« Tagasi

Pille Näksi: “Tulen iga päev tööle hea meelega”

Jätkame artiklite sarjaga "Inimene kogukonna heaks", kus tutvustame Hiiumaa avaliku sektori töötajaid ja nende tööd. 

Pille Näksi töötab Kõrgessaare osavalla sotsiaaltööspetsialistina. "Minu töö eesmärk on aidata sotsiaalsetes raskustes inimesi. Olgu nad siis majanduslikult või muudmoodi raskustesse sattunud," kirjeldab Pille. Peamiselt tegeleb ta toetuste ja teenuste määramisega.  

Oma töö juures meeldib Pillele kõige rohkem see, et ta saab tööst positiivse emotsiooni: "Mul on võimalus teha mitmekülgset tööd ja lahendada erinevaid juhtumeid – mitmekülgsus on sotsiaaltöös suur osa." 

Pille ütleb, et talle meeldib sotsiaaltööd teha: "Miks, seda on raske öelda. Tunnen, et teen lihtsalt seda, mida teha tahan."  

Pille tuleb iga päev tööle väga hea meelega, isegi kui eelmisel päeval on raske olnud. Ta kuulab hea meelega ära teiste mured ja sealjuures pakub neile sobivat abi. 

Väljakutse, kui inimene ei taha end aidata 

Suurimaks väljakutseks oma töös peab Pille seda, kui inimene ise ei taha ennast aidata: "Proovin ja teen kõik selleks, et inimese toimetulekut parandada ja kui näen, et olen omalt poolt kõik teinud, aga abi lihtsalt ei võeta vastu – sellega leppimine, et ei saagi mitte midagi teha, on kõige raskem." 

Pille poole võib pöörduda, kui näed, et lähedane, pereliige või naaber on hädas. "Näed, et tal on tervisemured, ta ei saa kodus enam hakkama või kui oled lihtsalt mures, siis võib alati helistada ja nõu küsida," ütles Pille. Tema sõnul ei pea alati rääkima nimedest, nõu võib küsida ka anonüümselt ja kui mingi hetk ollakse valmis täpsemalt rääkima, võib ka nimed juurde tuua.  

Veel võib sotsiaaltööspetsialisti poole pöörduda, kui on vaja abi dokumentide täitmisel, näiteks puude raskusastme hindamisel.  

Pille rõhutab, et kindlasti ei tasu oma murega üksi jääda, igale probleemile on võimalus lahendus leida: "Isegi, kui ma kohe vastust ei tea, siis koos leiame alati lahenduse ja mõtleme välja, kust abi saab". 

Ka põgus vestlus aitab 

Oma tööga aitab Pille neid, kes abi vajavad. Ta leiab, et ka vestlus ja kodaniku nõustamine aitab paremaks muuta terve leibkonna olukorda: "Isegi, kui tegemist on põgusa nõustamisega, siis tegelikult saan aidata igat pere. Kui perest pöördub ka üks liige, siis üldjuhul on pöördumise taga siiski rohkem abisaajaid."  

Pille on oma klientidele igati abiks, olgu siis toetuse määramisel või lihtsalt mure ära kuulamisel. Tema sõnul on palju neid olukordi, kus inimene vestluse käigus jõuab juba ise lahenduseni: "Ta lihtsalt ei näinud seda enne, kui olime saanud rääkida." 

Sõbrad annavad energiat 

Oma vaba aega meeldib Pillele veeta sõpradega: "Meile meeldib koos midagi ette võtta, mõelda välja ühiseid väljakutseid, mille nimel tööd teha." Pillele meeldib kui nii töös kui eraelus on eesmärk. "Paneme sõpradega paika plaani, mida saavutada soovime – ühiselt niisuguseid eesmärke seada on väga tore," märkis ta.  

Pille kuulub ka naiskodukaitse ridadesse. 

Tekst ja pilt:

Kärolyn Kivistik 
vallavalitsuse avalike suhete spetsialist