« Tagasi

Novembris külastati Pühalepa osavalla ettevõtteid

Vallavalitsuse, arenduskeskuse ja Hiidlaste Koostöökogu esindajad jätkavad Hiiumaa ettevõtete külastamist, et kuulda vahetult ettevõtjate muredest, rõõmudest ja tulevikuplaanidest. Pühalepa osavallas külastati 27. novembril kolme ettevõtet, et vaadata kuidas neil läheb. 

Esimesena väisati OÜd Hiiumaa Agro, kus külastajaid võtsid vastu Anette ja Sulev Matto. Hiiumaa Agro on suurim piimakarja kasvataja saarel. Lüpsvaid lehmi on karjas pisut alla 300 ja noorkari 200-pealine. Hiiumaa Agro on pereettevõte. Sulev ja Hanneli Matto on süstinud loomaarmastust ka kahele tütrele Johannale ja Anettele. Johanna on lõpetanud Eesti Maaülikooli ja töötab E-Piima uues tehases. Anettel on käsil samuti Eesti Maaülikoolis magistrikraadi omandamine. Tütred on ka Agro juhatuses. 

Sulev Matto sõnul oli käesolev aasta põllumehele üks halvimaid. "See oli kolmas põua-aasta järjest. Looduse jaoks on põud probleem – loomade toidukvaliteet on kehv ja sellevõrra on halvem ka nende tervis," rääkis Sulev.  

Kehva aasta üle elamiseks pidi Hiiumaa Agro oma noorkarjast müüma 100 looma. "Oleme oma noorkarja koguaeg aretanud ja geneetiliselt parandanud, et järelkasv tuleks järjest parem. Sel aastal tuli ellujäämiseks müüa osa järelkasvust ja püüda olemasolevate loomadega see aasta üle elada," selgitas Sulev. 

Hiiumaa Agro piimakari on väga hea tootlikkusega. Mattod kasvatavad suurema osa loomasöödast ise. "Lüpsilehmal on toit oluline. Nad lüpsavad kümme aastat ja peavad kasvama heades tingimustes - lüpsilehma tervisega ei saa riskida," ütles Sulev. 

Elekter arengu pidur 

Ettevõtte arengu pidurina tõi ta välja probleemid elektriga. Neil on taluõuel alajaam ja sisuliselt olemas ringtoide. See tähendab, et kui üks liin on vooluta, saab ümber lülitada teisele. Vanasti toimis süsteem kiirelt, Mattodel olid Elektrilevi Hiiumaa meeskonna kontaktid, kes taluniku kiirelt hädast välja aitasid. Nüüd käib kõik aga läbi mandril asuva juhtimiskeskuse ja sageli tuleb vooluta olla koguni viis kuni kuus tundi. Lüpsifarmis töötavad aga seadmed elektriga ja see on probleem. Mattodel on olemas küll generaatorid, aga nende tööle rakendamiseks tuleb kõik seadmed kindlas järjekorras käsitsi uuesti käivitada.  

Paarsada koduspa toodet 

Hiiumaa Agrost suunduti Sarvele, kus külastati OÜd Tahe. Tahe toodab juba 14 aastat brändi Hiiuihuhooldus alt puhtaid ja täielikult loodussõbralikke sauna ning koduspa tooteid. Külastajaid võttis vastu ettevõtte looja Heli Hahndorf. Tahe on pereettevõte, suvel on neil veel lisaks kolm abilist, talvel üks.  

Heli sõnul oli alustades ettevõtte põhitoodang tükiseebid. "Siis tekkis meil klient, kes tahtis suuremas koguses hiiumaistest saunatoodetest kinkekomplekte. Saime sellest jõudu, et seebile tooteid juurde teha ja sealt hakkas kõik edasi areneme," rääkis Heli. Tänaseks on Hiiuihuhoolduse tootevalikus lisaks seepidele kehakoorijad, vannivahud, mokamäärded ja palju muud. Kui palju erinevaid tooteid valikus täpselt on, Heli ei teagi, ta arvas, et kokku paarisaja ringis. Lisaks korraldab Heli ka erinevaid töötubasid. 

Talvel on Hiiuihuhoolduses rahulikum (v.a jõulueelne aeg), toimub suveperioodiks ette tootmine. Heli läks oma toodetega teist aastat kaasa musta reede kampaaniaga. "Eelmine aasta läks ülihästi, sel aastal veel paremini. Kampaania töötab väga hästi," rõõmustas Heli. Tema sõnul kasvab ettevõtte tootmismaht hetkel. Samas ei soovi nad praegusest suuremaks kasvada: "Nii nagu praegu, on imetore. Suuremaks kasvamisele seab piirid ka ruumipuudus." 

Lisaks koduspa toodetele valmistas Heli ka käsitöölimonaade. Limonaadide tootmine läks väga hästi, kuni tuli Ukraina sõda ja hävis tehas, millest nad pudeleid tarnisid ning tekkis taarakriis. Kriis pidi algul pikaks venima ja Heli jõudis edasimüüjatele öelda, et lõpetab tegevuse. Tegelikkuses kestis see vaid mõne kuu. Heli oli sel ajal aga oma Hiiuihuhoolduse tootmisega laienenud limonaadivalmistamise ruumidesse. Limonaadi tootmist ta siiski päris nurka pole visanud. Igal kevadel valmistab ta laari mullijooki. 

Heli sõnul on Hiiumaal paiknemine väiketootjale pigem positiivne: "Kliendid imestavad, kas me tõepoolest teeme kõik siin kohapeal käsitsi." Ka paljud Hiiuihuhoolduse toorained on Hiiumaalt: ürdid, taimed, mesilasvaha ja tõrv. Kõige kaugemalt tuleb seebi põhiaine kookosrasv. 

Hiiuihuhoolduse tooteid on võimalik soetada nende e-poest www.hiiuihuhooldus.ee, Coop Hiiumaa kaupluste kohaliku toodangu letist, suviti nende esinduspoest Heltermaa Käsitöömajast. Kogu loetelu müügikohtadest leiab samuti Hiiu Ihuhoolduse veebilehelt. 

Kaluritel läheb hästi 

Viimasena külastati Salinõmme sadamat ja majutust. Tuuli Tammla tutvustas, mis uuendused sadam viimastel aastatel läbinud on.  

Salinõmme sadama omanik on MTÜ Paadiühistu Salinõmme, millel on kaheksa liiget. Sadama arendamist alustati 2013. aastal, mil tehti projekt Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi (EMKF) sadama betoonkai, slipi ja kaldakindlustuse rekonstrueerimiseks ning sadama süvenduseks. Järgevatel aastatel tehti korda puitkai, piirdeaed, poomid ja redised, rajati sanitaarruum ja soetati jäämasin kutselistele kaluritele. Lisaks ehitati sadamasse projekti toel mõrrakuur ja paadikuur. Sel suvel valmis puhkemaja. Tammla sõnul on puhkemaja eesmärk aidata sadama kulusid tasa teenida.  

Sadama arenguks on MTÜ Paadiühistu Salinõmme aastatel 2013-2022 EMKFi kokku kirjutanud kuus projekti. 

Tammla sõnul läheb sadamal hästi. Kalurid kasutavad seda aktiivselt ja neil on tema hinnangul 15 aasta parimad püügid.