

"Suurim väljakutse on külalistele pakkuda seda, mida nad soovivad ja pisut ka enam. Olgu selleks siis ajaloo- või kultuurihuvi, seiklus, matk või hoopis vaikus ja rahu," rääkis Ulvi. 

Kuna populaarseim külastusaeg Hiiumaal on suvi, siis sel ajal on Ulvi ja Jarek vaid külaliste päralt. "Majutusettevõttena peame mõtlema ka, kuidas saaks ka ülejäänud aastal külalisi vastu võtta," märkis Ulvi.  Tema sõnul on nende eeliseks soojustatud kõigi mugavustega puhkemajad, mis võimaldavad ka talvel majutada või madalhooajal pikaajalisele rendile anda.  

Matkajasõbralik majutus 

Kogu ühiskonnas kogub aina suuremat populaarsust tervislik eluviis, sealhulgas vabaõhutegevused ja liikumine. Ulvi sõnul soovivad nad veelgi enam keskenduda jalgsi matkajatele, kelle alla kuuluvad ka linnu- ja loodusvaatlejad, fototuristid ning jalgrattamatkajad: "Looduses matkaja on teadlik ja keskkonnasõbralik," tõdes ta. Ulvi lisas, et nad soovivad kaasa aidata sellele, et külastajate puhkus kodust eemal oleks täisväärtuslik ja mugav. 

"Oleme saatnud taotluse MTÜ-le Eesti Maaturism matkajasõbraliku majutuse märgise saamiseks. See on üle maailma tuntud viis anda matkajale teada, et nad on meie juures oodatud ja nende soove ning vajadusi arvestatakse," ütles Ulvi.  

Lisaks soovivad Ulvi ja Jarek pakkuda mugavusteenuseid mere- ja kalaturistidele, kes saabuvad sadamasse merelt ning otsivad mugavat majutust.